Інформація про видання
На першу сторінку Написати листа Пошук
 2010   ‹ інформація про журнал
   № 12 (124)
    СУДОВА ПРАКТИКА
JUDICIAL PRACTICE
     РІШЕННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ
DECISIONS IN CRIMINAL CASES

Наведений у ст. 77 КК України перелік додаткових покарань, які можуть бути призначені при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 цього Кодексу, є вичерпним.
З огляду на це конфіскація майна як додаткове покарання не може бути призначена при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням



УХВАЛА
колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 4 березня 2010 р.
(в и т я г)


Кілійський районний суд Одеської області вироком від 24 жовтня 2008 р. засудив М. за ч. 2 ст. 307 Кримінального кодексу України (далі — КК) на п’ять років позбавлення волі з конфіскацією майна і за ч. 2 ст. 308 КК із застосуванням ст. 69 КК на чотири роки позбавлення волі з конфіскацією майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК за сукупністю злочинів М. остаточно призначено позбавлення волі строком на п’ять років з конфіскацією майна.

На підставі ст. 75 КК М. звільнено від відбування покарання з випробуванням із іспитовим строком три роки.

Апеляційний суд Одеської області ухвалою від 24 жовтня 2008 р. зазначений вирок змінив, виключивши із його резолютивної частини покладений на М. обов’язок не виїжджати за межі України без дозволу органу кримінально-виконавчої служби.

М. засуджено за те, що він усередині червня 2008 р. викрав особливо небезпечний наркотичний засіб — головки маку у великих розмірах вагою 2303 г, які незаконно зберігав за місцем тимчасового проживання з метою збуту до 16 липня 2008 р. — до виявлення та вилучення працівниками міліції.

У касаційному поданні прокурор, не оспорюючи доведеності вини М. та правильності кваліфікації його дій за ч. 2 ст. 307 і ч. 2 ст. 308 КК, порушив питання про зміну судових рішень у зв’язку з неправильним застосуванням кримінального закону. Прокурор зазначив, що суд, звільняючи М. від відбування покарання з випробуванням, усупереч положенням ст. 77 КК призначив йому додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України задовольнила касаційне подання з таких підстав.

Висновки суду про доведеність вини М. у викраденні наркотичних засобів та їх зберіганні з метою збуту ґрунтуються на сукупності допустимих і достатніх, ретельно досліджених у судовому засіданні доказів і не оспорюються в касаційному поданні. Кваліфікація дій засудженого М. за ч. 2 ст. 307 і ч. 2 ст. 308 КК визнана правильною.

Разом з тим суд, звільняючи М. на підставі ст. 75 КК від відбування покарання з випробуванням, на порушення ст. 77 КК призначив йому додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Згідно зі ст. 77 КК у разі звільнення особи від відбування покарання з випробуванням можуть бути призначені додаткові покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу. Наведений перелік є вичерпним.

У зв’язку з тим, що при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 77 КК конфіскація майна не могла бути призначена, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України змінила вирок Кілійського районного суду Одеської області від 24 жовтня 2008 р. та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 4 червня 2009 р. щодо засудженого М., виключила з резолютивної частини вироку та ухвали рішення суду про призначення М. додаткового покарання у виді конфіскації майна. У решті вирок залишено без зміни.