Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у кримінальних справах у порядку виключного провадження 2006 Ухвала від 7 квітня 2006 р. у справі за клопотанням заступника Генерального прокурора України, внесеному за поданням п’яти суддів, про перегляд у порядку виключного провадження судових рішень щодо К.

У Х В А Л А
Верховного Суду України на спільному засіданні
Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії від
7 квітня 2006 р.


Вироком Самарського районного суду м. Дніпропетровськ від 22 грудня 2003 р.
К., 28 листопада 1972 р. народження, уродженця і жителя м. Дніпропетровськ, раніше судимого: 14.04.1989р. за ч. 2 ст. 140, ст. 17, ч. 2 ст. 81, ст. 42 КК України на 3 роки 6 місяців позбавлення волі; 2.02.1994р. за ч. 3 ст. 141 КК України на 8 років позбавлення волі; 16.04.2002р. за ч. 2 ст. 185 КК України на 1 рік 6 місяців позбавлення волі, засуджено за ч. 3 ст. 185 КК України на 3 роки позбавлення волі.

Ухвалою колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 9 грудня 2004 р. касаційну скаргу К. залишено без задоволення, а вирок – без зміни.

Постановою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 лютого 2006 р. К. умовно-достроково звільнено від відбування покарання на 5 місяців 22 дні.

К. визнано винним і засуджено за те, що він, 23 липня 2003 р., приблизно о першій годині 30 хвилин, за попередньою змовою із особою, матеріали щодо якої виділені в окреме провадження, перебуваючи біля будинку № 4 по вул. Антарктичній у м. Дніпропетровську з автомобіля “Мерседес”, що належав Є. таємно викрали майно потерпілого на загальну суму 2 050 грн.

У клопотанні заступника Генерального прокурора України порушено питання про скасування постановлених щодо К. вироку місцевого суду та ухвали касаційної інстанції через істотне порушення кримінально-процесуального закону.

Клопотання про перегляд судових рішень щодо К. підписано п’ятьма суддями Верховного Суду України.

Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, заступника Генерального прокурора України, який підтримав клопотання і просив його задовольнити, перевіривши матеріали справи та викладені у клопотанні доводи, судді Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії Верховного Суду України вважають, що для клопотання є підстави і воно підлягає задоволенню.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 КПК України, у справах осіб, котрі обвинувачуються у вчиненні злочину, які через свої фізичні або психічні вади не можуть самостійно реалізувати своє право на захист, при провадженні досудового слідства, а також під час розгляду справи у суді першої інстанції, участь захисника є обов’язковою.

Відповідно до роз’яснень, що містяться у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві” від 24 жовтня 2003 р. № 8, під особами, котрі через свої психічні вади не можуть самі реалізувати своє право на захист, слід розуміти, зокрема, осіб, які, хоча і визнані осудними, але мають психічні вади, що перешкоджають їм самостійно захищатися від обвинувачення.

Як убачається зі справи К. з 1983 р. перебуває на обліку у лікаря-психіатра із діагнозом “Розумова відсталість у ступені помірно-вираженої дебільності, психопатоподібна поведінка” і неодноразово лікувався.

У зв’язку із притягненням до кримінальної відповідальності К. у 1988, 2001 та 2003 роках був обстежений судово-психіатричними експертами, які підтвердили попередній діагноз.

Відповідно до висновку стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи від 6 листопада 2003 р. № 440 К. хоча і визнано осудною особою, проте у нього встановлено розлад психіки – “Розумову відсталість у ступені легкої дебільності із психопатизацією особистості”.

К. у заявах звертав увагу суду на свої психічні вади, вказуючи на складнощі у реалізації права на захист.

Однак, суд першої інстанції, всупереч вимогам закону і роз’ясненням Пленуму Верховного Суду України розглянув справу у відсутності захисника, чим грубо порушив право К. на захист.
Вказане порушення, відповідно до вимог ст.370 КПК України, є істотним і є підставою для скасування вироку.

Колегія суддів Верховного Суду України, перевіряючи доводи касаційної скарги К., не виправила цю помилку.

Ураховуючи наведене та керуючись ст. ст. 4004, 40010 КПК України, Верховний Суд України
у х в а л и в:

клопотання заступника Генерального прокурора України задовольнити.

Вирок Самарського районного суду м. Дніпропетровськ від 22 грудня 2003 р. та ухвалу колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 9 грудня 2004 р. щодо К. скасувати, а справу щодо нього направити на новий судовий розгляд.