Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах по перщій інстанції 2002 Рішення від 12 лютого 2002 р.(за скаргою голови виборчого блоку політичних партій `За Ющенка!` Ржавського Олександра Миколайовича на рішення Центральної виборчої комісії про відмову у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі)

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
 
12 лютого 2002 року                                                            м. Київ
 
Верховний Суд України в особі судді судової палати з цивільних справ                      Маринченка В.Л.
при секретарі:  Гніденко Л.Г.
 
за участю: заявника Ржавського О.М., адвоката Федура А.А., та представника ЦВК Ставнійчук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за скаргою голови виборчого блоку політичних партій “За Ющенка!” Ржавського Олександра Миколайовича на рішення Центральної виборчої комісії про відмову у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі,
 
                           в с т а н о в и в :
 
6 лютого 2002 року до Верховного Суду України надійшла скарга голови виборчого блоку політичних партій “За Ющенка!” Ржавського Олександра Миколайовича на рішення Центральної виборчої комісії від 5 лютого 2002 року за № 240, яким постановлено відмовити в реєстрації кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!" по виборах народних депутатів України 31 березня 2002 року.
У скарзі вказується, що підстави для відмови у реєстрації кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, зазначені у рішенні ЦВК, не основані на законі.
В судовому засіданні заявник підтримав вимоги, викладені у скарзі, попросив скасувати оскаржуване рішення від 5 лютого 2002 року та зобов’язати ЦВК зареєструвати кандидатів у народні депутати по багатомандатному виборчому округу, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!" по виборах народних депутатів України 31 березня 2002 року.
Представник ЦВК попросив відмовити у задоволенні скарги, посилаючись на відповідність прийнятого рішення вимогам Закону.
Заслухавши сторони, дослідивши надані суду докази та перевіривши наведені у скарзі доводи, суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України “Про вибори народних депутатів України” (в редакції чинній на день прийняття ЦВК оскаржуваного рішення) виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидатів у депутати у разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидатів у депутати;
2) відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статтях 41 або 42 цього Закону;
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для постійного проживання;
5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною чи набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
6) виявлення відповідною виборчою комісією суттєвої недостовірності відомостей про кандидата, поданих відповідно до цього Закону.
Перелік зазначених підстав є виключним і розширенню не підлягає.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, відмовляючи в реєстрації кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!", ЦВК виходила з того, що виборчий блок зазначених вище політичних партій утворено з порушенням вимог Закону і він не набув статусу суб'єкта виборчого процесу, який може висувати кандидатів у народні депутати України.
Разом з тим з висновком ЦВК про те, що виборчий блок політичних партій "За Ющенка!" не набув статусу суб'єкта виборчого процесу, який може висувати кандидатів у народні депутати України, погодитися не можна, оскільки він не грунтується на Законі.
Згідно зі змістом п. 4 ст. 11 та статей 39, 40  Закону України “Про вибори народних депутатів України” правосуб’єктність партій або блоків політичних партій як суб’єктів виборчого процесу виникає з моменту висунення ними кандидатів у народні депутати.
Закон не наділяє ні один державний орган, в тому числі і ЦВК, правом на визнання політичної партії чи блоку партій такими, що не набули статусу суб’єкта виборчого процесу, незалежно від наявності порушень, допущених при утворенні виборчого блоку партій.
Виходячи з вимог ч. 3 ст. 47 названого вище Закону партія (блок) втрачає статус суб’єкта виборчого процесу лише в тому разі, якщо жоден з кандидатів у депутати, висунутих в багатомандатному окрузі і включених до виборчого  списку партії (блоку), не зареєстрований Центральною виборчою комісією у встановлений цим Законом строк.
Оскільки Центральна виборча комісія правильно пославшись на норму закону, що визначає підстави та порядок відмови в реєстрації кандидатів у депутати, зазначила для відмови в реєстрації кандидатів в народні депутати від блоку політичних партій “За Ющенка!” підстави, не передбачені Законом, постановлене нею рішення не може залишатися в силі і підлягає скасуванню.
Посилання ЦВК в своєму рішенні на порушення норм виборчого Закону, допущені при утворенні виборчого блоку політичних партій “За Ющенка!”, не можуть прийматися судом до уваги, оскільки ЦВК не визнала порушення встановленого Законом порядку висування кандидатів у депутати підставою для відмови в їх реєстрації.
Вимоги заявника щодо зобов¢язання ЦВК зареєструвати кандидатів у народні депутати по багатомандатному виборчому округу, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!", не підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статей 41, 45, 47 Закону України “Про вибори народних депутатів України” питання, пов’язані з умовами та порядком реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі, включених до виборчого списку партії (блоку), належать до виключної компетенції Центральної виборчої комісії.
В даному випадку ЦВК фактично ухилилася від розгляду питання про реєстрацію конкретних кандидатів у народні депутати за списком від блоку політичних партій “За Ющенка!”, пославшись на те, що ці кандидати висунуті не суб¢єктом виборчого процесу, тому суд вважає за необхідне зобов¢язати ЦВК повторно відповідно до чинного Закону розглянути питання про реєстрацію кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!".
 Керуючись статтями 202-203, 24320 ЦПК Україн, Верховний Суд України
                              в и р і ш и в :
 
Скаргу голови виборчого блоку політичних партій “За Ющенка!” Ржавського О.М. задовольнити частково.
Рішення Центральної виборчої комісії від 5 лютого 2002 року за № 240 скасувати.
Зобов¢язати Центральну виборчу комісію відповідно до чинного Закону розглянути питання про реєстрацію кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від виборчого блоку політичних партій "За Ющенка!", по виборах народних депутатів України 31 березня 2002 року.
Рішення суду є остаточним і оскарженню не підлягає.
 
Суддя:                                                В.Л.Маринченко