Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у господарських справах у касаційному порядку 2008 Справи зі спорів у сфері корпоративних правовідносин Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 30 вересня 2008 р. (витяг)<br><I>Проведення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю під час, коли була чинною ухвала суду про забезпечення позову шляхом заборони учасникам цього товариства проводити загальні збори, яка в подальшому була скасована касаційною інстанцією як незаконна, не є передбаченою законом  підставою для задоволення позовних вимог про визнання недійсним рішення, прийнятого на цих зборах</I>

Проведення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю під час, коли була чинною ухвала суду про забезпечення позову шляхом заборони учасникам цього товариства проводити загальні збори, яка в подальшому була скасована касаційною інстанцією як незаконна, не є передбаченою законом підставою для задоволення позовних вимог про визнання недійсним рішення, прийнятого на цих зборах


Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України
від 30 вересня 2008 р.
(витяг)

У червні 2007 р. мале приватне підприємство “Селена” (далі — МПП “Селена”) звернулось у суд із позовом, в якому просило визнати недійсним рішення загальних зборів українсько-молдавського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю “Електромаш” (далі — УМП ТОВ “Електромаш”), учасниками якого є позивач та науково-виробниче закрите акціонерне товариство “Електромаш” (далі — НВ ЗАТ “Електромаш”).

Позивач зазначав, що ухвалою Господарського суду Херсонської області від 23 квітня 2007 р. з метою забезпечення позову МПП “Селена” про визнання недійсним рішення загальних зборів УМП ТОВ “Електромаш” від 4 грудня 2006 р. відповідачам було заборонено проводити будь-які збори учасників УМП ТОВ “Електромаш” і, зокрема, НВ ЗАТ “Електромаш”, заборонено проводити збори учасників УМП ТОВ “Електромаш”, призначені на 4 травня 2007 р.

Незважаючи на наявність такої ухвалу суду та відкрите 25 квітня 2007 р. виконавче провадження щодо виконання цієї ухвали, 4 травня 2007 р. загальними зборами УМП ТОВ “Електромаш” було прийнято рішення, оформлене протоколом № 1, про обрання нового директора УМП ТОВ “Електромаш” К. та ревізійної комісії.

Посилаючись на те, що загальні збори учасників УМП ТОВ “Електромаш” були проведені в період заборони їх проведення ухвалою суду від 23 квітня 2007 р., позивач просив задовольнити позов.

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 12 листопада 2007 р., залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 1 лютого 2008 р., позов задоволено.

Постановою Вищого господарського суду України від 5 червня 2008 р. постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 1 лютого 2008 р. залишено без змін.

Ухвалою колегії суддів Верховного Суду України від 14 серпня 2008 р. за касаційною скаргою НВ ЗАТ „Електромаш” порушено провадження з перегляду у касаційному порядку постанови Вищого господарського суду України від 5 червня 2008 р.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Вищого господарського суду України від 5 червня 2008 р. з підстав її невідповідності рішенням Верховного Суду України з питань застосування судом норм матеріального і процесуального права та застосування Вищим господарським судом України закону, що суперечить Конституції України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що НВ ЗАТ „Електромаш” було відомо про вжиті судом заходи забезпечення позову у вигляді заборони проведення загальних зборів учасників УМП ТОВ „Електромаш”, ухвала суду про забезпечення позову була чинна на час проведення загальних зборів та підлягала обов’язковому виконанню, тому проведення загальних зборів учасників УМП ТОВ “Електоромаш” 4 травня 2007 р. є незаконним.

У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд, у порушення статей 99, 101, 104 ГПК, погодився з таким висновком суду першої інстанції, незважаючи на те, що на той час ухвала Господарського суду Херсонської області від 23 квітня 2007 р. про забезпечення позову шляхом заборони проводити будь-які збори учасників УМП ТОВ “Електромаш” була скасована постановою Вищого господарського суду України від 13 грудня 2007 р. як незаконна.

Вищий господарський суд України, переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та перевіряючи правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, на допущені судами порушення норм права уваги не звернув та сам, допустивши порушення вимог статей 1117, 11110 ГПК, залишив в силі постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 1 лютого 2008 р.

З огляду на наведене та враховуючи те, що ухвала Господарського суду Херсонської області від 23 квітня 2007 р. скасована судом касаційної інстанції як незаконна, усі постановлені у справі рішення підлягають скасуванню, а справа — направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 11117—11120 ГПК, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України

касаційну скаргу НВ ЗАТ “Електромаш” задовольнила: постанову Вищого господарського суду України від 5 червня 2008 р., постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 1 лютого 2008 р. та рішення Господарського суду Херсонської області від 12 листопада 2007 р. скасувала, а справу передала на розгляд до суду першої інстанції.