Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у кримінальних справах у порядку виключного провадження 2006 Ухвала від 7 квітня 2006 р. у справі за клопотанням заступника прокурора м. Києва, внесеним за поданням п’яти суддів про перегляд у порядку виключного провадження постанови Подільського районного суду м. Києва від 14 грудня 2004 р. про порушення кримінальної справи по факту невиконання судового рішення за ознаками злочину, передбаченого ст. 382 КК України

У Х В А Л А
Верховного Суду України на спільному засіданні Судової палати
у кримінальних справах та Військової судової колегії


Верховний Суд України на спільному засіданні Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії розглянув 7 квітня 2006 р. в м. Києві кримінальну справу за клопотанням заступника прокурора міста Києва, внесеним за поданням п’яти суддів про перегляд у порядку виключного провадження постанови Подільського районного суду м. Києва від 14 грудня 2004 р. про порушення кримінальної справи по факту невиконання судового рішення за ознаками злочину, передбаченого ст. 382 КК України.

Цією постановою кримінальну справу порушено за поданням начальника відділу Державної виконавчої служби Подільського районного управління юстиції в м. Києві по факту невиконання службовими особами підприємства “Республіканське експериментальне виробниче об’єднання” Спілки дизайнерів України рішення Шевченківського районного суду. Києва від 16 липня 2004 р. про поновлення П. на посаді директора цього підприємства.

У клопотанні заступника прокурора м. Києва, підтриманого п’ятьма суддями Верховного Суду України, ставиться питання про скасування зазначеної постанови у зв’язку з істотним порушенням суддею при її постановленні вимог кримінально-процесуального закону.

Заслухавши доповідача, міркування прокурора про необхідність задоволення клопотання в межах, зазначених у поданні суддів Верховного Суду України, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд України дійшов висновку, що клопотання в межах подання суддів Верховного Суду України підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 4 КПК України суд, прокурор, слідчий і орган дізнання зобов’язані порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину лише в межах своєї компетенції.

Межі компетенції судді щодо порушення кримінальної справи визначені ст. ст. 27 ч. 1, 98 та 251 КПК України. Цими статтями передбачено, що суддя має право вирішувати питання про порушення чи відмову в порушенні кримінальних справ не інакше як за скаргами потерпілих і лише у справах про злочини приватного обвинувачення, передбачені ст. ст. 125 ч. 1, 126 та 356 КК України.

Отримані заяви або повідомлення про вчинені чи підготовлювані злочини, які не належать до його компетенції, суддя зобов’язаний, не вирішуючи питання про порушення кримінальної справи, направити їх за належністю до компетентного органу.

Отже, крім вище зазначених випадків, передбачених кримінально-процесуальним законом, порушення кримінальної справи не відноситься до судової діяльності по здійсненню правосуддя, а є частиною функції кримінального переслідування, яка покладена на відповідні органи і службових осіб, коло яких визначено законом.

Таким чином, суддя Подільського районного суду м. Києва, порушивши кримінальну справу по факту невиконання рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 16 липня 2004 р. службовими особами підприємства “Республіканське експериментальне виробниче об’єднання” Спілки дизайнерів України за ознаками злочину, передбаченого ст. 382 КК України, вийшов за межі своєї компетенції і всупереч вимогам закону перебрав на себе не властиву йому функцію обвинувачення.

У зв’язку з цим постанова судді підлягає зміні.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 4004, 4007, 4009 КПК України, Верховний Суд України


у х в а л и в:

клопотання заступника прокурора м. Києва, частково підтриманого поданням п’ятьох суддів Верховного Суду України, задовольнити.

Постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 14 грудня 2004 р. змінити.

Виключити із неї рішення про порушення кримінальної справи по факту невиконання рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 16 липня 2004 р. за ознаками злочину, передбаченого ст. 382 КК України, та направлення справи прокурору Подільського району м. Києва для проведення досудового слідства.

Резолютивну частину зазначеної постанови викласти в такій редакції:
“Подання начальника відділу Державної виконавчої служби Подільського районного управління юстиції в м. Києві від 13 грудня 2004 р. про притягнення службових осіб підприємства “Республіканське експериментальне виробниче об’єднання” Спілки дизайнерів України до кримінальної відповідальності за умисне невиконання судового рішення направити прокурору Подільського району м. Києва для прийняття рішення відповідно до вимог ст. 98 КПК України”.