Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
09/23/2010
Голова Асоціації голів верховних судів країн Євросоюзу здивована обмеженням повноважень Верховного Суду України

На цьому пані Ірмгард Грісс, Президент Верховного Суду Австрійської Республіки і Голова Асоціації, наголосила під час зустрічі у Верховному Суді України, яка відбулася 23 вересня 2010 року в рамках візиту делегації Верховного Суду Австрійської Республіки в Україну.

У складі делегації на чолі з Ірмгард Грісс – голова Сенату Верховного Суду Австрійської Республіки Ільзе Губер та віце-президент Верховного Суду Австрійської Республіки Рональд Рорер.

У зустрічі також узяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм.

Вітаючи гостей, Голова Верховного Суду України Василь Онопенко зауважив, що нинішній приїзд австрійських колег є реалізацією Протоколу про наміри, підписаного у березні 2010 року під час офіційного візиту Голови Верховного Суду України до Верховного Суду Австрійської Республіки. І це є свідченням того, що Австрія й надалі бажає співпрацювати з Україною, надавати їй необхідну допомогу, ділитися досвідом.

Україна є першою державою, де розпочинає свою дипломатичну кар’єру і Надзвичайний та Повноважний Посол Австрійської Республіки Вольф Дітріх Хайм. Тож Голова Верховного Суду, користуючись нагодою, побажав пану Послу успішного старту й цікавої роботи в Україні.

Пані Ірмгард Грісс відзначила, що подібні візити до колег надзвичайно цінні тим, що дають можливість познайомитися і з новою країною, і, відповідно, з іншою правовою системою, обмінятися напрацюваннями. Судді будь-якої країни стикаються практично з однаковими викликами, зазначила австрійська суддя, от тільки шляхи їх подолання дещо різняться – залежно від віку демократії в країні й дотримання її основоположних принципів. І в цьому сенсі в Австрійській Республіці як у країні з тривалими демократичними традиціями, безперечно, простіше забезпечувати незалежність і судової влади загалом, і діяльності суддів зокрема, констатувала Президент Верховного Суду Австрійської Республіки. Адже однаково важливими є і якість роботи самих суддів та судів, і створення політиками передумов для такої роботи.

Законодавчі ж зміни, що відбулися в Україні із введенням нового закону про судоустрій і статус суддів, пані Грісс назвала екстремальними, які, без сумніву, суттєво вплинуть на подальший розвиток судочинства в країні. Зокрема, на переконання австрійської судді, позбавлення Верховного Суду України повноважень касаційної інстанції не може не звузити права і свободи громадян України, захист яких відтепер на найвищому судовому рівні залежатиме від бажання вищих спеціалізованих судів допустити чи не допустити справу до Верховного Суду України.

У цьому зв’язку Голова Асоціації голів верховних судів країн Євросоюзу зауважила, що українські законодавці, впроваджуючи реформу судової системи в Україні, мали б послуговуватися позитивним міжнародним досвідом у сфері судочинства, адже країні з молодою демократією для успішних реформ недостатньо враховувати лише національні реалії.

На прохання австрійських колег заступник Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема детально розповів їм про систему судоустрою та повноваження Верховного Суду України, про хід судової реформи в Україні.

Віце-президент Верховного Суду Австрійської Республіки Рональд Рорер зауважив, що, таким чином, в Україні, на відміну від європейської практики, запроваджено не триланкову, а чотириланкову судову систему, що значно ускладнює доступ громадян до правосуддя. Не менш проблемним, на думку австрійських суддів, є і створення у такі стислі строки нового вищого спеціалізованого суду, належного забезпечення його кадровим складом, зокрема, суддями.

Присутні на зустрічі голова Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України Микола Короткевич, голова Судової палати у цивільних справах Андрій Гнатенко, судді Верховного Суду України Віктор Кривенко та Інна Берднік поінформували австрійських колег про навантаження на суддів Верховного Суду України, про категорії справ, що розглядає наразі найвища судова інстанція в Україні, про ті зміни, які торкнуться її діяльності відповідно до зміненого законодавства.