Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення в адміністративних справах (застосування процесуального законодавства в адміністративному судочинстві) Адміністративна юрисдикція  та підсудність адміністративних справ 2009 Постанова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 20 січня 2009 р.<br><i>Правовідносини, що склалися між сторонами, не належать до публічно-правових, оскільки заявлені позивачем вимоги зводяться до вирішення питання про право користування земельною ділянкою, а отже, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства</i>

Правовідносини, що склалися між сторонами, не належать до публічно-правових, оскільки заявлені позивачем вимоги зводяться до вирішення питання про право користування земельною ділянкою, а отже, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


20 січня 2009 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши у порядку письмового провадження за винятковими обставинами за скаргою Патріаршої добродійної фундації патріарха Володимира Української православної церкви Київського патріархату (далі – Патріарша фундація) справу за позовом Національної спілки художників України (далі – Спілка художників) до Київської міської ради (далі – Міська рада), третя особа – Патріарша фундація, про визнання протиправним і скасування рішення,


встановила:

У липні 2006 р. Спілка художників звернулася до суду з позовом до Міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 27 листопада 2003 р. № 236-7/1111 “Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею”. Позивач зазначив, що йому належать на праві власності дві будівлі, які знаходяться за адресою: м. Київ, проспект Комарова, 46. Це право підтверджується наказом Фонду державного майна України від 31 березня 2004 р. № 642 та свідоцтвом про право власності від 2 квітня 2004 р. № П-697. Проте земельну ділянку, на якій розташовані ці будівлі, передано в довгострокову оренду строком на 25 років третій особі – Патріаршій фундації – для реконструкції, будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази і культової споруди.

Господарський суд м. Києва постановою від 15 серпня 2006 р. позов задовольнив – рішення Міської ради визнав протиправним і скасував.

Київський апеляційний господарський суд постановою від 4 липня 2007 р. рішення суду першої інстанції скасував, у задоволенні позову відмовив.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 листопада 2007 р. постанову апеляційного суду скасував, рішення суду першої інстанції залишив у силі.

У скарзі Патріарша фундація, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права, порушила питання про перегляд за винятковими обставинами та скасування зазначеної ухвали.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги.

Вирішуючи спір по суті, суди виходили з того, що справа, яка розглядається, є адміністративною. Проте цей висновок не можна визнати обґрунтованим.

У пункті 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) адміністративну справу визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як убачається з матеріалів справи, позивач стверджує, що він є власником двох будівель, розташованих на земельній ділянці, яку оспорюваним рішенням відповідача було передано в користування третій особі.

Таким чином, спір зводиться до вирішення питання про право користування земельною ділянкою, а отже, не є публічно-правовим і не підпадає під наведене вище визначення адміністративної справи. Компетенція адміністративних судів, установлена статтею 17 КАС, на цей спір не поширюється.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 зазначеного Кодексу суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 223 КАС суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження.

У частині 2 статті 235 цього Кодексу зазначено, що перегляд судових рішень за винятковими обставинами є різновидом касаційного провадження.

За таких обставин усі ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню із закриттям провадження в ній.

З огляду на викладене та керуючись статтями 157, 241–243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України


постановила:


Скаргу Патріаршої добродійної фундації патріарха Володимира Української православної церкви Київського патріархату задовольнити частково.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 листопада 2007 р., постанову Київського апеляційного господарського суду від 4 липня 2007 р. та постанову Господарського суду м. Києва від 15 серпня 2006 р. скасувати.

Провадження в адміністративній справі закрити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.