Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у господарських справах у касаційному порядку 2009 Справи, пов’язані із застосуванням процесуальних норм Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 20 січня 2009 р. (витяг)<br><i>Суд касаційної інстанції безпідставно повернув касаційну скаргу скаржнику, оскільки згідно із ст. 32 ГПК реєстр відправлених рекомендованих листів та ксерокопії поштових квитанцій є доказами. У випадку сумніву у їх вірогідності, чи дійшовши висновку про недостатність такого доказу, суд міг і повинен був витребувати додаткові докази, але не мав законних підстав для повернення скарги</i>

Суд касаційної інстанції безпідставно повернув касаційну скаргу скаржнику, оскільки згідно із ст. 32 ГПК реєстр відправлених рекомендованих листів та ксерокопії поштових квитанцій є доказами. У випадку сумніву у їх вірогідності, чи дійшовши висновку про недостатність такого доказу, суд міг і повинен був витребувати додаткові докази, але не мав законних підстав для повернення скарги


Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 20 січня 2009 р. (витяг)

Рішенням господарського суду Полтавської області від 7 лютого 2008 р. відмовлено у задоволенні позову Національного авіаційного університету до Кременчуцької районної державної адміністрації, ТОВ “Науково-виробничого об’єднання “Авіа” (треті особи – Рокитнянська сільська рада Кременчуцького району, Кременчуцький районний відділ земельних ресурсів, Міністерство освіти і науки України) про визнання недійсним договору оренди.

Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 15 серпня 2008 р. рішення господарського суду Полтавської області від 7 лютого 2008 р. залишено без змін.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 20 жовтня 2008 р. № 22/66 касаційну скаргу Національного авіаційного університету на постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 15 серпня 2008 р. повернуто скаржнику у зв’язку з недотриманням вимог, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 1113 ГПК України. Посилання зроблено на те, що надані заявником реєстр відправлених рекомендованих листів від 13 вересня 2008 р. та ксерокопії поштових квитанцій не є належними доказами надсилання копії касаційної скарги іншій стороні у справі.

Ухвалою Верховного Суду України від 25 грудня 2008 р. порушено провадження з перегляду в касаційному порядку ухвали Вищого господарського суду України від 20 жовтня 2008 р. № 22/66 за касаційною скаргою Національного авіаційного університету, де поставлено питання про скасування цієї ухвали та передачу справи на розгляд до Вищого господарського суду України.

Заслухавши доповідача та перевіривши матеріали справи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

В оскарженій ухвалі Вищий господарський суд України послався на відсутність доказів надіслання копії касаційної скарги іншій стороні у справі, зазначивши, що надані Національним авіаційним університетом реєстр відправлених рекомендованих листів від 13 вересня 2008 р. та ксерокопії поштових квитанцій не є належними доказами надсилання копії касаційної скарги відповідачам та третім особам.

Такий висновок суперечить фактичним обставинам справи та нормам процесуального права. Скаржник подав докази надіслання копії касаційної скарги – реєстр відправлених рекомендованих листів від 13 вересня 2008 р. та ксерокопії поштових квитанцій.

Згідно з ст. 32 ГПК України такі реєстр та поштові квитанції є доказами. У випадку сумніву їх вірогідності, чи дійшовши висновку про недостатність такого доказу, суд міг і повинен був витребувати додаткові докази, але не мав законних підстав для повернення скарги.

За таких обставин посилання Вищого господарського суду України на невідповідність поданої позивачем касаційної скарги вимогам розділу XII-1 ГПК України суперечить положенням процесуального законодавства.

Враховуючи викладене і керуючись статтями 11117-11120 ГПК України, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу Національного авіаційного університету задовольнити.

Ухвалу Вищого господарського суду України від 20 жовтня 2008 р. скасувати та передати справу на розгляд до Вищого господарського суду України.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.