Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
06/12/2007
Нав’язаний суддям “круглий стіл” ігнорувати. У кінці червня провести позачерговий з’їзд суддів


26 червня 2007 р. в Києві буде скликано VIII позачерговий з’їзд суддів України, який розглядатиме питання про стан дотримання законодавства щодо незалежності судової системи, дисциплінарної практики Вищої ради юстиції щодо суддів, звіт членів Вищої ради юстиції, обраних від суддівського корпусу.

Таке рішення було схвалено у вівторок, 12 червня, на засіданні Ради суддів України. Як наголосив з цього приводу її голова Петро Пилипчук, до такого надзвичайного кроку суддів спонукало незабезпечення державою гарантій незалежності судової влади, системне безпрецедентне втручання у її діяльність представників інших гілок влади.

У з’їзді мають взяти участь 348 делегатів від Верховного і Конституційного судів України, конференцій суддів господарських, адміністративних і військових судів. Відповідні конференції цих судів передбачено провести до 22 числа цього місяця. Затверджено відповідний кошторис витрат на проведення з’їзду, Державній судовій адміністрації України доручено забезпечити його належне фінансування.

Петро Пилипчук та інші члени Ради нагадали колегам, що розмова про необхідність проведення позачергового з’їзду велася ще в лютому на спільному засіданні президій Ради суддів і Верховного Суду України, але прийняття відповідного рішення відкладали, сподіваючись врегулювати проблеми іншими засобами. Виходили також із того, що з огляду на відомі резонансні політичні події, інші гілки влади могли не почути проблем судової системи. Нині ж, як наголошувалося, вагоме слово з’їзду суддів для врегулювання ситуації вкрай назріло.

Прийняттю рішення Радою суддів про скликання позачергового з’їзду суддів передував розгляд пропозиції Вищої ради юстиції щодо проведення “круглого столу” з питань призначення суддів на адміністративні посади. Учасники засідання ще раз окреслили причини виникнення прогалин у законодавстві з приводу таких призначень суддів, наголосивши на тому, що законодавці мусили б врегулювати проблему не підзаконним актом, а прийняттям змін до чинного законодавства. У цій ситуації Рада суддів України як найвищий орган суддівського самоврядування у період між з’їздами визнала за необхідне взяти на себе відповідальність у призначенні суддів на адмінпосади. Відповідне правове обгрунтування такого кроку викладено у рішенні Ради суддів від 31 травня 2007 р. № 50 “Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад”. Позиція офіційна, остаточна, додати до неї нічого. З огляду на це Рада суддів України рекомендувала суддівському корпусу утриматися від участі у “круглому столі”.

Підкреслюючи впевненість у власній правовій позиції і рішучість її відстоювати, Рада суддів визнала за доцільне розглянути на цьому засіданні подання Голови Верховного Суду України Василя Онопенка щодо призначення понад тридцяти суддів на адміністративні посади в місцевих судах. Крім того, члени Ради суддів України розглянули низку інших питань, зокрема про розрахунок вартості санаторно-курортного оздоровлення суддів, складання єдиного реєстру суддів, які потребують забезпечення житлом.