Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/28/2009
ЗВЕРНЕННЯ Ради суддів України до Голови Верховної Ради України щодо ситуації, яка складається у зв’язку із набуттям 1 січня 2010 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах» від 25 грудня 2009 р.РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ25 грудня 2009 р.
м. Київ

ЗВЕРНЕННЯ

Ради суддів України
до Голови Верховної Ради України
щодо ситуації, яка складається у звязку із набуттям 1 січня 2010 року
чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих
актів України щодо запровадження автоматизованої системи
документообігу в адміністративних судах»Обговоривши питання щодо стану готовності системи адміністративних судів до запровадження автоматизованої системи документообігу, автоматизованого розподілу справ і формування судових складів, Рада суддів України відзначає, що в державі виникла реальна загроза руйнування незалежності системи адміністративної юстиції та масового порушення конституційних прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб.

Ця загроза зумовлена в першу чергу вкрай незадовільним фінансуванням потреб судів на здійснення правосуддя та прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах» (далі – Закон) без урахування вимог Бюджетного кодексу України, реального стану матеріально-технічного забезпечення судів та встановленням кримінальної відповідальності за повної відсутності будь-яких унормованих правил, порядку дій, обов’язків та повноважень суб’єктів у зазначеній сфері правовідносин і, основне – за відсутності самої автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах.

Для реалізації положень Закону тільки капітальних видатків на придбання комп’ютерної техніки та програмного забезпечення необхідно 46 мільйонів гривень. Крім цього, необхідно створити локальні комп’ютерні мережі, провести повноцінне тестування існуючого на ринку програмного забезпечення, забезпечити його доопрацювання, провести навчання користувачів та інші заходи, що супроводжують проект впровадження програмного забезпечення, з урахуванням його національного масштабу. 15 грудня 2009 року Верховною Радою України прийнято в цілому Закон про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», в якому видаткову частину для адміністративних судів на реалізацію вимог Закону передбачено 6 мільйонів гривень. Для покриття основної частини витрат передбачене виділення коштів окремою бюджетною програмою в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в обсязі 40 мільйонів гривень.

На даний час для впровадження положень зазначеного Закону здійснено лише ті заходи, які не потребують фінансового забезпечення, тому його реалізація з 1 січня 2010 року фактично неможлива. Тільки перенесення дати набрання чинності Закону на один рік створить умови для виділення бюджетних коштів для запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах та дозволить уникнути зупинки судової діяльності в системі адміністративних судів.

Рада суддів України вважає, що для продовження нормальної діяльності судів України необхідно невідкладно скликати позачергове засідання Верховної Ради України на якому внести відповідні зміни до розділу II Закону України від 5 червня 2009 року 1475-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах» щодо терміну набрання ним чинності.

Рада суддів України просить Голову Верховної Ради України вжити необхідних заходів з метою вирішення зазначених питань.

Рада суддів України