ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Про відмову прокурора від підтримання державного обвинувачення в суді та її правови наслідки
Maliarenko V.T., Vernydubov I.V. On the prosecutor`s refuse to lead for the state accusation before the court and its legal consequences
 
 
Про відмову прокурора

Про відмо­ву про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня

дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді та її пра­вові наслідки

 

В.Т. Ма­ля­рен­ко,

за­ступ­ник Го­ло­ви Вер­хов­но­го Су­ду Ук­раїни, кан­ди­дат юри­дич­них на­ук, до­цент, за­слу­же­ний юрист Ук­раїни

 

І.В. Вер­ни­ду­бов,

на­род­ний де­пу­тат Ук­раїни, пер­ший за­ступ­ник Го­ло­ви Коміте­ту Вер­хов­ної Ра­ди Ук­раїни з пи­тань бо­роть­би з ор­ганізо­ва­ною зло­чинністю і ко­рупцією, кан­ди­дат юри­дич­них на­ук, за­слу­же­ний юрист Ук­раїни

 

Відповідно до ст. 121 Кон­сти­туції Ук­раїни однією із функцій про­ку­ра­ту­ри є підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді. Ця кон­сти­туційна нор­ма зу­мо­в­лює обов’яз­ко­ву участь про­ку­ро­ра у роз­гляді в суді кож­ної криміналь­ної спра­ви, яка надійшла з об­ви­ну­валь­ним вис­нов­ком, з по­ста­но­вою про за­сто­су­ван­ня при­му­со­вих заходів ме­дич­но­го чи ви­хов­но­го ха­ра­к­те­ру або про звіль­нен­ня від криміналь­ної відповідаль­ності. В ок­ре­мих пе­ре­дба­че­них за­ко­ном ви­пад­ках про­ку­рор бе­ре участь у роз­гляді су­дом криміналь­ної спра­ви при­ват­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Але не в кожній кримінальній справі мож­ли­ве підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня до кінця, тому що не в кожній справі осо­бу при­тя­гу­ють до відпові­даль­ності об­грун­то­ва­но. В той же час по­мил­ки до­су­до­во­го слідства не обов’яз­ко­во ма­ють бу­ти ви­пра­в­лені в суді ли­ше шля­хом ви­не­сен­ня ви­прав­ду­валь­но­го ви­ро­ку, оскіль­ки є шлях більш ко­рот­кий і про­стий. Цей шлях — відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді і за­крит­тя ос­таннім криміналь­ної спра­ви.

Три­ва­лий час у на­у­ковій літе­ра­турі то­чи­ли­ся дис­кусії нав­ко­ло пи­тан­ня про відмо­ву про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді та її пра­во­вих наслід­ків [1]. Де­сят­ки років про­ку­ро­ри в ок­ре­мих кримі­наль­них спра­вах повністю або ча­ст­ко­во відмо­в­ля­лись у су­до­вих засідан­нях від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня підсуд­них, але їх відмо­ва не ма­ла для су­ду пра­во­во­го зна­чен­ня. Суд у відповідності з прин­ци­пом не­за­леж­ності і підко­рен­ня ли­ше за­ко­ну був зо­бов’яза­ний у та­ко­му ви­пад­ку про­дов­жу­ва­ти роз­гляд спра­ви і по­ста­но­в­лю­ва­ти те су­до­ве рішен­ня, яке зу­мо­в­лю­ва­ло­ся ви­мо­га­ми за­ко­ну в кон­кретній си­ту­ації. Але опо­нен­ти вва­жа­ли, що в та­ко­му разі суд брав на се­бе функції про­ку­ро­ра, і то­му ви­ма­га­ли, щоб суд був об­ме­же­ний по­зицією про­ку­ро­ра, за ви­нят­ком тих ви­падків, ко­ли по­терпілий не згод­ний із про­ку­ро­ром. Нині цю ви­мо­гу закріпле­но в ук­раїнсько­му за­ко­но­давстві. Зо­к­ре­ма, відповідно до ч. 3 ст. 264 Кримі­наль­но-про­це­су­аль­но­го ко­де­к­су Ук­раїни (далі — КПК), ко­ли в ре­зуль­таті су­до­во­го роз­гля­ду про­ку­рор прий­де до пе­ре­ко­нан­ня, що дані су­до­во­го слідства не підтвер­д­жу­ють пред’яв­ле­но­го підсуд­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня, він по­ви­нен відмо­ви­ти­ся від  підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і в своїй по­ста­нові ви­к­ла­сти мо­ти­ви відмо­ви. В та­ко­му разі згідно з ч. 2 ст. 267 КПК по­терпілий чи йо­го пред­став­ник вправі ви­ма­га­ти про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви, тоб­то во­ни підтри­му­ють об­ви­ну­ва­чен­ня. Як­що про­ку­рор відмо­вив­ся підтри­му­ва­ти дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня, а по­терпілий чи йо­го пред­став­ник не ба­жа­ють ско­ри­ста­ти­ся пра­вом, пе­ре­дба­че­ним ч. 2 ст. 267 КПК, то відповідно до ч. 2 ст. 282 цьо­го Ко­де­к­су суд своєю ух­ва­лою (по­ста­но­вою) зо­бов’яза­ний за­кри­ти спра­ву.

На пер­ший по­гляд, ті пи­тан­ня, нав­ко­ло яких то­чи­ли­ся дис­кусії, зня­то. Але це ли­ше на пер­ший по­гляд. За­зна­чені нор­ми КПК по­ро­ди­ли ряд но­вих про­б­лем, які по­тре­бу­ють терміно­во­го вирішен­ня, оскільки їх існу­ван­ня шко­­дить пра­во­суд­дю. На­сам­пе­ред слід ска­за­ти, що ви­хо­дя­чи зі змісту ст. 282 КПК за­крит­тя спра­ви су­дом мож­ли­ве як при повній, так і ча­ст­ковій відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, з якою по­го­див­ся по­терпілий чи йо­го пред­став­ник. Згідно з чин­ним за­ко­но­дав­ст­вом про­ку­рор по­ви­нен відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня за умо­ви, що дані судо­во­го слідства не підтвер­д­жу­ють пред’яв­ле­но­го під­суд­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня, тоб­то в трьох ви­пад­ках — ко­ли дані су­до­во­го слідства не підтвер­д­жу­ють: події зло­чи­ну; на­яв­ності у діянні підсуд­но­го скла­ду зло­чи­ну; учас­ті під­суд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну.

Відповідно до ви­мог ст. 264 КПК про­ку­рор мо­же відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня ли­ше після су­до­во­го роз­гля­ду спра­ви, зо­к­ре­ма після су­до­во­го слідства. Та­ким чи­ном, за­ко­но­дав­ст­во зо­бов’язує йо­го ви­ко­на­ти всі пе­ре­дба­чені ст. 22 КПК дії, тоб­то всебіч­но, пов­но й об’єктив­но досліди­ти всі об­ста­ви­ни спра­ви. Без та­ких дій він не має пра­ва на відмо­ву від об­ви­ну­ва­чен­ня. Згідно зі ст. 264 КПК відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня мож­ли­ва ли­ше шля­хом ви­не­сен­ня відповідної по­ста­но­ви, при цьо­му в ній ма­ють бу­ти на­ве­дені на­лежні мо­ти­ви відмо­ви та ар­гу­мен­ти на їх підтрим­ку. Прий­нят­тя су­дом відмо­ви про­ку­ро­ра від об­ви­ну­ва­чен­ня і за­крит­тя спра­ви мож­ли­ві ли­ше в то­му разі, ко­ли по­терпілий не ви­ма­гає про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви й не ба­жає підтри­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня.

Уже пер­ший рік за­сто­су­ван­ня за­зна­че­них норм КПК свідчить про їх не­до­с­ко­налість і яв­ну не­до­с­татність для за­без­пе­чен­ня за­кон­ності та спра­вед­ли­вості кримі­наль­но­го су­до­чин­ст­ва. За­кон роз­ра­хо­ва­ний на іде­альні си­ту­ації,  в то­му числі на іде­аль­но­го про­ку­ро­ра і та­ку ж іде­аль­ну йо­го по­ведінку в су­до­во­му засіданні. На жаль, ре­алії жит­тя де­що інші. У зв’яз­ку з цим пе­ред пра­во­суд­дям по­ста­ють над­зви­чай­но складні про­б­ле­ми. Зо­к­ре­ма, як діяти су­ду пер­шої інстанції, ко­ли:  про­ку­рор відмо­в­ляється від під­три­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня, не дослідив­ши на­леж­ним чи­ном об­ста­вин спра­ви; про­ку­рор відмо­в­ляється від підтри­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня че­рез по­мил­ковість оцінки події або діян­ня підсуд­но­го; про­ку­рор дає по­мил­ко­ву оцінку до­ка­зам, їх до­с­тат­ності, до­с­товірності чи до­пу­с­ти­мості та у зв’яз­ку з цим відмо­в­ляється від підтри­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня; про­ку­рор, відмо­в­ля­ю­чись від об­ви­ну­ва­чен­ня, непра­виль­но тлу­ма­чить ма­теріаль­ний чи про­це­су­аль­ний за­кон, який засто­со­вується; по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня є не­мо­ти­во­ва­ною і не­ар­гу­мен­то­ва­ною; по­зиція по­терпіло­го, який не ви­ма­гає продов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви й не ба­жає підтри­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня, яв­но су­пер­ечить йо­го інте­ре­сам і свідчить про її ви­му­шеність; по­терпілий не з’явив­ся в су­до­ве засі­дан­ня, і за­без­пе­чи­ти йо­го яв­ку в суд не­мож­ли­во, а про­ку­рор виніс по­ста­но­ву про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня?

По­с­тає й ба­га­то інших за­пи­тань, і од­не із го­лов­них: як діяти су­ду апе­ляційної чи ка­саційної інстанції в разі, ко­ли за на­ве­де­них об­ста­вин суд пер­шої інстанції за­крив криміналь­ну спра­ву? Тоб­то однією з ос­нов­них про­б­лем, пов’яза­них із відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, яка тур­бує, є про­б­ле­ма по­даль­шої долі за­кри­тої криміналь­ної спра­ви. Чи мо­же по­ста­но­ва або ух­ва­ла су­ду про за­крит­тя спра­ви за та­ких об­ста­вин бу­ти ска­со­ва­ною в апе­ляційно­му чи ка­саційно­му поряд­ку? Щоб да­ти відповіді на ці за­пи­тан­ня, про­аналі­зуємо чин­не за­ко­но­дав­ст­во. Як відо­мо, відповідно до ч. 4 ст. 282 КПК на ух­ва­лу чи по­ста­но­ву про за­крит­тя  спра­ви про­тя­гом се­ми діб з дня її ви­не­сен­ня сто­ро­ни мо­жуть пода­ти апе­ляції до апе­ляційно­го су­ду, а як­що спра­ва роз­гля­дається по першій інстанції апе­ляційним су­дом, — касаційні по­дан­ня чи скар­гу до ка­саційно­го су­ду. Про те, що на ух­ва­лу, по­ста­но­ву су­ду про за­крит­тя спра­ви у зв’яз­ку з відмо­вою про­ку­ро­ра і по­терпіло­го від об­ви­ну­ва­чен­ня мо­же бу­ти по­да­но апе­ляцію, йдеть­ся і в ст. 347 КПК. Згідно зі ст. 348 цьо­го Ко­де­к­су апе­ляцію на ух­ва­лу, по­ста­но­ву про за­крит­тя спра­ви ма­ють пра­во по­да­ти: об­ви­ну­ва­че­ний, що­до яко­го спра­ву за­кри­то, йо­го за­кон­ний пред­став­ник і за­хис­ник — у ча­с­тині мо­тивів і під­став за­крит­тя спра­ви; по­терпілий та йо­го пред­став­ник — у ме­жах ви­мог, за­я­в­ле­них ни­ми в суді пер­шої інстанції; цивільний по­зи­вач та цивільний відповідач або їх пред­став­ни­ки — в ча­с­тині, що сто­сується вирішен­ня по­зо­ву; про­ку­рор, який брав участь у роз­гляді спра­ви су­дом пер­шої інстанції, а та­кож про­ку­рор, ко­т­рий за­твер­див об­ви­ну­валь­ний вис­но­вок, — у ме­жах об­ви­ну­ва­чен­ня, що підтри­му­вав про­ку­рор, який брав участь у роз­гляді спра­ви су­дом пер­шої інстанції. Але ви­хо­дя­чи з ви­мог ст. 348 КПК фа­к­тич­но пра­во за­зна­че­них апе­лянтів на апе­ляцію з при­во­ду ска­су­ван­ня по­ста­но­ви чи ух­ва­ли су­ду про за­крит­тя спра­ви, ви­не­се­ної у відповідності з ч. 2 ст. 282 КПК, не мо­же бу­ти ре­алізо­ва­ним. Зо­к­ре­ма, оскільки про­ку­рор, ко­т­рий за­твер­д­жу­вав об­ви­ну­валь­ний вис­но­вок, і про­ку­рор, що брав участь у су­до­во­му засіданні, ма­ють пра­во по­да­ти апе­ляцію ли­ше в ме­жах то­го об­ви­ну­ва­чен­ня, яке бу­ло підтри­ма­не ни­ми в су­до­во­му засіданні, то це оз­на­чає, що об­ви­ну­ва­чен­ня, від яко­го про­ку­рор відмо­вив­ся в су­до­во­му засіданні, не мо­же бу­ти ни­ми оспо­ре­не. Ана­логічно і по­терпілий, оскільки він мо­же по­да­ти апе­ляцію ли­ше в ме­жах тієї по­зиції, яку зай­мав у суді пер­шої інстанції, не мо­же по­да­ти апе­ляцію на по­ста­но­ву, ух­ва­лу су­ду про за­крит­тя спра­ви в разі, ко­ли про­ку­рор відмо­вив­ся від об­ви­ну­ва­чен­ня, а він, по­терпілий, не ви­ма­гав про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви і не по­ба­жав підтри­ма­ти об­ви­ну­ва­чен­ня. Та­ким чи­ном, за логікою ст. 348 КПК, по­ста­но­ва, ух­ва­ла су­ду про за­крит­тя спра­ви, що грун­тується на змісті по­ста­но­ви про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, яка бу­ла підтри­ма­на по­терпілим, в апе­ляційно­му по­ряд­ку за ініціати­вою про­ку­ро­ра чи по­терпіло­го не мо­же бу­ти ска­со­ва­на, якою б одіоз­ною во­на не бу­ла. В той же час за­ко­но­да­вець за­клав істот­не про­тиріччя між ч. 4 ст. 282 КПК, в якій при по­дачі апе­ляції не об­ме­жив ні про­ку­ро­ра, ні по­терпіло­го їх по­зицією в су­до­во­му засіданні су­ду пер­шої інстанції, і ст. 348 цьо­го Ко­де­к­су, в якій пе­ре­дба­чив такі об­ме­жен­ня. У зв’яз­ку з цим по­стає за­пи­тан­ня, яку ж нор­му за­сто­со­ву­ва­ти при ос­кар­женні по­ста­но­ви, ух­ва­ли су­ду про за­крит­тя спра­ви — ч. 4 ст. 282 чи ст. 348 КПК?

Щоб відповісти на ці й інші за­пи­тан­ня, не­обхідно з’ясу­ва­ти суть і всі ню­ан­си інсти­ту­ту відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. На­сам­пе­ред слід ска­за­ти, що про­ку­рор по­ви­нен ви­го­ло­си­ти об­ви­ну­валь­ну про­мо­ву ли­ше в то­му разі, ко­ли в ре­зуль­таті су­до­во­го роз­гля­ду спра­ви він повністю пе­ре­ко­нається, що дані су­до­во­го слідства підтвер­д­жу­ють пред’яв­ле­не підсуд­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня. В іншо­му ви­пад­ку згідно зі ст. 264 КПК та ст. 36 За­ко­ну від 5 ли­с­то­па­да 1991 р. «Про про­ку­ра­ту­ру» він зо­бов’яза­ний відмо­ви­ти­ся від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і у своїй по­ста­нові на­ве­с­ти об­грун­ту­ван­ня, чо­му він вва­жає пред’яв­ле­не під­суд­­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня не­об­грун­то­ва­ним.

Пи­тан­ня, які ви­ни­ка­ють у зв’яз­ку з пра­к­тич­ною ре­алізацією про­це­су­аль­но­го інсти­ту­ту відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, не­до­с­тат­ньо досліджені, а нові нор­ми КПК, які вве­де­но з цьо­го при­во­ду За­ко­ном від 21 черв­ня 2001 р. «Про вне­сен­ня змін до Криміналь­но-про­це­су­аль­но­го ко­де­к­су Ук­раїни», не досліджу­ва­ли­ся вза­галі. Про­по­но­ва­на стат­тя є пер­шою спро­бою про­аналізу­ва­ти чин­не  за­ко­но­дав­ст­во, ви­я­ви­ти по­зи­тивні та не­га­тивні яви­ща і в ме­жах мож­ли­во­го ви­зна­чи­ти шля­хи по­даль­шо­го роз­вит­ку цьо­го інсти­ту­ту.

Відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді є од­ним із важ­ли­вих еле­ментів у стру­к­турі об­ви­ну­валь­ної діяль­ності, яку він здійснює під час роз­гля­ду криміналь­ної спра­ви по суті. За да­ни­ми М.О. Чель­цо­ва, за­ко­но­дав­чий по­чин на­ле­жить Нор­вегії. Тут у Ста­туті криміналь­но­го су­до­чин­ст­ва 1887 р. про­ку­ро­рові бу­ло на­да­но пра­во відмо­в­ля­тись у су­до­во­му засіданні від об­ви­ну­ва­чен­ня в усіх ви­пад­ках, ко­ли він виз­нає за­сто­су­ван­ня по­ка­ран­ня не­доцільним [2]. Як ба­чи­мо, відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в йо­го вихідній пра­вовій рег­ла­мен­тації моти­ву­ва­ла­ся не­доцільністю за­сто­су­ван­ня по­ка­ран­ня до осо­би, в діях якої вста­но­в­ле­но склад зло­чи­ну. Та­ким чи­ном, при­ро­да цьо­го інсти­ту­ту ба­га­то в чо­му зу­мо­в­лю­ва­ла­ся роз­су­дом ор­га­ну об­ви­ну­ва­чен­ня: «...за на­яв­ності закон­них підстав і при­во­ду до по­ру­шен­ня спра­ви відмо­ви­тись від пе­ресліду­ван­ня, вра­хо­ву­ю­чи особ­ли­вості даної спра­ви, які, на дум­ку про­ку­ро­ра, роб­лять не­доціль­ним за­сто­су­ван­ня по­ка­ран­ня» [3].

Для то­го щоб пра­виль­но відповісти на пи­тан­ня про істотні оз­на­ки відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в криміналь­но­му про­цесі, слід не за­бу­ва­ти, що до та­кої відмо­ви про­ку­рор здійснює об­ви­ну­валь­ну діяльність, го­лов­на ме­та якої — підтвер­ди­ти винність осо­би, яку при­тяг­ну­то до криміналь­ної відпо­відаль­ності, до­ка­за­ти це у вста­но­в­ле­но­му за­ко­ном по­ряд­ку, до­мог­ти­ся за­суд­жен­ня підсуд­но­го і йо­го по­ка­ран­ня. За­зна­че­на відмо­ва про­ку­ро­ра має й інше при­зна­чен­ня. Во­на оз­на­чає ви­я­в­лен­ня не­зго­ди з об­ви­ну­ва­чен­ням, інкри­міно­ва­ним кон­кретній особі, шля­хом за­пе­ре­чен­ня йо­го за­кон­ності й об­грун­то­ва­ності. Са­ме не­га­тив­не став­­лен­ня про­ку­ро­ра до об­ви­ну­ва­чен­ня, йо­го за­пе­ре­чен­ня у суді і є пер­шою істот­ною оз­на­кою, яка ха­ра­к­те­ри­зує по­нят­тя «відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня». Без за­пе­ре­чен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня не­має і не мо­же бу­ти відмо­ви від йо­го підтри­ман­ня, а це оз­на­чає, що без вказівки на за­пе­ре­чен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня не­мож­ли­во роз­кри­ти на­ве­де­не по­нят­тя.

Не­га­тив­не ста­в­лен­ня про­ку­ро­ра до об­ви­ну­ва­чен­ня, що інкримінується кон­кретній особі, ви­я­в­ляється в йо­го не­га­тив­но­му ви­сло­в­лю­ванні, тоб­то сфор­муль­о­ва­не рані­ше об­ви­ну­ва­чен­ня виз­нається про­ку­ро­ром не­прав­ди­вим, а йо­го за­пе­ре­чен­ня ро­бить об­ви­ну­ва­чен­ня не існу­ю­чим для ньо­го осо­би­сто і то­му ви­к­лю­чає мож­ливість про­дов­жен­ня ним об­ви­ну­валь­ної діяль­ності у кон­кретній спра­ві. Та­ким чи­ном, ви­сло­в­лю­ван­ня, зміст яко­го ста­но­вить не­га­тив­не ста­в­лен­ня про­ку­ро­ра до об­ви­ну­ва­чен­ня, є дру­гою істот­ною оз­на­кою, що ха­ра­к­те­ри­зує відмо­ву про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. При цьо­му та­ка відмо­ва є публічним ви­я­в­лен­ням кінце­во­го ста­в­лен­ня про­ку­ро­ра до об­ви­ну­ва­чен­ня, яке роз­гля­дається в суді.

Фа­к­тич­не при­пи­нен­ня про­ку­ро­ром об­ви­ну­валь­ної діяль­ності, яку він раніше здійсню­вав, тоб­то при­пи­нен­ня ви­ко­нан­ня функції об­ви­ну­ва­чен­ня, мож­на на­зва­ти тре­ть­ою істот­ною оз­на­кою, що ха­ра­к­те­ри­зує за­зна­че­не по­нят­тя. Ви­сло­в­ле­на в по­ста­нові про­ку­ро­ра відмо­ва дає мож­ливість при­пи­ни­ти об­ви­ну­валь­ну діяльність і є спе­цифічним пра­во­вим за­со­бом са­мо­усу­нен­ня про­ку­ро­ра від здійснен­ня функції об­ви­ну­ва­чен­ня.

Усі на­звані оз­на­ки є ос­нов­ни­ми, без них не мо­же бу­ти відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді, їх виділен­ня зу­мо­в­ле­не існу­ван­ням обви­ну­ва­чен­ня у ма­теріаль­но-пра­во­во­му та криміналь­но-про­це­су­аль­но­му зна­чен­нях. У цьо­му плані відмо­ва від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня оз­на­чає, по-пер­ше, за­пе­ре­чен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня в ма­теріаль­но-пра­во­во­му ас­пекті і, по-дру­ге, фа­к­тич­не при­пи­нен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня в криміналь­но-про­це­су­аль­но­му ас­пекті. Це дві сто­ро­ни однієї про­це­су­аль­ної дії, яка на­зи­вається відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді. Своїм змістом во­на відо­б­ра­жає не­га­тив­не вирішен­ня про­ку­ро­ром для се­бе пи­тан­ня про винність підсуд­но­го, а та­кож пев­ний ас­пект про­це­су­аль­ної са­мостійності про­ку­ро­ра в суді, ре­алізує ви­мо­гу п. 2.5 на­ка­зу Ге­не­раль­но­го про­ку­ро­ра Ук­раїни від 4 квітня 1992 р. № 5 про не­при­пу­с­тимість нав’язу­ван­ня про­ку­ро­рам—учас­ни­кам су­до­во­го роз­гля­ду по­зиції, з якою во­ни не згодні. На закріплен­ня цієї об­ста­ви­ни ст. 161 КПК пе­ре­дба­че­но но­вий прин­цип про­це­су­аль­ної діяль­ності сторін у криміналь­но­му про­цесі — дис­по­зи­тивність. У від­­по­відності з цією стат­тею про­ку­рор, підсуд­ний, його за­хис­ник чи за­кон­ний пред­став­ник, по­терпілий, ци­віль­ний по­зи­вач, цивільний відпо­відач та їх пред­став­ни­ки беруть участь у су­до­во­му засі­дан­ні як сто­ро­ни і ко­ри­сту­ють­ся сво­бо­дою у на­данні доказів, їх дослідженні та до­ве­денні їх пе­ре­кон­ли­вості перед су­дом. Дис­по­зи­тив­ність по­ля­гає в мож­ли­вості за­зна­че­них суб’єктів діяти на влас­ний роз­суд, зо­к­ре­ма проку­рор у су­до­во­му засіданні по­ви­нен підтри­ма­ти дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня, відмо­ви­ти­ся від ньо­го або зміни­ти йо­го, не пи­та­ю­чи зго­ди на це про­ку­ро­ра, що за­твер­див об­ви­ну­валь­ний вис­но­вок, чи ін­ших ви­ще­сто­я­щих про­ку­рорів. Але мож­ливість ви­бо­ру ним варіан­та по­ведінки чітко ок­рес­ле­на і ви­зна­че­на прин­ци­пом: «Доз­во­ле­но ли­ше те, що пе­ре­дба­че­но за­ко­ном або не су­пер­ечить йо­му». Це оз­на­чає, що про­ку­рор мо­же відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді не тоді, ко­ли захо­че, а лише тоді, ко­ли це про­ди­к­то­ва­но ви­мо­га­ми за­ко­ну, до­слід­­­жен­ням об­ста­вин спра­ви. Та­ким чи­ном, само­с­тійність про­ку­ро­ра не мо­же бу­ти довільною, нічим не зу­мо­в­ле­ною. Во­на має ба­зу­ва­ти­ся на су­куп­ності та­ких об­ста­вин, які ви­с­ту­па­ють як ос­но­ва відмо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, що ви­зна­чає об’єктив­но-пра­во­вий ха­ра­к­тер та­кої відмо­ви. Тоб­то за­пе­ре­чен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня для про­ку­ро­ра є пізна­ною ним пра­во­вою не­обхідністю, ре­алізація якої ви­ма­гає втілен­ня в кон­кретній пра­к­тичній дії — по­ста­нові про­ку­ро­ра про йо­го відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. З цьо­го мож­на дійти вис­нов­ку, що відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді є не тільки пра­вом, а й обов’яз­ком про­ку­ро­ра. Про це пря­мо за­зна­че­но у ч. 2 ст. 36 За­ко­ну «Про про­ку­ра­ту­ру».

У зв’яз­ку з ви­к­ла­де­ним під відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді слід ро­зу­мі­ти по­ста­но­ву про­ку­ро­ра, звер­не­ну до су­ду й при­єдна­ну до спра­ви, в якій він повністю або ча­ст­ко­во за­пе­речує об­грун­то­ваність об­ви­ну­ва­чен­ня та мо­ти­вує не­мож­­ли­вість йо­го підтри­ман­ня, де фа­к­то і де юре при­пи­ня­ю­чи в ціло­му чи в якійсь ча­с­тині про­дов­жен­ня об­ви­ну­валь­ної діяль­ності про­ти да­ної осо­би.

Вра­хо­ву­ю­чи, що об­сяг діяль­ності, який ста­но­вить зміст відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, мо­же бу­ти різним, вва­жаємо за не­обхідне виділи­ти два різно­ви­ди відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­мання дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня — пов­ну і ча­ст­ко­ву. На об’єктив­не існу­ван­ня та­ких форм звер­та­ють ува­гу Р.Д. Ра­ху­нов і В.С. Зе­ле­нець­кий [4]. «Виділен­ня цих двох різно­видів відмо­ви про­ку­ро­ра від об­ви­ну­ва­чен­ня цілком за­ко­номірне, — вва­жає В.С. Зе­ле­нець­кий, — оскільки во­но точ­но відо­б­ра­жає якісну ви­зна­ченість об’єктів, які за­пе­ре­чу­ють­ся, і повністю відповідає існу­ючій пра­к­тиці» [5]. Від­мо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня мо­же поділя­ти­ся на два різно­ви­ди і за осо­ба­ми, щодо яких про­ку­рор здійснює функцію об­ви­ну­ва­чен­ня. Як­що у справі до криміналь­ної відповідаль­ності бу­ло при­тяг­ну­то кілька об­ви­ну­ва­че­них, а про­ку­рор від­мо­в­ляється від об­ви­ну­ва­чен­ня що­до од­но­го з них, то та­ка відмо­ва бу­де ча­ст­ко­вою. У разі відмо­ви від об­ви­ну­ва­чен­ня що­до всіх осіб, при­тяг­ну­тих до криміналь­ної від­повідаль­ності, слід го­во­ри­ти про пов­ну відмо­ву про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. З ог­ля­ду на те, що пов­на і ча­ст­ко­ва відмо­ва від об­ви­ну­ва­чен­ня мо­же бу­ти як що­до об­ви­ну­ва­чен­ня в ма­теріаль­но-пра­во­во­му зна­ченні, так і що­до осіб, при­тяг­ну­тих до криміналь­ної відповідаль­ності, і тео­ре­тич­но, і на пра­к­тиці мож­ливі ви­пад­ки комбіно­ва­ної відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Ма­ють­ся на увазі ви­пад­ки, ко­ли про­ку­рор повністю відмо­в­ляється від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня що­до однієї осо­би, а що­до іншої — ли­ше в час­­тині інкриміно­ва­но­го їй об­ви­ну­ва­чен­ня.

Як по­ка­зує пра­к­ти­ка, варіан­ти за­пе­ре­чен­ня про­ку­ро­ром дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня мо­жуть бу­ти різні, про­те в будь-яко­му ви­пад­ку во­ни відо­б­ра­жа­ють пов­ну або ча­ст­ко­ву відмо­ву про­ку­ро­ра від об­ви­ну­ва­чен­ня, інкриміно­ва­но­го кон­кретній особі. Кож­ний із цих різно­видів відмо­ви має свою спе­цифіку, для ви­я­в­лен­ня якої потрібне їх досліджен­ня. Пов­на відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня — це про­по­зиція за­кри­ти спра­ву в пов­но­му об­сязі об­ви­ну­ва­чен­ня; от­же, — це ви­пра­в­лен­ня по­мил­ки, яку бу­ло до­пу­ще­но при по­ру­шенні криміналь­ної спра­ви, за­твер­д­женні об­ви­ну­валь­но­го вис­нов­ку чи прий­нятті спра­ви до про­вад­жен­ня су­ду і яку мож­на бу­ло на цих стадіях про­це­су ви­пра­ви­ти за умо­ви ре­тельнішої пе­ревірки спра­ви, більш гли­бо­ко­го аналізу об­ста­вин ос­тан­ньої шля­хом відмо­ви в по­ру­шенні кримі­наль­ної спра­ви чи за­крит­тя вже по­ру­ше­ної.

В юри­дичній літе­ра­турі мож­ливість ча­ст­ко­вої відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня не за­пе­ре­чується. Всі ав­то­ри, які досліджу­ва­ли це пи­тан­ня, за­зна­ча­ють, що у про­цесі роз­гля­ду криміналь­ної спра­ви в суді про­ку­рор має пра­во відмо­ви­ти­ся від під­три­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня повністю або в якійсь ча­с­тині. Діяльність про­ку­ро­ра, спря­мо­ва­на на за­пе­ре­чен­ня кон­крет­ної ча­с­ти­ни об­ви­ну­ва­чен­ня, і зу­мо­в­лює зміст ча­ст­ко­вої відмо­ви про­ку­ро­ра на стадії су­до­во­го роз­гля­ду.

У зв’яз­ку з тим, що ча­ст­ко­ва відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня оз­на­чає зміну по­пе­ред­ньої по­зиції дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­ча по суті ін­кри­міно­ва­но­го підсуд­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня, в літе­ра­турі бу­ло ви­сло­в­ле­но дум­ку про єди­ну сутність ча­ст­ко­вої від­мо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і зміни об­ви­ну­ва­чен­ня в криміналь­но­му про­цесі. Так, І.М. Са­довсь­кий, вірно роз­кри­ва­ю­чи зміст діяль­ності про­ку­ро­ра при ча­ст­ковій відмові від об­ви­ну­ва­чен­ня, ви­сло­в­лює дум­ку, що та­ка відмо­ва є однією з форм зміни об­ви­ну­ва­чен­ня [6]. По суті, йдеть­ся про єди­ну пра­во­ву при­ро­ду двох на­зва­них інсти­тутів. Цю дум­ку поді­ляє і В.М. Са­виць­кий. Він за­зна­чає: «Як­що осо­бу бу­ло відда­но до су­ду з об­ви­ну­ва­чен­ням у вчи­ненні, скажі­мо, п’яти крадіжок, а під час су­до­во­го слідства дві з них не підтвер­ди­лись, то про­ку­рор, відмо­в­ля­ю­чись від об­ви­ну­ва­чен­ня що­до цих двох крадіжок, тим са­мим змінює по­чат­ко­ве об­ви­ну­ва­чен­ня. Але як­що підсуд­ний зви­ну­ва­чується у кількох різних зло­чи­нах, на­при­к­лад у вбивстві та крадіжці, і один з них, на дум­ку про­ку­ро­ра, за­ли­шив­ся не­до­ве­де­ним, ос­танній по­ви­нен уже не зміню­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня, а відмо­ви­тись від ньо­го у ча­с­тині, яка сто­сується цьо­го зло­чи­ну»[7].

Є різни­ця між ци­ми дво­ма по­нят­тя­ми — ча­ст­ко­ва від­мо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня та зміна об­ви­ну­ва­чен­ня — чи во­ни то­тожні? Відповісти на та­ке пи­тан­ня мож­на ли­ше за умо­ви, що йо­го вирішен­ня здійс­нюється на підставі роз­ме­жу­ван­ня за­зна­че­них по­нять.

Ча­ст­ко­ва відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня мож­ли­ва в разі відмо­ви від об­ви­ну­ва­чен­ня у вчи­ненні ок­ре­мо­го зло­чи­ну, який вхо­дить до су­куп­ності зло­чинів, тоб­то як­що надійшла про­по­зиція за­кри­ти спра­ву за однією або кілько­ма стат­тя­ми Криміналь­но­го ко­де­к­су Ук­раїни, за­ли­шив­ши об­ви­ну­ва­чен­ня в інших зло­чи­нах.

Ф.Н. Фат­куллін вва­жає, що «під зміною об­ви­ну­ва­чен­ня слід ро­зуміти вне­сен­ня до ньо­го офіційни­ми осо­ба­ми тих чи інших по­пра­вок, які по­з­на­ча­ють­ся на сут­ності, об­сязі чи ха­ра­к­тері об­ви­ну­ва­чен­ня у справі і то­му ви­ма­га­ють до­дер­жан­ня вста­но­в­ле­но­го за­ко­ном по­ряд­ку» [8]. Згід­но з цим по­ряд­ком будь-яка зміна об­ви­ну­ва­чен­ня здійс­нюється у кон­крет­но­му про­це­су­аль­но­му акті, який відо­б­ра­жає рішен­ня ком­пе­тент­но­го ор­га­ну про змі­ну об­ви­ну­ва­чен­ня. Та­ке рішен­ня як юри­дич­ний факт тяг­не за собою певні пра­вові наслідки, що ви­зна­ча­ють межі су­до­во­го роз­гля­ду.

На на­шу дум­ку, під зміною об­ви­ну­ва­чен­ня мож­на ро­зуміти, на­при­к­лад, зміну кваліфікації зло­чин­но­го діян­ня, пом’як­шен­ня ок­ре­мих фор­му­лю­вань, ви­к­лю­чен­ня де­я­ких епізодів ба­га­то­епізод­но­го зло­чи­ну, змен­шен­ня об­ся­гу об­ви­ну­ва­чен­ня у часі, про­сторі, розмірах, наслідках, ви­к­лю­чен­ня кваліфіку­ю­чих оз­нак, об­тя­жу­ю­чих відповідальність об­ста­вин, су­ди­мо­стей то­що. Пе­релічи­ти всі мож­ливі зміни об­ви­ну­ва­чен­ня над­зви­чай­но важ­ко. Вра­хо­ву­ю­чи ви­к­ла­де­не, мож­на ствер­д­жу­ва­ти, що сутність ча­ст­ко­вої відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня по­ля­гає у за­пе­ре­ченні ним спро­сто­ва­них у суді еле­ментів об­ви­ну­ва­чен­ня та у збе­ре­женні інших, до­ве­де­них еле­ментів для ча­ст­ко­вої ре­абілітації підсуд­но­го і здійснен­ня що­до ньо­го за­кон­ної та об­грун­то­ва­ної об­ви­ну­валь­ної діяль­­ності. Ча­ст­ко­ва відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня має кон­ст­ру­к­тив­ний ха­ра­к­тер, во­на не «руй­­нує» об­ви­ну­ва­чен­ня повністю, а ко­ри­гує йо­го згідно з фа­к­та­ми ре­аль­ності та ви­мо­га­ми за­ко­ну.

При повній відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня повністю за­пе­ре­чується об­ви­ну­ва­чен­ня в ма­теріаль­но-пра­во­во­му зна­ченні і ра­зом з тим при­пи­няється об­ви­ну­валь­на діяльність. На відміну від цьо­­го ча­ст­ко­ва відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня за­пе­ре­чує ча­с­ти­ну об­ви­ну­ва­чен­ня в ма­те­ріаль­но-пра­во­во­му зна­ченні і при­пи­няє об­ви­ну­валь­ну діяльність у цій ча­с­тині. Іна­кше ка­жу­чи, ча­ст­ко­ва відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня ско­ро­чує об­сяг як об­ви­ну­ва­чен­ня в ма­теріаль­но-пра­во­во­му зна­ченні, так і обви­ну­валь­ної діяль­ності, тоб­то межі здійс­нен­­­ня функції об­ви­ну­ва­чен­ня. Ча­ст­ко­ва відмо­ва здійс­ню­­єть­ся у ході ре­алізації про­ку­ро­ром функції під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, при цьо­му за­галь­на по­зи­ція дер­жав­но­го обви­ну­ва­ча зберігається, але за­знає де­я­ких змістов­них і стру­к­тур­них змін.

Які ж фа­к­тичні об­ста­ви­ни та юри­дичні підста­ви «по­род­жу­ють» обов’язок про­ку­ро­ра відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня? Пе­ре­дусім це невір­на, по­мил­ко­ва оцінка про­ку­ро­ром ма­теріалів до­су­до­во­го слідства, яку бу­ло ви­я­в­ле­но при пе­ревірці до­казів в умо­вах глас­но­го су­до­во­го про­це­су. Та­ка по­мил­ка про­ку­ро­ра мо­же бу­ти зу­мо­в­ле­на й не­поміче­ни­ми ним не­доліка­ми до­су­до­во­го слідства, які мо­жуть ви­я­ви­тись у су­ді. Оскільки суд не об­ме­же­ний об­ся­гом до­ка­зо­вої ін­фор­­мації, що є у справі, і сам мо­же ви­т­ре­бу­ва­ти до­дат­кові до­ка­зи, то ви­я­в­лен­ня у суді но­вих, раніше невідо­мих або не дослідже­них, не­оціне­них до­казів та­кож мо­же спри­чи­ни­ти зміну про­ку­ро­ром своєї по­зиції. Наз­вані фа­к­тичні об­ста­ви­ни ви­ма­га­ють від про­ку­ро­ра відмо­ви від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, як­що во­ни впли­ну­ли на вирішен­ня пи­тан­ня про вста­но­в­лен­ня події зло­чи­ну, на­явність у діянні підсуд­но­го скла­ду зло­чи­ну і до­ве­де­ність йо­го участі у вчи­ненні зло­чи­ну.

Ви­ни­кає пи­тан­ня, як слід розціню­ва­ти по­зицію про­ку­ро­ра, який на­по­ля­гає пе­ред су­дом на за­сто­су­ванні пунктів 4 і 5 ч. 1 ст. 6 чи ста­тей 7—111 КПК внаслідок ви­я­в­лен­ня об­ста­вин, пе­ре­дба­че­них ци­ми стат­тя­ми? Чи є це відмо­вою від об­ви­ну­ва­чен­ня? Нав­ряд чи мож­на відпо­вісти на це пи­тан­ня од­но­знач­но. Як­що про­ку­рор вва­жає, що підсуд­ний не до­сяг віку, ко­ли згідно із за­ко­ном мож­ли­ва криміналь­на відповідальність (п. 5 ч. 1 ст. 6 КПК), то він по­ви­нен за­про­по­ну­ва­ти ви­не­сти ух­ва­лу про за­крит­тя спра­ви (ст. 282 КПК), а до вин­ної осо­би за­сто­су­ва­ти при­му­сові за­хо­ди ви­хов­но­го ха­ра­к­те­ру (ст. 447 КПК). Що сто­сується ви­дан­ня ак­та про амністію чи по­ми­лу­ван­ня (п. 4 ч. 1 ст. 6 КПК), то при вста­но­в­ленні в суді цих об­ста­вин по­зицію про­ку­ро­ра ви­зна­чає про­це­су­аль­на фор­ма су­до­во­го рішен­ня: суд у та­ких ви­пад­ках по­ста­но­в­лює об­ви­ну­валь­ний ви­рок зі звільнен­ням за­суд­же­но­го від по­ка­ран­ня, а про­ку­рор, на­впа­ки, про­дов­жує підтри­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня.

Як­що ви­ни­кає не­обхідність за­кри­ти криміналь­ну спра­ву і на­пра­ви­ти її до ор­ганів чи служб у спра­вах не­пов­нолітніх або пе­ре­да­ти підсуд­но­го на по­ру­ки, то про­ку­рор, об­грун­то­ву­ю­чи пе­ред су­дом свою по­зицію, не відмо­в­ляється від об­ви­ну­ва­чен­ня. Більше то­го, він по­ви­нен до­во­ди­ти винність підсуд­но­го, оскільки за­сто­су­ван­ня при­му­со­вих за­ходів ви­хов­но­го ха­ра­к­те­ру або гро­мадсь­ко­го впли­ву мож­ли­ве тільки що­до осо­би, яка, за пе­ре­ко­нан­ням про­ку­ро­ра, вчи­ни­ла про­ти­прав­не діян­ня, але за­слу­го­вує на звіль­нен­ня від криміналь­ної відповідаль­ності та по­ка­ран­ня.

Ми роз­г­ля­ну­ли ок­ремі ви­пад­ки, ко­ли вста­но­в­лен­ня у су­до­во­му роз­гляді об­ста­вин, які ви­к­лю­ча­ють про­вад­жен­ня в кримінальній справі, ви­ма­га­ють від про­ку­ро­ра прий­­ня­ти од­не з двох рішень: або про­дов­жу­ва­ти підтри­му­ва­ти дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня, або відмо­ви­тись від ньо­го. Але є гру­па об­ста­вин, які хо­ча і є підста­вою для при­пи­нен­ня по­даль­шої криміналь­но-про­це­су­аль­ної діяль­­ності, од­нак не за відсутністю фа­к­тич­них чи ма­те­ріаль­но-пра­во­вих пе­ре­ду­мов про­це­су, а ви­к­люч­но із фор­маль­них, про­це­дур­них мірку­вань. Вста­но­в­лені у спра­ві об­ста­ви­ни, які на­ле­жать до цієї гру­пи, тяг­нуть за со­бою за­крит­тя про­вад­жен­ня не­за­леж­но від то­го, вин­ний чи не вин­ний підсуд­ний у вчи­ненні зло­чи­ну. Пи­тан­ня про винність у та­ких ви­пад­ках вза­галі не вирішується і за­ли­шається відкри­тим. Із цієї при­чи­ни про­ку­рор звіль­няється від обов’яз­ку публічно ви­зна­чи­ти своє ста­в­лен­ня до об­ви­ну­ва­чен­ня, пе­ред ним не ви­ни­кає ди­ле­ми: об­ви­ну­ва­чу­ва­ти чи відмо­в­ля­тись від об­ви­ну­ва­чен­ня? Його обов’язок у цій про­це­су­альній си­ту­ації по­ля­гає в то­му, щоб звер­ну­ти ува­гу су­ду на по­я­ву об­ста­вин, внаслідок яких по­даль­ше про­вад­жен­ня у справі має бу­ти за­кри­то, і на­по­ля­га­ти на прий­нятті су­дом са­ме та­ко­го рішен­ня. Йдеть­ся про за­крит­тя спра­ви: за відсутністю скар­ги по­терпіло­го, як­що спра­ву мо­же бу­ти по­ру­ше­но не іна­кше як за йо­го скар­гою; що­до по­мер­ло­го, як­що йо­го рідні не на­по­ля­га­ють на про­дов­женні роз­гля­ду спра­ви з ме­тою ре­абілітації; що­до осо­би, про яку є ви­рок за тим са­мим об­ви­ну­ва­чен­ням, що на­брав за­кон­ної си­ли, або ух­ва­ла чи по­ста­но­ва су­ду про за­крит­тя спра­ви з тієї ж підста­ви (пун­к­ти 7—9 ч. 1 ст. 6 КПК).

У та­ких ви­пад­ках про­ку­рор не ви­но­сить по­ста­но­ву про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, а ли­ше в усній формі орієнтує суд на не­обхідність за­крит­тя спра­ви із за­зна­че­них підстав.

Відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня мож­ли­ва й не­обхідна при зник­ненні у про­ку­ро­ра твер­дої впев­не­ності і пе­ре­ко­на­ності в то­му, що підсуд­ний ви­нен. Го­во­ря­чи мо­вою за­ко­ну, та­ка відмо­ва по­вин­на на­ста­ти, «ко­ли в ре­зуль­таті су­до­во­го роз­гля­ду про­ку­рор прий­де до пе­ре­ко­нан­ня, що дані су­до­во­го слідства не підтвер­д­жу­ють пред’яв­ле­но­го підсуд­но­му об­ви­ну­ва­чен­ня» (ч. 3 ст. 264 КПК). Впев­неність у то­му, що об­ви­ну­ва­чен­ня не підтвер­ди­лось, — це і є відсутність пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності. Ніяких інших ви­мог для відмо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня за­ко­но­дав­ст­вом не пе­ре­дба­че­но; зо­к­ре­ма, не за­зна­че­но, чим має бу­ти заміне­но в свідо­мості про­ку­ро­ра втра­че­не пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності. Для то­го щоб відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня відповіда­ла ви­мо­гам за­ко­ну, не­обхідна ли­ше од­на і при то­му не­га­тив­на оз­на­ка — відсутність пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності. Невірно пов’язу­ва­ти відмо­ву від об­ви­ну­ва­чен­ня тільки з ти­ми ви­пад­ка­ми, ко­ли «про­ку­рор дійшов вис­нов­ку про не­винність підсуд­но­го» або «у про­цесі су­до­во­го слідства ви­я­вить­ся не­вин­ність об­ви­ну­ва­че­но­го» [9]. Як­що по­го­ди­тись із та­ки­ми висло­в­­лю­ван­ня­ми, то як бу­ти із пре­зумпцією не­ви­ну­ва­тості, ад­же не­ви­ну­ватість не з’ясо­вується, а пре­зю­му­єть­ся. З’ясу­ван­ню підля­гає об­грун­то­ваність вис­нов­ку про винність підсуд­но­го. Цілком імовірно, що в ре­зуль­таті су­до­во­го роз­гля­ду про­ку­рор із по­зиції пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності пе­рей­де на по­зицію пе­ре­ко­нан­ня у не­вин­ності, оскільки дані су­до­во­го слідства не­спро­стов­но свід­чать про не­при­четність підсуд­но­го до вчи­нен­ня зло­чи­ну. Але щоб відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня бу­ла за­кон­ною та об­грун­то­ва­ною, до­с­тат­ньо втра­ти­ти пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності, оскільки будь-який сумнів тлу­ма­чить­ся на ко­ристь підсуд­но­го.

На пра­к­тиці про­ку­рор відмо­в­ляється від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, ко­ли йо­го пе­ре­ко­нан­ня у вин­ності змінюється не­впев­неністю у вин­ності. Сумніви мо­жуть бу­ти мо­ти­вом для відмо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня ли­ше за умо­ви, що про­ку­рор ви­ко­ри­став усі пе­ре­дба­чені за­ко­ном за­со­би, щоб їх усу­ну­ти. Потрібен ре­тель­ний аналіз кож­но­го до­ка­зу ок­ре­мо й усіх до­казів у су­куп­ності. З особ­ли­вою ува­гою ма­ють бу­ти вив­чені нові до­ка­зи та вста­но­в­ле­но при­чи­ни, чо­му вони не по­тра­пи­ли в по­ле зо­ру слідчо­го. Пе­ред тим як за­я­ви­ти про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, про­ку­рор по­ви­нен чітко уя­ви­ти собі, яких кон­крет­но змін за­зна­ло об­ви­ну­ва­чен­ня в суді, тоб­то сто­су­ють­ся ці зміни тільки фор­му­лю­ван­ня та юри­дич­ної квалі­фікації інкриміно­ва­но­го підсуд­но­му діян­ня чи та­кож фа­к­тич­них підстав і пра­во­вої сут­ності об­ви­ну­ва­чен­ня, тоб­то роб­лять йо­го безпідстав­ним. У пер­шо­му ви­пад­ку об­ви­ну­ва­чен­ня про­дов­жує існу­ва­ти, хоч і в транс­фор­мо­ва­но­му ви­гляді, у дру­го­му — йо­го існу­ван­ня по­ста­в­ле­но під за­гро­зу, і тоді обов’язок про­ку­ро­ра — публічно в по­ста­нові за­я­ви­ти про сумніви, які ви­ни­к­ли, да­ти їм об’єктив­ну оцінку. На жаль, пси­хо­логічно це зро­би­ти ду­же важ­ко. Вив­чен­ня справ, у яких ви­не­се­но ви­прав­ду­вальні ви­ро­ки, а та­кож справ, по­вер­не­них су­да­ми на додат­ко­ве розсліду­ван­ня, які потім бу­ли за­криті з ре­абі­лі­ту­ю­чих підстав, по­ка­зує, що в більшості з них про­ку­рор «за­кри­вав очі» на невідповідності та су­пер­еч­ності в до­ка­зо­во­му ма­теріалі і про­дов­жу­вав відсто­ю­ва­ти по­пе­реднє об­ви­ну­ва­чен­ня. Ко­ли ж не­до­с­тат­ня об­грун­то­ва­ність об­ви­ну­ва­чен­ня стає де­далі більш яв­ною і сумніви все настійливіше за­во­лодіва­ють свідомістю, про­ку­рор іде на ком­проміс у ви­зна­ченні  кваліфікації зло­чи­ну, міри по­ка­ран­ня або про­сить по­вер­ну­ти спра­ву на до­дат­ко­ве розсліду­ван­ня. Оцінка та­ко­му яви­щу — без­прин­ципність і безвідповідальність дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­ча, відсутність у ньо­го са­мостійності та гро­ма­дянсь­кої муж­ності.

Як свідчить су­до­ва пра­к­ти­ка, в ок­ре­мих спра­вах про­ку­рор фор­маль­но підтри­мує дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня, особ­ли­во що­до дру­го­ряд­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. В та­ких спра­вах суд про­ва­дить су­дові де­ба­ти, на­дає підсуд­ним ос­таннє сло­во і йде до на­рад­чої кімна­ти для по­ста­но­в­лен­ня ви­ро­ку, де до­хо­дить вис­нов­ку, що об­ви­ну­ва­чен­ня у вчи­ненні всіх чи ок­ре­мих зло­чинів є сумнівним, не підкріпле­ним на­леж­ни­ми до­ка­за­ми і за­пов­ни­ти про­га­ли­ни слідства не­мож­ли­во. Як і на­ле­жить за ви­мо­га­ми  за­ко­ну, суд у та­ких ви­пад­ках по­ви­нен по­ста­но­ви­ти ви­прав­ду­валь­ний ви­рок. Але ос­танній не­обхідно ар­гу­мен­ту­ва­ти. У зв’яз­ку з цим ок­ремі судді йдуть іншим шля­хом. Во­ни ви­хо­дять із на­рад­чої кімна­ти і відно­в­лю­ють су­до­ве слідство, по­ста­вив­ши ко­му-не­будь з учас­ників про­це­су од­не-два ма­ло­зна­чу­щих за­пи­тан­ня. Після цьо­го ого­ло­шується пе­ре­рва, а по­тім — по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Аналіз цієї си­ту­ації свід­чить про те, що на відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня про­ку­рор пішов під впли­вом суддів, що між суд­дею і про­ку­ро­ром відбу­ли­ся відповідні пе­ре­го­во­ри.

На на­шу дум­ку, такі діян­ня судді й про­ку­ро­ра над­зви­чай­но не­без­печні і не­до­пу­с­тимі, оскільки свідчать про те, що мож­ли­ве і штуч­не ство­рен­ня об­ста­вин для відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня.

Не є по­оди­но­ки­ми ви­пад­ки, ко­ли про­ку­ро­ри відмо­в­ля­ють­ся від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, не дослідив­ши на­леж­ним чи­ном об­ста­вин спра­ви, да­ю­чи по­мил­ко­ву оцінку до­ка­зам, події або діян­ням підсуд­но­го, при цьо­му во­ни не­пра­виль­но тлу­ма­чать ви­мо­ги за­ко­ну, і важ­ко ска­за­ти, зроб­ле­но це умис­но чи че­рез не­дбалість.

Як­що для ви­пра­в­лен­ня по­ми­лок, до­пу­ще­них у зв’яз­ку з без­прин­ципністю про­ку­ро­ра, в КПК пе­ре­дба­че­но пра­вові ме­ханізми, то для ви­пра­в­лен­ня по­ми­лок, пов’яза­них із не­об­грун­то­ваністю відмо­ви йо­го від об­ви­ну­ва­чен­ня або не­мо­ти­во­ваністю, ущербністю йо­го по­ста­но­ви, та­ких пра­во­вих ме­ханізмів не­має.

За змістом ст. 22 КПК про­ку­рор у су­до­во­му засідан­ні зо­бов’яза­ний вжи­ти всіх пе­ре­дба­че­них за­ко­ном за­хо­дів для всебічно­го, пов­но­го й об’єктив­но­го досліджен­ня об­ста­вин спра­ви,  ви­я­ви­ти як ті об­ста­ви­ни, що ви­к­ри­ва­ють, так і ті, що ви­прав­до­ву­ють об­ви­ну­ва­че­но­го чи пом’як­шу­ють йо­го відповідальність. У відповідності з прин­­ци­пом зма­галь­ності сторін суд, зберіга­ю­чи об’єк­тив­ність і не­упе­ред­женість, по­ви­нен ство­ри­ти не­обхідні умо­ви для ви­ко­нан­ня сто­ро­на­ми їхніх про­це­су­аль­них обов’язків і ре­алізації  на­да­них їм прав. Та­ким чи­ном, суд зо­бов’яза­ний за­без­пе­чи­ти ви­ко­нан­ня у су­до­во­му засіданні кож­ної пе­редба­че­ної за­ко­ном про­це­су­аль­ної дії і спри­я­ти то­му, щоб сто­ро­ни най­повніше досліди­ли об­ста­ви­ни спра­ви. Більше то­го, у зв’яз­ку з тим, що згідно з ч. 1 ст. 323 КПК ви­рок су­ду (ана­логічно й інше йо­го рішен­ня) по­ви­нен бу­ти за­кон­ним і об­грун­то­ва­ним, го­ло­ву­ю­чий у справі не мо­же ого­ло­си­ти про  закінчен­ня су­до­во­го слідства, до­ки не бу­дуть з’ясо­вані всі не­обхідні об­ста­ви­ни спра­ви. Як­що ніхто з учас­ників су­до­во­го роз­гля­ду не за­я­в­ляє кло­по­тань про до­пов­нен­ня су­до­во­го слідства, а на дум­ку су­ду, во­но все ж та­ки по­тре­бує до­пов­нень, то ви­хо­дя­чи з аналізу ста­тей 314, 315, 3151, 326 та ря­ду інших ста­тей КПК суд не по­зба­в­ле­ний пра­ва про­ва­ди­ти певні досліджен­ня і за  влас­ною ініціати­вою. Пер­ше ніж ого­ло­си­ти про закінчен­ня судо­во­го слідства і на­да­ти про­ку­ро­ру мож­ливість підтри­ма­ти дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня чи відмо­ви­тись від ньо­го, суд по­ви­нен за не­обхідності ви­ко­на­ти дії, пе­ре­дба­чені ст. 3151 КПК (до­ру­чи­ти ор­га­ну, який про­ва­див розсліду­ван­ня, ви­ко­на­ти певні слідчі дії), а та­кож ст. 281 КПК (якщо не­пов­но­ту або не­пра­вильність до­су­до­во­го слідства не мож­на усу­ну­ти в су­до­во­му засіданні або за до­по­мо­гою мож­ли­во­стей, пе­ре­дба­че­них ст. 3151 КПК, то по­вин­но бу­ти виріше­не пи­тан­ня про за­пов­нен­ня відповідних про­га­лин шля­хом про­ве­ден­ня до­дат­ко­во­го розсліду­ван­ня). Зазна­чені дії суд мо­же ви­ко­на­ти як за кло­по­тан­ням сторін, так і за влас­ною ініціати­вою. Суд не мо­же цьо­го ро­би­ти за влас­ною ініціати­вою тільки у ви­пад­ках погір­шен­ня ста­но­ви­ща під­суд­но­го. Ли­ше впев­нив­шись у то­му, що всі об­ста­ви­ни спра­ви досліджені пов­но і все­біч­но, а мож­ли­вості для за­пов­нен­ня про­га­лин слідства ви­чер­пані, го­ло­ву­ю­чий має ого­ло­си­ти про закінчен­ня су­до­во­го слідства. Після цьо­го про­ку­рор, який вва­жає за не­обхідне відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, має по­про­си­ти час для підго­тов­ки відповідної по­ста­но­ви. От­же, відпові­дальність за об­грун­то­ваність та за­конність су­до­во­го рі­шен­ня, прий­ня­то­го на підставі відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, по­кла­де­но і на суд. Але відповідальність за пов­не, всебічне та об’єктив­не досліджен­ня об­ста­вин спра­ви в разі відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня на­сам­пе­ред по­кла­де­но на про­ку­ро­ра. То­му він, пер­ше ніж відмо­ви­тись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, пам’ята­ю­чи, що у по­даль­шо­му не бу­де змо­ги ви­пра­ви­ти йо­го по­мил­ку, по­ви­нен ви­ко­ри­ста­ти всі пе­ре­дба­чені за­ко­ном мож­ли­вості для пе­ре­ко­нан­ня і се­бе, і су­ду в то­му, що під­став для об­ви­ну­ва­чен­ня підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну не­має. При цьо­му про­ку­рор, хо­ча він і має про­це­су­аль­ну са­мостійність у су­до­во­му засіданні, не по­зба­в­ле­ний пра­ва по­ра­ди­ти­ся з інши­ми про­ку­ро­ра­ми, вив­чи­ти відповідні нор­ма­тивні ак­ти, су­до­ву пра­к­ти­ку, спе­ціаль­­ну літе­ра­ту­ру то­що. Та­ким чи­ном, на відмо­ву від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня (як і на йо­го під­три­ман­ня) про­ку­рор має йти, ко­ли не за­ли­ши­ло­ся ніяких сумнівів.

Мо­ти­во­ва­на по­ста­но­ва про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня є склад­ним і відповідаль­ним про­це­су­аль­ним до­ку­мен­том, то­му су­ди зо­бов’язані на­да­ва­ти про­ку­ро­рам ро­зум­ний час для її підго­тов­ки.

Як уже за­зна­ча­ло­ся, про­ку­рор, ко­ли об­ви­ну­ва­чує під­суд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну, має до­во­ди­ти йо­го вин­ність, тоб­то він є сто­ро­ною у про­цесі — дер­жав­ним об­ви­ну­ва­чем, ви­ко­нує функцію об­ви­ну­ва­чен­ня. Але як­що проку­рор відмо­в­ляється від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, оскільки у ньо­го не­має підстав вва­жа­ти підсуд­но­го вин­ним, і про­сить суд за­кри­ти спра­ву, то яким у цьо­му ви­пад­ку бу­де йо­го про­це­су­аль­не ста­но­ви­ще? За­ли­ша­ється він дер­жав­ним об­ви­ну­ва­чем чи пе­ре­стає ним бу­ти?

Відповідь на це за­пи­тан­ня дає п. 2 ч. 1 ст. 264 КПК: участь про­ку­ро­ра в су­до­во­му засіданні, ко­ли він відмо­вив­ся від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, не є обов’яз­ко­вою. Тоб­то, про­го­ло­сив­ши по­ста­но­ву про пов­ну відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і пе­ре­дав­ши її до су­ду, він пе­ре­став бу­ти дер­жав­ним об­ви­ну­ва­чем, оскільки вже не­має  дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня.

Як­що про­ку­рор відмо­вив­ся від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і при­пи­нив йо­го фа­к­тич­не здійснен­ня, це оз­на­чає, що він виз­нав відсутність будь-яких да­них для по­ру­шен­ня пе­ред су­дом пи­тан­ня про не­обхід­ність за­суд­жен­ня осо­би, при­тяг­ну­тої до криміналь­ної відповідаль­ності. Ця об­ста­ви­на свідчить ще й про те, що про­ку­рор, при­пи­нив­ши дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня в суді, тим са­мим відмо­в­ляється від раніше прий­ня­то­го ним або іншим про­ку­ро­ром рішен­ня про за­твер­д­жен­ня об­ви­ну­валь­но­го вис­нов­ку, тоб­то ану­лює здійсне­ний акт за­твер­д­жен­ня об­ви­ну­валь­но­го вис­нов­ку. З цих мірку­вань В.С. Зе­ле­нець­кий ро­бить цілком ка­те­го­рич­ний вис­но­вок: «Як­що про­ку­рор сфор­му­лю­вав своє не­га­тив­не ста­в­лен­ня до об­ви­ну­ва­чен­ня і дійшов вис­нов­ку про не­обхідність відмо­ви від дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, то з мо­мен­ту за­я­ви про це він пе­ре­стає бу­ти дер­жав­ним об­ви­ну­ва­чем» [10].

Крім то­го, є де­які ви­сло­в­лю­ван­ня про по­зицію за­хис­ни­ка у ви­пад­ках, які на­ми досліджу­ють­ся. «Са­мо со­бою зро­зуміло, — вва­жає А.Л. Ципкін, — що при відмові про­ку­ро­ра від об­ви­ну­ва­чен­ня різко змінюється зміст за­хис­ної про­мо­ви. Во­на яв­ляє со­бою уже не спір із про­ку­ро­ром, а пев­ною мірою до­пов­нен­ня і роз­ви­ток тих до­водів, які ви­к­лав про­ку­рор у своїй про­мові, мо­ти­ву­ю­чи свою відмо­ву від об­ви­ну­ва­чен­ня» [11]. На дум­ку І.Д. Пер­ло­ва, в та­ко­му ви­пад­ку зав­дан­ня за­хис­ни­ка по­ля­гає в то­му, щоб за­пов­ни­ти про­га­ли­ни, які є в про­мові дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­ча, знай­ти потрібні до­во­ди й ар­гу­мен­ти та на­ве­с­ти їх у за­хисній про­мові [12].

На­ве­дені ви­сло­в­лю­ван­ня ма­ли цінність тоді, ко­ли про­ку­рор, відмо­в­ля­ю­чись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, не ви­но­сив відповідної по­ста­но­ви, а від­мо­в­ляв­ся від об­ви­ну­ва­чен­ня в ході про­мо­ви в су­до­вих де­ба­тах. На сьо­годні по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня не є еле­мен­том су­до­вих де­батів. Про­ку­рор ого­ло­шує за­зна­че­ну по­ста­но­ву і пе­ре­дає її до су­ду, після чо­го має пра­во по­ки­ну­ти зал су­до­вого засідан­ня і не про­го­ло­шу­ва­ти ніяких про­мов. От­ри­мав­ши та­ку по­ста­но­ву про­ку­ро­ра, суд зо­бов’яза­ний роз’яс­ни­ти по­терпіло­му та йо­го пред­став­ни­ку їхнє пра­во ви­ма­га­ти про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви і підтри­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня. Як­що по­терпілий чи йо­го пред­став­ник ста­в­лять таку ви­мо­гу, суд зо­бов’яза­ний від­кри­ти су­дові де­ба­ти і на­да­ти сло­во по­терпіло­му, йо­го пред­став­ни­ку та іншим учас­ни­кам про­це­су. В та­ко­му разі по­зиція по­тер­піло­го чи йо­го пред­став­ни­ка пре­ва­лює над по­ста­но­вою про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і пра­во на про­дов­жен­ня підтри­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня пе­ре­хо­дить до них. Об­ви­ну­ва­чен­ня пе­ре­стає бу­ти дер­жав­ним, оскільки дер­жа­ва в особі про­ку­ро­ра відмо­ви­лась від ньо­го. Во­но стає при­ват­ним. Це но­вий вид об­ви­ну­ва­чен­ня в криміналь­но­му про­цесі Ук­раїни, і то­му йо­го сутність та пов’язані з ним тео­ре­тичні й пра­к­тичні про­б­ле­ми по­тре­бу­ють відповід­но­го са­мостійно­го досліджен­ня.

Як відо­мо, у криміналь­но­му про­цесі Ук­раїни бу­ло два об­ви­ну­ва­ча: по­терпілий у спра­вах при­ват­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня та про­ку­рор у спра­вах публічно­го і при­ват­но-пуб­лічно­го об­ви­ну­ва­чен­ня. У спра­вах при­ват­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, в яких не бе­ре участі про­ку­рор, по­терпілий як обви­ну­вач є пов­но­прав­ним і влад­ним, тоб­то ли­ше від йо­го волі за­ле­жить, про­дов­жу­ва­ти су­до­вий роз­гляд спра­ви чи ні. Йо­го відмо­ва від об­ви­ну­ва­чен­ня або при­ми­рен­ня з об­ви­ну­ва­че­ним до мо­мен­ту, ко­ли суд піде до на­рад­чої кімна­ти для ви­не­сен­ня ви­ро­ку, є для су­ду обов’яз­ко­вою. Суд зо­бов’яза­ний у та­ких ви­пад­ках за­кри­ти спра­ву.

У спра­вах публічно­го і при­ват­но-публічно­го об­ви­ну­ва­чен­ня при відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня по­терпілий  та­кож стає пов­но­прав­ним і влад­ним, то­му що від йо­го волі за­ле­жить про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви чи її за­крит­тя су­дом.

Оскільки по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня на­би­рає пра­во­во­го зна­чен­ня ли­ше за підтрим­ки її по­терпілим чи йо­го пред­став­ни­ком, су­ди зо­бов’язані за­без­пе­чи­ти роз­гляд справ за уча­стю по­терпілих або їх пред­став­ників відпо­відно до ви­мог ст. 290 КПК. У то­му разі, ко­ли що­до по­терпіло­го здійсню­ють­ся за­хо­ди без­пе­ки і він є звільне­ним від обо­в’яз­ку з’яв­ля­ти­ся в су­до­ве засідан­ня, на на­шу дум­ку, в су­до­во­му засіданні по­ви­нен бра­ти участь йо­го пред­став­ник або по­зицію по­терпіло­го має бу­ти ви­к­ла­де­но у пись­мо­­во­му звер­ненні до су­ду. Ра­зом з тим цю про­б­ле­му за­ко­нодав­цеві не­обхідно виріши­ти, че­рез те що за­ко­ном не визна­че­но, як са­ме по­ви­нен діяти суд, ко­ли про­ку­рор відмо­вив­ся від  підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, а що­до по­терпіло­го за­сто­со­ва­но за­хо­ди без­пе­ки і він не має сво­го пред­став­ни­ка в су­до­во­му засіданні.

З аналізу ста­тей 264 та 267 КПК ви­п­ли­ває: як­що по­терпілий відсутній  в су­до­во­му засіданні і не­має відо­мо­стей про йо­го по­зицію у справі, по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го  об­ви­ну­ва­чен­ня не має пра­во­во­го зна­чен­ня, і то­му суд у та­ко­му ви­пад­ку не вправі за­кри­ва­ти криміналь­ну спра­ву. Він зо­бов’яза­ний оз­най­о­ми­ти­ся з точ­кою зо­ру по­терпіло­го або йо­го пред­став­ни­ка з цьо­го при­во­ду.

На жаль, за­ко­но­дав­цем не виріше­но пи­тан­ня про те, як діяти су­ду при відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в разі, ко­ли місцез­на­ход­жен­ня по­терпіло­го невідо­ме і за­без­пе­чи­ти йо­го яв­ку в су­до­ве засідан­ня не­мож­ли­во. На на­шу дум­ку, про­ку­рор, усвідо­м­лю­ю­чи без­вихідність цієї си­ту­ації, не по­ви­нен ви­но­си­ти по­ста­но­ву про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, а має під час су­до­вих де­батів по­ру­ши­ти пи­тан­ня про ви­прав­дан­ня підсуд­но­го, оскільки за та­ких об­ста­вин по­зиція по­терпіло­го за чин­ним за­ко­ном пра­во­во­го зна­чен­ня не має.

Склад­ною є про­б­ле­ма, ко­ли у справі  декілька по­терпілих. На­при­к­лад, у кримінальній справі про вбив­ст­во по­ста­но­вою слідчо­го, судді чи ух­ва­лою су­ду відповідно до ч. 5 ст. 49 КПК бу­ли виз­нані по­терпіли­ми декілька йо­го близь­ких ро­дичів, одні з яких при відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня по­год­жу­ють­ся з про­ку­ро­ром, а інші — ні. На на­шу дум­ку, як­що хо­ча б один із по­терпілих ви­ма­гає про­дов­жен­ня су­до­во­го роз­гля­ду спра­ви й підтри­мує об­ви­ну­ва­чен­ня, суд не мо­же за­кри­ти спра­ву і по­ви­нен про­дов­жи­ти її роз­гляд.

Вва­жаємо, що про­ку­рор мо­же відмо­ви­тись від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня не тільки сто­сов­но підсуд­но­го, спра­ва що­до яко­го надійшла до су­ду з об­ви­ну­валь­ним вис­нов­ком, а й тих осіб, що­до яких по­ру­ше­но пи­тан­ня про за­сто­су­ван­ня при­му­со­вих за­ходів ви­хов­но­го чи ме­дич­но­го ха­ра­к­те­ру, а та­кож про за­крит­тя спра­ви з не­ре­абіліту­ю­чих підстав. І про­ку­рор, і суд у та­ких ви­пад­ках ма­ють ке­ру­ва­ти­ся пра­ви­ла­ми, пе­ре­дба­че­ни­ми стат­тя­ми 264, 267 та 282 КПК з ура­ху­ван­ням усіх за­зна­че­них у цих стат­тях ви­мог. Ра­зом з тим за­ко­но­дав­цю слід кон­кре­ти­зу­ва­ти ви­мо­ги за­ко­ну сто­сов­но цих ви­падків для уник­нен­ня не­по­ро­зумінь.

У разі  відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і зго­ди із цим по­терпіло­го та йо­го пред­став­ни­ка про­во­ди­ти су­дові де­ба­ти що­до цьо­го об­ви­ну­ва­чен­ня не­має по­тре­би, оскільки у зв’яз­ку з відсут­ністю сто­ро­ни об­ви­ну­ва­чен­ня за­хис­ни­ку та підсуд­но­му ні з ким зма­га­тись у де­ба­тах, не­має не­обхідності до­во­ди­ти те, що виз­на­ла дер­жа­ва. Але мо­жуть ви­ник­ну­ти си­ту­ації, ко­ли підсуд­ний чи за­хис­ник не згодні з мо­ти­ва­ми відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. На­при­к­лад, про­ку­рор вва­жає, що криміналь­ну спра­ву тре­ба за­кри­ти за не­до­ве­деністю участі підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну, а підсуд­ний чи йо­го за­хис­ник вва­жа­ють, що цю спра­ву не­обхідно за­кри­ти за відсутністю події чи скла­ду зло­чи­ну. У зв’яз­ку з цим го­ло­ву­ю­чий зо­бов’яза­ний за­пи­та­ти, чи згодні підсуд­ний та йо­го за­хис­ник із мо­ти­ва­ми за­крит­тя спра­ви. Як­що во­ни не згодні, суд по­ви­нен на­да­ти їм сло­во для об­грун­ту­ван­ня своєї по­зиції, а в ух­валі чи по­ста­нові су­ду про за­крит­тя спра­ви при відхи­ленні ар­гу­ментів підсуд­но­го та йо­го за­хис­ни­ка на­ве­с­ти відповідні мо­ти­ви. Ко­ли ж суд по­год­жується із по­зицією підсуд­но­го та йо­го за­хис­ни­ка, то по­ви­нен на­ве­с­ти мо­ти­ви їх не­зго­ди з по­зицією про­ку­ро­ра, а та­кож дум­ку по­терпіло­го і йо­го пред­став­ни­ка.

Оскільки з вве­ден­ням у криміналь­ний про­цес Ук­раї­ни інсти­ту­ту відмо­ви про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня як фа­к­ту, від яко­го за­ле­жить по­даль­ша до­ля криміналь­ної спра­ви ли­ше за­леж­но від пози­ції по­терпіло­го, роль по­терпіло­го та йо­го пред­став­ни­ка в про­цесі на­бу­ває ве­ли­кої зна­чи­мості. Во­ни фа­к­тич­но ста­ють кон­т­ро­ле­ра­ми діяль­ності про­ку­ро­ра в су­до­во­му засіданні. Не важ­ко уя­ви­ти до­лю про­ку­ро­ра, котрий відмо­вив­ся від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в разі, ко­ли з ним не по­го­див­ся по­терпілий (чи йо­го пред­став­ник), який про­дов­жив підтри­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня і домігся по­ста­но­в­лен­ня за­кон­но­го й об­грун­то­ва­но­го об­ви­ну­валь­но­го ви­ро­ку.

З ме­тою за­без­пе­чен­ня за­кон­но­го та об­грун­то­ва­но­го підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді як функ­ції про­ку­ра­ту­ри за­ко­но­дав­цеві слід більш зва­же­но вирішу­ва­ти про­б­ле­му по­терпіло­го як суб’єкта криміналь­но­го про­це­су. Не­обхідно пе­ре­гля­ну­ти нор­ми, пе­ре­дба­чені стат­тя­ми 49 і 50 КПК, які рег­ла­мен­ту­ють пи­тан­ня, хто са­ме мо­же бу­ти визнаний по­терпілим і цивільним по­зи­ва­чем, з тим щоб у криміналь­но­му про­цесі ма­ли пра­во за­хи­ща­ти свої інте­ре­си як по­терпілі всі ті осо­би (як фізичні, так і юри­дичні), яким зло­чи­ном за­подіяно шко­ду. На сьо­годні ви­хо­дя­чи з аналізу ст. 49 КПК, зо­к­ре­ма ча­с­тин 1 і 2, яки­ми пе­ре­дба­че­но, що «по­терпілим виз­нається осо­ба, якій зло­чи­ном за­подіяно мо­раль­ну, фізич­ну або май­но­ву шко­ду», і що «про виз­нан­ня гро­ма­дя­ни­на по­терпілим чи про відмо­ву в цьо­му осо­ба, яка про­ва­дить дізнан­ня, слідчий і суд­дя ви­но­сять по­ста­но­ву, а суд — ух­ва­лу», по­тер­пілим виз­нається ли­ше фізич­на осо­ба. Юри­дич­на осо­ба за змістом ст. 50 КПК мо­же бу­ти виз­на­на ли­ше цивільним по­зи­ва­чем. З ура­ху­ван­ням змін, які відбу­ли­ся в суспільно­му житті Ук­раїни, зо­к­ре­ма по­я­ви ко­ле­к­тив­ної при­ват­ної влас­ності, влас­ності на змішаній ос­нові то­що, та­ка нор­ма уще­м­ляє пра­ва лю­дей, не повністю за­без­пе­чує за­хист їхніх інте­ресів. У Російській Фе­де­рації цю об­ста­ви­ну вра­ху­ва­ли і  в ст. 42 КПК Росії закріпи­ли нор­му про те, що по­терпілим є фізич­на осо­ба, якій зло­чи­ном за­подіяно фізич­ну, май­но­ву та мо­раль­ну шко­ду, а та­кож юри­дич­на осо­ба у ви­пад­ку за­подіян­ня зло­чи­ном шко­ди її май­ну та діловій ре­пу­тації. На на­шу дум­ку, це аб­со­лют­но пра­виль­не рішен­ня, яке має бу­ти закріпле­не і в КПК Ук­раїни. Що сто­сується  су­пер­ечок у на­у­ковій літе­ра­турі, то на них тре­ба по­ста­ви­ти крап­ку, оскільки Ук­раїна за­ли­ши­лась однією з не­ба­гать­ох країн, де вва­жа­ють, що в ок­ре­мих зло­чи­нах не­має по­терпілої сто­ро­ни. Про­те у країнах світу вва­жа­ють, «що суспільст­во зав­жди є жер­т­вою зло­чи­ну» [13].

На відміну від стру­к­ту­ри та змісту об­ви­ну­валь­ної про­мо­ви, до­к­лад­но опи­са­ної вче­ни­ми й опубліко­ва­ної у збір­ни­ках про­мов, стру­к­ту­ра та зміст по­ста­но­ви про­ку­ро­ра при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня зовсім не роз­роб­лені. То­му ми, ви­хо­дя­чи із за­галь­них уяв­лень про по­ста­но­ву про­ку­ро­ра, про­по­нуємо та­ку стру­к­ту­ру її мо­ти­ву­валь­ної ча­с­ти­ни: 1) ви­к­ла­ден­ня фа­к­тич­них об­ста­вин спра­ви так, як во­ни бу­ли вста­но­в­лені до­су­до­вим слідством; 2) вис­но­вок про непідтвер­д­жен­ня об­ви­ну­ва­чен­ня в суді — про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го обви­ну­ва­чен­ня; 3) аналіз та оцінка до­казів до­су­до­во­го і су­до­во­го слідства; 4) юри­дичні та фа­к­тичні підста­ви для від­мо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня; 5) при­чи­ни та умо­ви не­об­грун­то­ва­но­го при­тяг­нен­ня осо­би як об­ви­ну­ва­че­но­го, про­по­зиції що­до їх усу­нен­ня; 6) про­по­зиції, що сто­су­ють­ся по­но­в­лен­ня по­ру­ше­них прав підсуд­но­го; 7) про­по­зиції про по­даль­шу до­лю спра­ви.

Ви­к­ла­ден­ня фа­к­тич­них об­ста­вин спра­ви у по­ста­нові при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня має пев­ну відміну від ви­к­ла­ду цьо­го розділу в об­ви­ну­вальній про­мові. Як­що в об­ви­ну­вальній про­мові про­ку­рор здебільшо­го ви­к­ла­дає фа­к­тичні об­ста­ви­ни спра­ви та­ки­ми, яки­ми во­ни йо­му ба­чать­ся після су­до­во­го слідства (з ура­ху­ван­ням, зви­чай­но, і ма­теріалів до­су­до­во­го слідст­ва), то, як ми вва­жаємо, при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня ви­к­ла­ден­ня об­ста­вин спра­ви у своїй по­ста­нові про­ку­рор не мо­же по­ча­ти відра­зу з ви­кла­ден­ня своєї кон­цепції спра­ви. У та­ко­му ви­пад­ку поста­но­ва про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня бу­де не­послідов­ною, не­логічною, не зро­зумілою при­сутнім. На по­чат­ку тре­ба ви­к­ла­сти фа­к­тичні об­ста­ви­ни спра­ви так, як во­ни бу­ли вста­но­в­лені до­су­до­вим слідст­вом. Після цьо­го доцільно за­зна­чи­ти про те, що це об­ви­ну­ва­чен­ня не підтвер­ди­лось і то­му не­обхідно відмо­ви­тись від йо­го підтрим­ки.

Аналіз та оцінка до­казів до­су­до­во­го та су­до­во­го слідст­ва у по­ста­нові, як і в об­ви­ну­вальній про­мові, скла­да­ють ос­нов­ну за змістом ча­с­ти­ну по­ста­но­ви. За­зна­чи­мо ли­ше, що оцінка до­казів, зібра­них у справі під час до­су­до­во­го слідства і су­до­во­го засідан­ня, по­вин­на про­ва­ди­ти­ся ще ре­тельніше, ніж в об­ви­ну­вальній про­мові. Ад­же вис­но­вок, яко­го до­хо­дить про­ку­рор, тут зовсім про­ти­леж­ний то­му, який був за­твер­д­же­ний в об­ви­ну­валь­но­му вис­нов­ку. На­сам­пе­ред тре­ба ви­зна­чи­ти, які до­ка­зи до­су­до­во­го слідства не мож­на взя­ти до ува­ги і чо­му са­ме, і це довести; які до­ка­зи і внаслідок яких об­ста­вин, вста­но­в­ле­них у су­до­во­му засіданні, втра­ти­ли своє зна­чен­ня; про­аналізу­ва­ти кож­ний до­каз ок­ре­мо та всі у су­куп­ності і пе­ре­ко­на­ти всіх у то­му, в чо­му про­ку­рор пе­ре­ко­на­ний сам. Пси­хо­логічно про­ку­ро­ру важ­ко відмо­ви­тись від підтрим­ки дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, особ­ли­во тоді, ко­ли він сам за­твер­д­жу­вав об­ви­ну­валь­ний вис­но­вок, чим і по­яс­нюється та об­ста­ви­на, що на пра­к­тиці відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня тра­п­ляється рідко. Іноді про­ку­ро­ри йдуть на ком­проміс, до­ма­га­ю­чись по­вер­нен­ня спра­ви на до­дат­ко­ве розсліду­ван­ня, у ході яко­го за­кри­ва­ють спра­ву, що не мож­на вва­жа­ти пра­виль­ним.

Вив­чен­ня ма­теріалів криміналь­них справ, у яких ви­не­се­но ви­прав­ду­вальні ви­ро­ки, де дер­жавні об­ви­ну­вачі на­по­ля­га­ли на до­ве­де­ності ви­ни підсуд­них, по­ка­за­ло, що ос­нов­ною їх по­мил­кою бу­ло невміння про­аналізу­ва­ти до­ка­зи в та­ких спірних пи­тан­нях, яки­ми є уми­сел підсуд­но­го, при­чин­ний зв’язок між йо­го діями та наслідка­ми, да­ти оцінку до­пу­с­ти­мості до­казів то­що. Ось чо­му про­ку­рор, аналізу­ю­чи до­ка­зи, по­ви­нен уміти виділи­ти спірні, пе­ре­не­сти на них центр ува­ги і по­ка­за­ти, чо­му са­ме їх слід тлу­ма­чи­ти на ко­ристь підсуд­но­го. Після де­таль­но­го аналізу й оцінки до­казів про­ку­рор по­ви­нен ви­к­ла­сти юри­дичні та фа­к­тичні підста­ви для відмо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Об­сяг і зміст цьо­го розділу по­ста­но­ви при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня за­ле­жить на­сам­пе­ред від особ­ли­во­стей вста­но­в­лен­ня оз­нак скла­ду зло­чи­ну в діях підсуд­но­го. Як­що вис­но­вок про відсутність у діянні підсуд­но­го скла­ду зло­чи­ну ви­п­ли­ває з об­ста­вин спра­ви і пра­вильність цьо­го фа­к­ту ніким з учас­ників про­це­су не піддається сумніву, то не­має по­тре­би про­ку­ро­ру де­таль­но мо­ти­ву­ва­ти свою відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, до­с­тат­ньо ли­ше по­сла­ти­ся на кон­кретні дані, які цю об­ста­ви­ну підтвер­д­жу­ють. Особ­ли­вих зу­силь і вміння по­тре­бує цей розділ по­ста­но­ви про­ку­ро­ра, як­що, на йо­го дум­ку, не до­ве­де­но участь підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну або йо­го дії не містять скла­ду зло­чи­ну.

Як­що в об­ви­ну­вальній про­мові про­ку­ро­ра є розділ про при­чи­ни та умо­ви, які сприя­ють вчи­нен­ню зло­чи­ну, то, на на­шу дум­ку, бу­ло б доцільним у по­ста­нові про­ку­ро­ра при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня вка­за­ти на при­чи­ни не­об­грун­то­ва­но­го при­тяг­нен­ня осо­би до криміналь­ної відповідаль­ності, а та­кож на­ве­с­ти про­по­зиції що­до їх усу­нен­ня. Такі вказівки потрібні то­му, що, як по­ка­зує пра­к­ти­ка, більшість по­ста­нов про за­крит­тя справ з ре­абіліту­ю­чих підстав та ви­прав­ду­валь­них виро­ків ви­но­сить­ся че­рез по­мил­ко­ву оцінку ор­га­на­ми досу­до­во­го слідства і про­ку­ро­ром зібра­них ма­теріа­лів, не­пов­но­ти та од­но­сто­рон­ності слідства. Як­що це резуль­тат не­сум­лінності слідчих ор­ганів або навіть фаль­сифікації до­казів на до­су­до­во­му слідстві, про­ку­рор му­сить про­си­ти суд про ви­не­сен­ня ра­зом із за­крит­тям спра­ви ок­ре­мої ухва­ли про при­тяг­нен­ня вин­них осіб до відповідаль­ності. На на­шу дум­ку, про­ку­рор, ко­т­рий не зро­бить про­по­зиції су­ду що­до усу­нен­ня при­чин не­об­грун­то­ва­но­го при­тяг­нен­ня осо­би до криміналь­ної відпо­ві­даль­ності, не ви­ко­нає до кінця сво­го обов’яз­ку, який ви­п­ли­ває з ос­но­во­по­лож­ної функції про­ку­ра­ту­ри. Зви­чай­но, не кож­на відмо­ва про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня дає під­ста­ви для при­тяг­нен­ня осіб, при­чет­них до здійснен­ня досу­до­во­го слідства у спра­ві, до відповідаль­ності. Але ма­теріали кож­ної та­кої спра­ви не­обхідно вив­ча­ти та об­го­во­рю­ва­ти для вдо­ско­на­лен­ня нав­чан­ня слідчих, за­побіган­ня по­мил­кам при про­ве­денні до­су­до­во­го слідства.

Як пра­ви­ло, при не­об­грун­то­ва­но­му при­тяг­ненні осо­би до криміналь­ної відповідаль­ності їй зав­дається мо­раль­на і ма­теріаль­на шко­да. У зо­бов’язан­нях про відшко­ду­ван­ня збитків, за­подіяних ак­та­ми вла­ди, діє пре­зумпція, яка відо­б­ра­жає влад­ний ха­ра­к­тер діяль­ності, що зу­мо­ви­ла шкідли­вий ре­зуль­тат. Обов’язок відшко­ду­ва­ти збит­ки при не­об­грун­то­ва­но­му при­тяг­ненні осо­би до криміналь­ної відповідаль­ності на­стає не­за­леж­но від ви­ни по­са­до­вих осіб ор­ганів дізнан­ня, по­пе­ред­нь­о­го слідства, про­ку­ра­ту­ри та су­ду. Для виз­нан­ня за гро­ма­дя­ни­ном пра­ва на відшко­ду­ван­ня збитків не ви­ма­гається, щоб дії із за­подіян­ня шко­ди бу­ли вчи­нені умис­но чи з не­обе­реж­ності: до­с­тат­ньо вста­но­ви­ти на­явність при­чин­но­го зв’яз­ку між ци­ми діями та на­стан­ням шко­ди. Та­ка по­бу­до­ва обов’язків з відшко­ду­ван­ня збитків ви­ма­гає від про­ку­ро­ра при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня да­ти свої про­по­зиції що­до по­но­в­лен­ня по­ру­ше­них прав підсуд­но­го.

Стат­тею 531 КПК пе­ре­дба­че­но, що ор­ган дізнан­ня, слідчий, про­ку­рор та суд по­винні вжи­ти за­ходів що­до відшко­ду­ван­ня шко­ди, за­подіяної особі не­за­кон­ни­ми діями при при­тяг­ненні до криміналь­ної відповідаль­ності. Зви­чай­но, що при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня про­ку­рор не мо­же на­зва­ти розміру збит­ків, зав­да­них не­об­грун­то­ва­ним при­тяг­нен­ням до кримі­наль­ної відповідаль­ності, оскільки це пи­тан­ня не бу­ло пред­ме­том су­до­во­го роз­гля­ду. Не менш важ­ли­вим є ви­ко­нан­ня за­ко­ну про по­но­в­лен­ня честі та гідності осо­би. Суть про­б­ле­ми по­ля­гає в то­му, що підсуд­ний відчу­ває по­тре­бу не ли­ше в офіційно­му виз­нанні су­дом йо­го не­при­чет­ності до зло­чи­ну та відшко­ду­ванні ре­аль­них ма­теріаль­них збитків, а й у то­му, щоб ма­ти мож­ливість до­ве­сти цей факт до відо­ма всіх, хто знав про при­тяг­нен­ня йо­го до відповідаль­ності. Нерідко інфор­мація про при­тяг­нен­ня осо­би до відповідаль­ності публікується в пресі, дається по те­ле­ба­чен­ню. Відшко­ду­ван­ня ма­теріаль­­ної та мо­раль­ної шко­ди, зав­да­ної особі внаслідок не­за­кон­них за­суд­жен­ня, при­тяг­нен­ня як об­ви­ну­ва­че­но­го, за­три­ман­ня, за­сто­су­ван­ня за­побіжно­го за­хо­ду, ре­гу­люється За­ко­ном від 1 груд­ня 1994 р. № 266/94-ВР «Про по­ря­док відшко­ду­ван­ня шко­ди, зав­да­ної гро­ма­дя­ни­нові не­за­кон­ни­ми діями ор­ганів дізнан­ня, по­пе­ред­нь­о­го слідства, про­ку­ра­ту­ри і су­ду».

Відмо­в­ля­ю­чись від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, про­ку­рор зо­бов’яза­ний роз’яс­ни­ти підсуд­но­му нор­ми за­ко­но­дав­ст­ва сто­сов­но по­но­в­лен­ня йо­го честі, гідності, тру­до­вих, жит­ло­вих, пенсійних та інших прав у разі йо­го ре­абілітації. Од­но­час­но це і бу­дуть про­по­зиції су­ду про йо­го дії що­до по­но­в­лен­ня прав осо­би після на­бран­ня по­ста­но­вою чи ух­ва­лою про за­крит­тя спра­ви за­кон­ної си­ли. Про­ку­рор по­ви­нен ви­сло­ви­ти ви­мо­гу про ска­су­ван­ня за­побіжно­го за­хо­ду що­до підсуд­но­го, як­що йо­го бу­ло за­сто­со­ва­но.

Здебільшо­го при ви­прав­данні підсуд­но­го або за­критті спра­ви за ре­абіліту­ю­чих підстав після вирішен­ня су­дом пи­тань про по­но­в­лен­ня йо­го прав, на­пра­в­лен­ня відпо­відних до­ку­ментів про усу­нен­ня при­чин не­об­грун­то­ва­но­го при­тяг­нен­ня осо­би до криміналь­ної відповідаль­ності по­даль­ше про­вад­жен­ня у справі за­кри­вається.

Про­те як­що про­ку­рор про­по­нує за­кри­ти криміналь­ну спра­ву за не­до­ве­деністю участі підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну, а осо­бу, яка йо­го вчи­ни­ла, не вста­но­в­ле­но, то він по­ви­нен та­кож за­про­по­ну­ва­ти су­ду згідно з ч. 5 ст. 327 КПК після на­бран­ня ви­ро­ком за­кон­ної си­ли ви­не­сти ух­ва­лу про на­пра­в­лен­ня спра­ви про­ку­ро­рові для вжит­тя за­ходів що­до вста­но­в­лен­ня осо­би, вин­ної у вчи­ненні цьо­го зло­чи­ну. На жаль, у ч. 5 ст. 327 КПК мо­ва йде ли­ше про ви­прав­ду­валь­ний ви­рок за не­до­ве­деністю участі підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну і не зга­дується про за­крит­тя спра­ви з цієї підста­ви у зв’яз­ку з відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Але ми ви­хо­ди­мо із за­галь­но­го пра­ви­ла. Що сто­сується за­ко­но­дав­ця, то він по­ви­нен вра­ху­ва­ти не­до­с­ко­налість вка­за­ної нор­ми і відповідно за­пов­ни­ти про­га­ли­ну.

Ми на­ве­ли ви­мо­гу за­ко­ну про мо­ти­во­ваність по­ста­но­ви про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді та своє ба­чен­ня цієї мо­ти­во­ва­ності, яке грун­тується на аналізі за­ко­ну, але, як свідчить су­до­ва пра­к­ти­ка, в більшості криміналь­них справ такі по­ста­но­ви про­ку­ро­ра ма­ють зовсім інший зміст. Як пра­ви­ло, в них на­во­дять­ся фор­му­ла об­ви­ну­ва­чен­ня і вис­но­вок про­ку­ро­ра про те, що ос­танній відмо­в­ляється від підтри­ман­ня об­ви­ну­ва­чен­ня, оскільки не­має події зло­чи­ну, скла­ду зло­чи­ну чи да­них про участь підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну. Ніяких мо­тивів, ніяко­го аналізу до­казів, як пра­ви­ло, в них не на­во­дить­ся.

В той же час відповідно до змісту за­ко­ну суд не вправі ви­ма­га­ти від про­ку­ро­ра відповідної мо­ти­вації по­ста­но­ви, не мо­же цю по­ста­но­ву по­вер­ну­ти або не прий­ня­ти. З ура­ху­ван­ням та­ких об­ста­вин, а та­кож відсут­ності ме­ханізму пе­ре­гля­ду за­зна­че­них по­ста­нов про­ку­ро­ра з ме­тою не­до­пу­щен­ня зло­вжи­вань та спро­щен­ст­ва в су­до­чинстві Ге­не­раль­на про­ку­ра­ту­ра Ук­раїни, її стру­к­ту­ри в об­ла­с­тях і регіонах ма­ють вжи­ти всіх не­обхідних за­ходів для на­леж­но­го ви­ко­нан­ня за­ко­ну про­ку­ро­ра­ми, що підтри­му­ють у су­дах дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня.

Пе­ред­ба­че­на ч. 2 ст. 282 КПК нор­ма про те, що суд своєю ух­ва­лою (по­ста­но­вою) за­кри­ває спра­ву, як­що про­ку­рор відмо­вив­ся підтри­му­ва­ти дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня і з цією відмо­вою по­го­див­ся по­терпілий, є імпе­ра­тив­ною. Суд у та­ких ви­пад­ках не мо­же не по­го­ди­ти­ся з проку­ро­ром та по­терпілим. Він зо­бов’яза­ний за­кри­ти спра­ву. За­ко­ном не пе­ре­дба­че­ний зміст ух­ва­ли (по­ста­но­ви) про за­крит­тя спра­ви при відмові про­ку­ро­ра від під­три­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня. Як­що в ч. 1 ст. 282 КПК, якою пе­ре­дба­че­но за­крит­тя спра­ви з не­ре­абілітую­чих підстав, за­кон ви­ма­гає від су­ду на­ве­ден­ня від­повідних мо­тивів, то в ч. 2 цієї статті не йдеть­ся про мотивацію ух­ва­ли (по­ста­но­ви) про за­крит­тя спра­ви. Це оз­на­чає, що при відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня, з якою по­го­див­ся по­тер­пілий, суд не зо­бов’яза­ний в ух­валі (по­ста­нові) мо­ти­ву­ва­ти чи ар­гу­мен­ту­ва­ти рішен­ня про за­крит­тя спра­ви. Мо­ти­ву­валь­на ча­с­ти­на по­ста­но­ви (ух­ва­ли) су­ду про закрит­тя спра­ви в та­ко­му ви­пад­ку по­вин­на скла­да­тись із фор­му­ли об­ви­ну­ва­чен­ня, яке бу­ло пред’яв­ле­не підсуд­но­му, по­си­лань на відповідну по­ста­но­ву про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня та дум­ку по­терпіло­го або йо­го пред­став­ни­ка про те, що вони не ви­ма­га­ють про­дов­жен­ня роз­гля­ду спра­ви і не ба­жа­ють під­три­му­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня. Ра­зом з тим, як ска­за­но ви­ще, в разі ви­ник­нен­ня колізії між по­зицією про­ку­ро­ра і по­терпіло­го чи йо­го пред­став­ни­ка, з од­но­го бо­ку, і підсуд­но­го, йо­го за­кон­но­го пред­став­ни­ка та за­хис­ни­ка — з дру­го­го бо­ку, суд зо­бов’яза­ний на­ве­с­ти моти­ва­цію сво­го рішен­ня в ча­с­тині цієї колізії.

За­к­ри­ва­ю­чи криміналь­ну спра­ву у зв’яз­ку з відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і не­ба­жан­ням по­терпіло­го про­дов­жу­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня, суд по­ви­нен вка­за­ти не тільки на ці об­ста­ви­ни, а й на кон­крет­ну підста­ву для за­крит­тя спра­ви, тоб­то у зв’яз­ку з відсутністю події чи скла­ду зло­чи­ну або не­до­ве­деністю участі підсуд­но­го у вчи­ненні зло­чи­ну. При пов­но­му за­критті криміналь­ної спра­ви, хоч це і не пе­ред­ба­че­но за­ко­ном, але за ана­логією зі ст. 342 та ч. 9 ст. 335 КПК, як і при ви­прав­данні, суд зо­бов’яза­ний та­кож не­гай­но звільни­ти підсуд­но­го з-під вар­ти в залі су­до­во­го засідан­ня, як­що той був під вар­тою, ска­су­ва­ти інший за­побіжний захід та за­хо­ди до за­без­пе­чен­ня цивільно­го по­зо­ву і мож­ли­вої конфіскації май­на, виріши­ти пи­тан­ня, пе­ре­дба­чені ст. 531 КПК, а та­кож ви­ко­на­ти всі інші нор­ми за­ко­ну, які сто­су­ють­ся ви­прав­да­но­го, оскільки за­крит­тя криміналь­ної спра­ви на підставі ч. 2 ст. 282 цього Ко­де­к­су дає підсуд­но­му ста­тус ви­прав­да­но­го. За­ко­но­дав­цеві слід вра­ху­ва­ти цю об­ста­ви­ну і лік­віду­ва­ти всі відповідні про­га­ли­ни в КПК.

Пе­ред­ба­чив­ши за­крит­тя криміналь­них справ у зв’яз­ку з відмо­вою про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді пер­шої інстанції та не­ба­жан­ням по­терпіло­го про­дов­жу­ва­ти об­ви­ну­ва­чен­ня, за­ко­но­да­вець не вста­но­вив чітко­го ме­ханізму пе­ре­гля­ду цих су­до­вих рішень в інших су­до­вих інстанціях, ство­рив­ши си­ту­ацію, яка шко­дить пра­во­суд­дю. Пра­вові наслідки від ви­прав­ду­валь­но­го ви­ро­ку і по­ста­но­ви (ух­ва­ли) про за­крит­тя криміналь­ної спра­ви, ви­не­се­ної на підставі ч. 2 ст. 282 КПК, од­на­кові, але у зв’яз­ку з різним ме­ханізмом їх по­ста­но­в­лен­ня різні й мож­ли­вості їх пе­ре­гля­ду. Ви­прав­ду­валь­ний ви­рок, як­що йо­го по­ста­но­в­ле­но не з ініціати­ви про­ку­ро­ра, що брав участь у роз­гляді спра­ви, мо­же бу­ти пред­ме­том роз­гля­ду апе­ляційної інстанції, а та­кож у будь-яко­му ви­пад­ку — в ка­саційній інстанції. Він мо­же бу­ти пе­ре­гля­ну­тий та­кож за но­во­ви­я­в­ле­ни­ми об­ста­ви­на­ми. Що сто­­сується за­зна­че­них по­ста­нов (ух­вал) су­ду про за­крит­тя спра­ви, ви­не­се­них на підставі ч. 2 ст. 282 КПК, то, як ска­за­но ви­ще, за чин­ним за­ко­ном во­ни не мо­жуть бу­ти пе­ре­гля­нуті в апе­ляційній інстанції з ініціати­ви про­ку­ро­ра та по­терпіло­го. Для інших інстанцій та­кож є пе­ре­по­на.

На­сам­пе­ред ви­хо­дя­чи з ви­мог ст. 384 КПК осо­ба, що­до якої за­кри­то криміналь­ну спра­ву, її за­хис­ник та за­кон­ний пред­став­ник не є суб’єкта­ми ка­саційно­го про­вад­жен­ня у спра­вах, су­дові рішен­ня в яких на­бра­ли закон­ної си­ли. У зв’яз­ку з цим, а та­кож зва­жа­ю­чи на ви­мо­ги ст. 261 КПК про рівність сторін при ос­кар­женні про­це­су­аль­них рішень су­ду, про­ку­рор і по­терпілий та­кож не мо­жуть вно­си­ти в ка­саційний суд ка­саційні по­дан­ня та скар­ги на по­ста­но­ви (ух­ва­ли) про за­крит­тя криміналь­них справ, які на­бра­ли за­кон­ної си­ли.

Відповідно до ч. 2 ст. 4004 КПК пе­ре­гляд су­до­вих рішень про за­крит­тя спра­ви в по­ряд­ку ви­к­люч­но­го про­вад­жен­ня з підстав, пе­ре­дба­че­них п. 2 ч. 1 цієї статті, не до­пу­с­кається.

Крім цих пе­ре­пон серйоз­ною пе­ре­по­ною в пе­ре­гляді су­до­вих рішень про за­крит­тя справ з підстав, пе­ре­дба­че­них ч. 2 ст. 282 КПК, є та­кож са­ма по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді. Без її ска­су­ван­ня стає без­пер­спе­к­тив­ним ска­су­ван­ня по­ста­но­ви (ух­ва­ли) су­ду про за­крит­тя криміналь­ної спра­ви. Але і ска­су­ван­ня по­ста­но­ви про­ку­ро­ра, ви­не­се­ної в суді, є про­б­ле­ма­тич­ним, оскільки за­ко­ном пра­ва ви­ще­сто­я­щих про­ку­рорів на такі дії не пе­ре­дба­че­но. До то­го ж ска­су­ван­ня по­ста­но­ви про­ку­ро­ра до ска­су­ван­ня су­до­во­го рішен­ня про за­крит­тя спра­ви та­кож по­род­жує ряд про­б­лем, оскільки за­крит­тя спра­ви по суті мо­же бу­ти пра­виль­ним, а ска­су­ван­ня по­ста­но­ви про­ку­ро­ра — не­об­грун­то­ва­ним то­що.

Що сто­сується пе­ре­гля­ду су­до­вих рішень за но­во­ви­я­в­ле­ни­ми об­ста­ви­на­ми, то за змістом ст. 4005 КПК пе­ре­гля­ну­тим у цьо­му по­ряд­ку мо­же бу­ти ли­ше об­ви­ну­валь­ний чи ви­прав­ду­валь­ний ви­рок.

Та­ким чи­ном, за логікою чин­но­го КПК по­ста­но­ва (ух­ва­ла) су­ду про за­крит­тя криміналь­ної спра­ви, яку ви­не­се­но на підставі ч. 2 ст. 282 цьо­го Ко­де­к­су, не мо­же бу­ти пе­ре­гля­ну­та, навіть як­що її по­ста­но­в­ле­но за умо­ви зло­вжи­вань чи інших умис­них діянь. Як ба­чи­мо, си­ту­ація яв­но аб­сурд­на, во­на спо­ну­кає до спро­щен­ст­ва в су­до­чинстві, ство­рює умо­ви для зло­вжи­вань та не­дба­лості, тоб­то є над­зви­чай­но не­без­печ­ною і то­му по­тре­бує не­гай­но­го втру­чан­ня за­ко­но­дав­ця.

У цьо­му плані за­ко­но­да­вець Російсь­кої Фе­де­рації пішов та­ким шля­хом: у ст. 246 КПК він пе­ре­дба­чив, що пе­ре­гляд ух­ва­ли чи по­ста­но­ви су­ду про за­крит­тя кримі­наль­ної спра­ви у зв’яз­ку з відмо­вою дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­ча від об­ви­ну­ва­чен­ня до­пу­с­кається ли­ше за на­яв­ності но­вих або но­во­ви­я­в­ле­них об­ста­вин. Але та­кий шлях, на на­шу дум­ку, та­кож має ряд вад.

На­сам­пе­ред він пе­ре­тво­рює на де­к­ла­рацію ви­мо­гу за­ко­ну про те, що відмо­ва від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді мож­ли­ва ли­ше після су­до­во­го слідства та пов­но­го, всебічно­го й об’єктив­но­го дослід­жен­ня об­ста­вин спра­ви, що по­ста­но­ва про­ку­ро­ра з цьо­го при­во­ду має бу­ти на­леж­но мо­ти­во­ва­ною то­що, оскіль­ки га­рантій для до­дер­жан­ня за­зна­че­них ви­мог за­ко­ну в КПК не пе­ре­дба­че­но. Цей шлях не дає мож­ли­вості для відно­в­лен­ня за­кон­ності і спра­вед­ли­вості, по­ру­ше­них не­до­б­ро­совісністю або не­ком­пе­тентністю про­ку­ро­ра, не вра­хо­вує ре­алій жит­тя, зо­к­ре­ма те, що в суді пер­шої інстанції ни­зо­вої лан­ки підтри­му­ють дер­жав­не об­ви­ну­ва­чен­ня, як пра­ви­ло, про­ку­ро­ри з не­ве­ли­ким життєвим та про­фесійним досвідом, і в найб­лижчі ро­ки зміни­ти це ста­но­ви­ще у дер­жаві не­мож­ли­во. Та­ким чи­ном, по­ряд із та­ким шля­хом потрібний і до­дат­ко­вий.

Ви­хо­дя­чи з аналізу зібра­них на­ми і на­ве­де­них у цій статті да­них ми до­хо­ди­мо вис­нов­ку, що до підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня і відмо­ви від ньо­го не­обхідні підхо­ди, які б в усіх ви­пад­ках за­без­пе­чи­ли за­конність та спра­вед­ливість су­до­вих рішень. З цією ме­тою не­обхідно:

— нор­ми КПК при­ве­с­ти у відповідність із Кон­сти­туцією Ук­раїни;

— до­ма­га­ти­ся, щоб дізнан­ня та до­су­до­ве слідство здійсню­ва­лись на та­ко­му якісно­му рівні, який би да­вав усе мен­ше підстав про­ку­ро­ру для відмо­ви від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді або по­ста­но­в­лен­ня ви­прав­ду­валь­но­го ви­ро­ку;

— вирішу­ва­ти пи­тан­ня кад­ро­во­го за­без­пе­чен­ня про­ку­ра­ту­ри і судів спеціаліста­ми з ви­со­ки­ми мо­раль­ни­ми, діло­ви­ми та про­фесійни­ми яко­стя­ми;

— здійсню­ва­ти за­хо­ди по підви­щен­ню рівня за­хи­с­ту об­ви­ну­ва­че­них, підсуд­них та осіб, що­до яких по­ру­шується пи­тан­ня про за­сто­су­ван­ня при­му­со­вих за­ходів ме­дич­но­го чи ви­хов­но­го ха­ра­к­те­ру;

— пе­ре­дба­чи­ти в за­коні пра­во на виз­нан­ня по­тер­пілим від зло­чи­ну не тільки фізич­них, а й (у відповідних ви­пад­ках) юри­дич­них осіб та за­пов­ни­ти всі про­га­ли­ни в за­коні, пов’язані з по­терпілим;

— пе­ре­дба­чи­ти в за­коні мож­ливість відмо­ви про­ку­ро­ра в суді від дер­жав­но­го пе­ресліду­ван­ня осіб, що­до яких по­ру­шується пи­тан­ня про за­сто­су­ван­ня при­му­со­вих за­ходів ме­дич­но­го чи ви­хов­но­го ха­ра­к­те­ру, а та­кож про звільнен­ня від криміналь­ної відповідаль­ності та відповідне за­крит­тя спра­ви су­дом;

— ви­зна­чи­ти пра­во­ву при­ро­ду по­ста­но­ви про­ку­ро­ра, ви­не­се­ної в суді; виз­на­ти, що за пев­них умов по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді, як і по­ста­но­ва про­ку­ро­ра про за­крит­тя криміналь­ної спра­ви в стадії до­су­до­во­го слідства, мо­же бу­ти пе­ре­гля­ну­та;

— га­ран­ту­ва­ти ви­ко­нан­ня ви­мог за­ко­ну про обов’яз­ковість пов­но­го, всебічно­го й об’єктив­но­го досліджен­ня об­ста­вин спра­ви, пра­вильність оцінок події, до­казів та кваліфікації вчи­не­но­го, а та­кож мо­ти­во­ваність і ар­гу­мен­то­ваність по­ста­но­ви про­ку­ро­ра при відмові від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді шля­хом за­про­вад­жен­ня мож­ли­вості ска­су­ван­ня по­ста­но­ви про­ку­ро­ра та ух­ва­ли (по­ста­но­ви) су­ду про за­крит­тя спра­ви в апе­ляційно­му або ка­саційно­му по­ряд­ку су­дом за по­дан­ням про­ку­ро­ра об­ласті та прирівня­них до ньо­го про­ку­рорів і їх за­ступ­ників, Ге­не­раль­но­го про­ку­ро­ра Ук­раїни та йо­го за­ступ­ників з умо­вою, що в разі ска­су­ван­ня за­зна­че­ної по­ста­но­ви про­ку­ро­ра і по­ста­но­ви (ух­ва­ли) су­ду по­даль­ше підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня здійсню­ва­ти­муть осо­би, які вне­сли апе­ляційне чи ка­саційне по­дан­ня, або за їх до­ру­чен­ням про­ку­ро­ри відповідно об­лас­ної лан­ки чи Ге­не­раль­ної про­ку­ра­ту­ри Ук­раїни;

— пе­ре­дба­чи­ти мож­ливість пе­ре­гля­ду по­ста­но­ви про­ку­ро­ра про відмо­ву від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді та відповідної по­ста­но­ви (ух­ва­ли) су­ду про за­крит­тя спра­ви су­дом за но­во­ви­я­в­ле­ни­ми об­ста­ви­на­ми.

На на­шу дум­ку, ли­ше при та­ко­му ком­п­лекс­но­му підході мож­ли­во за­без­пе­чи­ти за­конність і спра­вед­ливість за­крит­тя криміналь­них справ при відмові про­ку­ро­ра від підтри­ман­ня дер­жав­но­го об­ви­ну­ва­чен­ня в суді.

 

S u m m a r y

Points,  arisen  in  connection  with  practical  realization  of  procedural  institute  of  prosecutor’s  refuse to  lead  for  the  state  accusation,  are  not  studied  enough  and  new norms  of  Criminal-Procedural  Code  of Ukraine  which,  in  this  event,  were introduced  by  Law  of June 21, 2001 “On   introduction  of  changes  into the Criminal-Procedural  Code  of  Ukraine”  have  not  been  examined  at  all. The  proposed  article  is  the  first  attempt  to  analyse  the  current  legislation, to find  out  positive  and  negative  phenomena  and  determine  ways  of  further  development  of  this  institution.

 



[1] Про по­зицію ав­торів у цій дис­кусії див.: М а л я р е н к о  В.Т., В е р н и д у б о в  І.В. Про­ку­рор у криміналь­но­му су­до­чинстві. — К., 2001.

[2] Див.: Ч е л ь ц о в М.А. Уго­лов­ный про­цесс. — М., 1948. — С. 200.

[3] Ч е л ь ц о в  М.А. Зазнач. праця. — С. 200. — (Тут і далі — пе­ре­клад ав­то­ра).

[4] Див.: Р а х у н о в  Р.Д. Уча­стие про­ку­ро­ра в су­де пер­вой ин­стан­ции // Про­ку­рор­ский над­зор за за­кон­но­стью рас­смо­т­ре­ния в су­дах уго­лов­ных дел. — М., 1963. — С. 138;   З е л е н е ц к и й  В.С. От­каз про­ку­ро­ра от го­су­дар­ст­вен­но­го об­ви­не­ния. — Харь­ков, 1979. — С. 56.

[5] З е л е н е ц к и й  В.С. За­знач. пра­ця. — С. 56.

[6] С а д о в с к и й  И.М. Су­деб­ная речь про­ку­ро­ра // Про­ку­рор­ский над­зор в су­де пер­вой ин­стан­ции по уго­лов­ным де­лам. — М., 1978. — С. 310.

[7] С а в и ц к и й  В.М. Го­су­дар­ст­вен­ное об­ви­не­ние в су­де. — М., 1968. — С. 202.

[8] Ф а т к у л л и н  Ф.Н. Из­ме­не­ние об­ви­не­ния. — М., 1971. — С. 42.

[9] Р а х у н о в  Р.Д. Уча­стие про­ку­ро­ра в су­де пер­вой ин­стан­ции // Про­ку­рор­ский над­зор за за­кон­но­стью рас­смо­т­ре­ния уго­лов­ных дел в су­дах. — М., 1963. — С. 108.

[10] З е л е н е ц к и й  В.С. За­знач. пра­ця. — С. 98.

[11] Ц ы п к и н  А.Л.  Пра­во на за­щи­ту в со­вет­ском уго­лов­ном про­цес­се. — Са­ра­тов, 1959. — С. 330.

[12] Див.: П е р л о в  И.Д.  За­знач. пра­ця. — С. 115.

[13] Про ар­гу­мен­тацію з цьо­го при­во­ду див.: Г о ш о в с ь к и й М.І., К у ч и н с ь к а О.П. По­терпілий у криміналь­но­му про­цесі Ук­раїни. — К., 1998. — С. 16—23.

© 2024. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком