Інформація про видання
На першу сторінку Написати листа Пошук
 2008   ‹ інформація про журнал
   № 3 (91)
    СУДОВА ПРАКТИКА
JUDICIAL PRACTICE
     РІШЕННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ
DECISIONS IN CRIMINAL CASES

Призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами можна лише в тому разі, якщо винна особа мала таке право, набуте в установленому законом порядку


Ухвала колегії суддів Судової палати
у кримінальних справах Верховного Суду України
від 18 грудня 2007 р.
(в и т я г)

Новотроїцький районний суд Херсонської області вироком від 30 червня 2006 р. засудив Б. за ч. 2 ст. 286 КК на чотири роки позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на три роки.

В апеляційному порядку справа не переглядалася.

Б. визнано винним у тому, що він 5 вересня 2005 р., керуючи мотоциклом і рухаючись по вулиці, порушив вимоги підпунктів «а» та «б» п. 2.1, «а» і «в» п. 2.9, пунктів 11.2, 11.4, 12.2, 12.3 Правил дорожнього руху (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306), внаслідок чого наїхав на К., який від заподіяних тяжких тілесних ушкоджень помер.

У касаційному поданні заступник прокурора Херсонської області порушив питання про виключення із вироку застосування до Б. додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, оскільки призначити його особі, яка не мала такого права, неможливо.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в касаційному поданні доводи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України визнала, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд правильно встановив фактичні обставини вчинення засудженим злочину. Висновки суду про винність Б. ґрунтуються на досліджених у судовому засіданні доказах, що в касаційному поданні не заперечується.

Покарання засудженому призначено відповідно до вимог ст. 65 КК.

Проте суд безпідставно призначив Б. додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами строком на три роки. Із матеріалів справи вбачається, що засуджений взагалі не мав зазначеного права.

Відповідно до роз’яснень, які містяться в п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка взагалі не мала права ними керувати, є неможливим.

Враховуючи наведене, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України виключила з резолютивної частини вироку рішення про застосування до Б. додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами строком на три роки.