Інформація про видання
На першу сторінку Написати листа Пошук
 2010   ‹ інформація про журнал
   № 6 (118)
    СУДОВА ПРАКТИКА І ПРОБЛЕМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
JUDICIAL PRACTICE AND ISSUES OF EVOLVEMENT OF LEGISLATION
     РІШЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНИХ СПРАВАХ
DECISIONS IN ADMINISTRATIVE CASE

Вищий адміністративний суд України, повертаючи здану на пошту касаційну скаргу у зв’язку з пропуском строку на касаційне оскарження, не застосував правила ч. 9 ст. 103 КАС України та вважав днем подання скарги дату її реєстрації в суді, внаслідок чого дійшов помилкового висновку, що позивач пропустив такий строк *

ПОСТАНОВА
Іменем України


21 жовтня 2009 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши за винятковими обставинами в порядку письмового провадження за скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-центр Васма» (далі — ТОВ) справу за його позовом до державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси (далі — ДПІ) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, встановила:

У квітні 2007 р. ТОВ «звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати нечинними прийняті ДПІ податкові повідомлення-рішення від 20 липня 2006 р. № 0003371501/0, від 19 жовтня 2006 р № 0003371501/1, від 19 листопада 2006 р. № 0003371501/2 та першу податкову вимогу від 14 грудня 2006 р. № 1/146.

Господарський суд Одеської області постановою від 5 липня 2007 р. позов задовольнив.

Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 3 лютого 2009 р. постанову суду першої інстанції скасував та прийняв нову — про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 19 червня 2009 р. касаційну скаргу ТОВ на зазначену постанову Одеського апеляційного адміністративного суду повернув, мотивувавши це тим, що її подано із пропуском місячного строку на касаційне оскарження, а заява про його поновлення від останнього не надійшла.

У скарзі до Верховного Суду України ТОВ порушило питання про скасування ухвали Вищого адміністративного суду України та направлення справи до цього суду для вирішення питання про прийняття касаційної скарги, пославшись на неоднакове порівняно з іншими справами застосування однієї й тієї самої норми права — ст. 212 КАС.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України визнала, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Однією з основних засад судочинства, визначеною п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, установлених законом.

У ч. 2 ст. 212 КАС зазначено, що касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу — з дня складення постанови в повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2009 р. складена у повному обсязі 9 лютого 2009 р. Таким чином, з урахуванням положень частин 1 і 3 ст. 103 КАС перебіг строку касаційного оскарження цієї постанови розпочався 10 лютого 2009 р.

Відповідно до ч. 9 зазначеної статті строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв’язку.

Касаційна скарга ТОВ передана кур’єрській службі доставки для відправки до Вищого адміністративного суду України 10 березня 2009 р.

Касаційний суд при встановленні дати подання скарги взяв до уваги не день, в який скаргу здано на пошту, а день її реєстрації в суді — 11 березня 2009 р. При цьому не врахував, що день 9 березня 2009 р. був вихідним, внаслідок чого дійшов помилкового висновку, що позивач пропустив строк касаційного оскарження.

Допущене Вищим адміністративним судом України порушення вимог чинного процесуального законодавства є підставою для скасування оскаржуваної ухвали і направлення справи до цього суду для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Керуючись статтями 241—243 КАС, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

Скаргу ТОВ задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 19 червня 2009 р. скасувати, справу направити до цього суду для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого п. 2 ч. 1 ст. 237 КАС.



* Публікуєься повний текст судових рішень з незначною редакційною правкою.