Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/19/2012
У Верховному Суді України обговорено питання щодо компенсацій жертвам торгівлі людьми

У Верховному Суді України обговорено питання щодо компенсацій жертвам торгівлі людьми

14 листопада 2012 року відбулася зустріч суддів Верховного Суду України Миколи Короткевича, Володимира Заголдного та Марини Кліменко із технічним регіональним радником з питань протидії торгівлі людьми у Східній та Південній Європі Постійного представництва Франції в ООН і ОБСЄ Еріком Панлу.

Головною темою розмови стало обговорення питань, які стосуються механізму реалізації гарантій на компенсацію шкоди, завданої жертвам насильницьких злочинів, зокрема торгівлі людьми. Як зазначив, виступаючи на зустрічі, Микола Короткевич, імплементація положень міжнародно-правових актів – Конвенцій про боротьбу з торгівлею людьми – у нашому національному законодавстві знайшла вияв у виді п’яти норм Кримінального кодексу та у Законі України «Про протидію торгівлі людьми». Зазначені норми Закону застосовуються щодо осіб, винних у цьому злочині, та існує судова практика розгляду кримінальних справ щодо торгівлі людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина. При розгляді таких кримінальних справ суди при постановленні вироку вирішують питання про відшкодування потерпілій особі матеріальної і моральної шкоди, оскільки відповідно до нашого національного законодавства громадянин, який визнаний потерпілим від злочину, має право на відшкодування зазначеної шкоди, і така шкода відшкодовується за рахунок осіб, які її заподіяли. Європейську конвенцію про відшкодування збитків жертвам насильницьких злочинів Україною ще не ратифіковано, але наша держава працює у цьому напрямі. Є Указ Президента України «Про план заходів із виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи», тому для судової практики України є надзвичайно важливим міжнародний досвід правозастосування цієї норми, підкреслив суддя Верховного Суду України. Особливо актуальним, за його словами, є визначення порядку встановлення статусу жертви такого злочину та вирішення питання про надання допомоги таким особам з досвіду Франції.

Відповідаючи на запитання, Ерік Панлу повідомив про те, як організовано надання допомоги жертвам злочинів у його країні, та розповів зокрема про труднощі, з якими стикаються французькі судді при визначенні кваліфікації такого злочину як торгівля людьми, та як це впливає на застосування механізму відшкодування завданих збитків потерпілим. Зупинившись на деяких конкретних моментах діяльності Комісії з відшкодування збитків, завданих жертвам злочинів, Ерік Панлу принагідно поцікавився питаннями процедури та розмірами компенсацій завданої шкоди в Україні.

Із конкретними прикладами своєї суддівської практики ознайомила присутніх Марина Кліменко та від імені колег подякувала Еріку Панлу за сприяння в організації семінару для суддів Верховного Суду України, який торік провела голова Комісії з відшкодування збитків, завданих жертвам злочинів, суддя Касаційного Суду Французької Республіки пані Пату-Гербер.

На завершення зустрічі, у якій також взяла участь аташе з питань співробітництва Посольства Франції в Україні Анн Розенштіль, начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар висловила подяку представнику Посольства за сприяння у налагодженні міждержавних стосунків у судовій сфері, результатом яких стало підписання угоди про співпрацю між Верховним Судом України та Касаційним Судом Франції, розповіла про заходи, які відбулися протягом останнього часу у рамках цього співробітництва, та про подальші плани.