26 червня 2007 р. у приміщенні конгрес-холу столичного готелю “Київський” розпочав роботу скликаний Радою суддів України позачерговий VIII з’їзд суддів України. На початку його роботи у залі зареєструвалися 340 з 348 делегатів, обраних на конференціях суддів загальних, господарських, адміністративних і військових судів, а також на зборах суддів Верховного Суду України та Конституційного Суду України. Форум відбувався за присутності представників Вищої ради юстиції, Міністерства юстиції України, закордонних гостей, зокрема представників Ради Європи, на ньому акредитувалися журналісти з 55 вітчизняних і закордонних засобів масової інформації.
Делегати схвалили запропонований Радою суддів порядок денний і регламент з’їзду.
“Для проведення такого надзвичайного й екстреного заходу мають бути вагомі та незаперечні підстави,” — зазначив голова Ради суддів України Петро Пилипчук і запевнив учасників з’їзду, що такі підстави є. У доповіді “Про стан виконання в державі Конституції і законів України щодо забезпечення самостійності судів та незалежності суддів” він наголосив, що політична криза і правовий нігілізм загострили проблеми в правосудді, призвели до спроб втручання політиків у здійснення правосуддя, використання суддів і судів у своїх політичних і бізнесових цілях. Він навів низку конкретних прикладів втручання у діяльність судової влади з боку глави держави, урядовців, парламентаріїв, нагадав, що попередні спроби суддівського корпусу країни вилікувати цю хворобу відчутних результатів не дали. Розпочаті в Україні процеси, які характеризуються системним і відвертим втручанням у здійснення правосуддя, цинічним тиском на суддів, спробами свідомої та цілеспрямованої руйнації судової системи, політизації судів, намаганням перетворити суд із органу правосуддя в орган виконання політичних, корпоративних та особистих замовлень спонукали суддівський корпус вдатися до такого надзвичайного заходу, як позачерговий форум суддів України.
Голова Ради суддів України висловив переконання, що сьогодні суддівський корпус повинен заявити однозначно: судова влада залишається самостійною і незалежною. Водночас він закликав засудити і колег-суддів, які втягуються у незаконні угоди з політиками, бізнесменами.
Про безпрецедентний і відвертий тиск на суди сказав під час обговорення доповіді і делегат з’їзду Голова Верховного Суду Василь Онопенко. Він вважає, що в Україні триває цілеспрямований, з чітко спланованою координацією дій щодо дискредитації суддів розвал судової влади, який чиниться як окремими посадовими особами, так і деякими органами державної влади. На підтвердження цього він нагадав, що замість допомоги у подоланні хронічного недофінансування судової системи, зменшення неймовірного завантаження суддів, оновлення застарілих процесуальних норм тощо, з минулої осені до парламенту було внесено більш як десять законопроектів з приводу того, хто призначатиме суддів на адміністративні посади і звільнятиме з них, а власне кажучи, хто матиме важелі влади над суддями та судами.
Аналізуючи загострення ситуації з призначенням суддів на адміністративні посади і роль у цьому окремих народних депутатів та членів Вищої ради юстиції, керівник найвищого судового органу у системі судів загальної юрисдикції заявив, що судова влада захищатиме надані їй Конституцією України повноваження.
На переконання делегата з’їзду виконувача обов’язків Голови Конституційного Суду України Івана Домбровського, з вини представників двох інших гілок влади європейські організації не отримують об’єктивної інформації про стан справ у судовій владі України. А оскільки Європа має знати цю інформацію з перших уст, він запропонував доручити Раді суддів України проаналізувати висловлені на з’їзді пропозиції і звернутися до європейських інституцій з відповідним зверненням.
Особливій критиці на форумі було піддано діяльність Вищої ради юстиції, яка, на думку делегатів, є заполітизованим органом, виконує політичні замовлення і стала, як висловився з трибуни з’їзду заступник голови Ради суддів України Олександр Волков, “поліцейським органом” у розправі над суддями. Досить промовистий приклад навела делегатам голова Печерського районного суду столиці Інна Отрош, характеризуючи протиправний тиск на суддів з боку народних депутатів та їхніх однодумців з ВРЮ: щодо 15 з 25 суддів цього суду Вища рада юстиції порушила дисциплінарні провадження. І це за того, що справи стосовно багатьох справжніх порушників закону в мантіях цей орган розглядає місяцями, а то й роками.
Представники суддівського корпусу висловлювали думки про доцільність подальшого існування ВРЮ лише в разі формування її персонального складу не за критеріями політичної доцільності, а за європейськими стандартами, тобто із професійних, досвідчених, високоморальних суддів, які і можуть формувати відповідний суддівський корпус країни. А доки цього немає, делегати з’їзду пропонують звернутися до суб’єктів призначення, зокрема до Президента України, парламенту, Спілки адвокатів, дати об’єктивну і принципову оцінку діяльності обраних від них членів Вищої ради юстиції. Показуючи особистий приклад, судді внесли подання про припинення повноважень члена Вищої ради юстиції судді Валентині Палій (делегована свого часу до ВРЮ саме з’їздом суддів) за порушення присяги. Обговоривши це подання та заслухавши пояснення самої Валентини Палій, з‘їзд своїм таємним голосуванням припинив її повноваження як члена Вищої ради юстиції за порушення присяги.
Чимало уваги у своїх виступах учасники з’їзду приділили і проблемі судово-правової реформи. Зійшлися на думці, що, по-перше, не можна сліпо копіювати її з чужих зразків, а по-друге, недоцільно проводити цю реформу за такої політичної нестабільності у країні.
Як і планувалося, делегати також заслухали доповідь Голови Державної судової адміністрації України Івана Балаклицького про стан фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів. Адже, як відомо, хронічне недофінансування судової системи, неприховане бажання представників інших державних органів забезпечувати цей процес у “ручному режимі” (хочу — виділю кошти, хочу — ні) також є одним із способів тиску на суд.
На загальну думку делегатів з’їзду, останнім часом факти тиску на суддів і втручання в діяльність судів набули системного та відвертого характеру, зокрема при розгляді судами справ, формуванні суддівського корпусу, призначенні суддів на адміністративні посади, вирішенні питань щодо відповідальності суддів. Про мінуси чинної нині системи добору суддівських кадрів та про практику діяльності кваліфікаційних комісій суддів доповів з’їзду голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін.
За підсумками розгляду першого питання порядку денного делегати позачергового суддівського форуму схвалили надзвичайно актуальне рішення “Про стан виконання в державі Конституції та законів України щодо забезпечення самостійності судів та незалежності суддів”. Ним не лише передбачено заходи для подолання будь-яких проявів втручання у діяльність судів і суддів, а й підтверджено позицію Ради суддів України, викладену у її зверненні до глави держави та парламенту від 9 лютого 2007 р. щодо неприпустимості прийняття законопроекту “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій України” (реєстраційний № 2834), як такого, що побудований на концептуально хибних засадах визначення судоустрою, містить неконституційні та юридично необґрунтовані пропозиції, а реалізація його положень призведе до руйнації єдиної судової системи, ускладнить здійснення правосуддя і його доступність.
Іншим схваленим документом з’їзд визнав таким, що базується на положеннях Конституції і законів України, рішення Ради суддів від 31 травня 2007 р. № 50 “Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад”. Ним Раді суддів України доручено продовжувати призначати суддів на посади голів, заступників голів судів загальної юрисдикції та звільняти з цих посад в установленому нею порядку до належного врегулювання цього питання законом України відповідно до Конституції.
Прийнято також “Звернення VIII позачергового з’їзду суддів України до суддів України”. “Ми не маємо права бути спостерігачами, а тим паче — учасниками руйнації судової системи України, — вказано у документі, — Кожний окремо і всі ми разом повинні зробити усе від нас залежне для забезпечення доступного і справедливого правосуддя як однієї з основних гарантій конституційних прав і свобод та рівності усіх перед законом”.
З’їзд зробив перерву у своїй роботі, дату її продовження має визначити Рада суддів України.