Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
04/23/2010
Витіснення права політикою породжує правовий хаос і правову нерівність

На цьому Василь Онопенко наголосив під час зустрічі у Верховному Суді України з делегацією Конституційного Суду Російської Федерації на чолі з Головою Конституційного Суду РФ Валерієм Зорькіним. Російські колеги перебувають в Україні 22-25 квітня 2010 року на запрошення Конституційного Суду України.

Василь Онопенко подякував російській делегації за бажання зустрітися з керівництвом Верховного Суду України й почути з перших уст про проблеми, які наразі доводиться вирішувати українським суддям, і зауважив, що Україна, як і Росія, за дуже точним висловом Голови Конституційного Суду Російської Федерації, перебуває на шляху до права.

Однією з головних проблем на цьому шляху є нерозуміння політичним керівництвом значимості права, ролі й місця суду в державі й суспільстві. А відтак, наголосив Голова Верховного Суду України, відбувається дуже небезпечний для держави процес — витіснення права політикою, заміни правових норм політичними правилами, що породжує правовий хаос і правову нерівність.

Наслідки специфічного ставлення до суду, зокрема й до Конституційного, свого часу відчули Росія, у 2007—2008 роках — Конституційний Суд України, тепер таке ставлення значною мірою відчувають загальні суди та Верховний Суд України.

Василь Онопенко зазначив також, що сьогодні, коли в Україні здійснюється чергова спроба проведення судової реформи, українські судді поки що не бачать чіткої й зрозумілої логіки цієї реформи, незрозумілим є її вектор. Чомусь творці реформи вирішили розпочати її зверху, намагаючись довести, що весь корінь зла у вітчизняному правосудді криється у Верховному Суді України. І в цьому контексті, поінформував В.Онопенко російських колег, пропонується нова система судів, за якою має бути створено два вищих суди — кримінальний і цивільний, а повноваження Верховного Суду суттєво обмежено, що призведе фактично до ліквідації його як судового органу.
-
-
На переконання Голови Верховного Суду України, найважливішою, по суті — ключовою, складовою судової реформи є удосконалення процесуального законодавства, а здійснити реформу без внесення змін до Конституції неможливо.

У рамках такої конституційної реформи обов’язково має бути враховано й російський досвід конституційного судочинства, наголосив В.Онопенко, адже безперечною прогресивністю Російської Конституції є те, що громадяни наділені правом звернення до Конституційного Суду для перевірки конституційності закону, застосованого в конкретній судовій справі.

Варто запозичити, на думку Голови Верховного Суду України, і конституційне визначення Верховного Суду, який, відповідно до Конституції Російської Федерації, є вищим судовим органом у цивільних, кримінальних, адміністративних та інших справах, підсудних судам загальної юрисдикції, здійснює у передбачених законом процесуальних нормах судовий нагляд за їх діяльністю і дає роз’яснення з питань судової практики.

Таке визначення статусу вищого судового органу, наголосив Василь Онопенко, дає чітку й однозначну відповідь про місце і роль Верховного Суду в судовій системі, й унеможливлює проведення ревізії його повноважень, зокрема й через процесуальне законодавство.

У свою чергу Голова Конституційного Суду Російської Федерації зауважив, що і в Росії були пропозиції позбавити Верховний Суд повноважень судового нагляду. Однак право вищого судового органу країни здійснювати цю важливу функцію вдалося відстояти. Без подібних повноважень, переконані російські колеги, забезпечувати єдність судової практики, а значить, справедливий захист прав і законних інтересів громадян у суді, неможливо.

Василь Онопенко поінформував російських колег про те, що уважно стежить за судовою практикою Конституційного Суду Російської Федерації, і відзначив, що багато його рішень може слугувати зразком того, як здійснюється конституційне правосуддя в сусідній країні. На жаль, складно зрозуміти правову логіку і зміст рішень Конституційного Суду України, що приймалися останнім часом, зокрема, і стосовно статусу та повноважень Верховного Суду, зауважив Василь Онопенко.

У зустрічі також взяли участь Голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак, Перший заступник Голови Верховного Суду України Петро Пилипчук, представники Посольства Російської Федерації в Україні.