Інформація про видання
На першу сторінку Написати листа Пошук
 2008   ‹ інформація про журнал
   № 7 (95)
    СУДОВА ПРАКТИКА
JUDICIAL PRACTICE
     РІШЕННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ
DECISIONS IN CRIMINAL CASES

Порушення апеляційним судом вимог статей 332—335, 378 КПК України потягло скасування постановленого ним вироку


Ухвала колегії суддів Судової палати
у кримінальних справах Верховного Суду України
від 29 січня 2008 р.
(в и т я г)

Деснянський районний суд м. Чернігова вироком від 23 липня 2007 р. засудив К. за сукупністю злочинів, передбачених ч. 4 ст. 296 та ч. 1 ст. 263 КК, і відповідно до ст. 70 цього Кодексу визначив йому остаточне покарання у виді чотирьох років позбавлення волі. На підставі ст. 75 того ж Кодексу засудженого звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком два роки та покладено на нього передбачений ст. 76 КК обов’язок періодично з’являтися в органи кримінально-виконавчої системи для реєстрації.

За ч. 1 ст. 186 та ч. 2 ст. 345 зазначеного Кодексу К. виправдано за відсутністю в його діях складу злочину.

Цим же вироком засуджено також Р., щодо якого касаційне подання та скарги не внесені.

Апеляційний суд Чернігівської області зазначений вирок скасував та 5 листопада 2007 р. постановив новий, яким визнав К. винним за ч. 1 ст. 186 КК і призначив йому за цим законом покарання у виді двох років позбавлення волі, а відповідно до ст. 70 цього Кодексу за сукупністю злочинів, передбачених ч. 1 ст. 186, ч. 4 ст. 296 та ч. 1 ст. 263 того ж Кодексу, визначив засудженому остаточне покарання у виді чотирьох років позбавлення волі.

Згідно з вироком суду К. визнано винним у тому, що він наприкінці жовтня 2006 р. незаконно придбав у не встановленої слідством особи пістолет — ручну короткоствольну гладкоствольну зброю, — заряджений патронами калібру 9 міліметрів та споряджений снарядами несмертельної дії, перевіз його до місця свого проживання і зберігав без передбаченого законом дозволу.

4 листопада зазначеного року він, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, грубо порушуючи на території базару громадський порядок із мотивів явної неповаги до суспільства та діючи з особливою зухвалістю, став дражнити собаку, що належала М. На зауваження останнього припинити неправомірні дії він відповів брутальною лайкою та розпочав із ним бійку, заподіявши йому декілька ударів у голову та інші частини тіла. Потім К. витягнув із кишені пістолета та, погрожуючи М. його застосувати, наказав вийти за територію базару, що той і зробив. Після цього К. повалив потерпілого на землю та двічі в нього вистрелив.

Згодом на місце пригоди за викликом К. прийшов Р., з яким він із хуліганських спонукань завдав дерев’яною битою та руками й ногами ударів у різні частини тіла М., заподіявши йому легкі тілесні ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я.

К. також відкрито заволодів майном М. — мобільним телефоном із пакетом передплаченого сервісу — загальною вартістю 670 грн.

У касаційній скарзі засуджений К. просив скасувати вирок апеляційного суду у частині засудження його за ч. 1 ст. 186 КК і справу в цій частині закрити у зв’язку з відсутністю в його діях складу злочину, а в решті — змінити цей вирок та пом’якшити йому покарання із застосуванням ст. 75 цього Кодексу.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в касаційній скарзі доводи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що вона підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КПК вирок апеляційного суду повинен відповідати вимогам, зазначеним у статтях 332—335 цього Кодексу. За змістом ст. 335 КПК резолютивна частина вироку повинна бути викладена чітко та ясно, щоб при його виконанні не виникало сумнівів щодо виду й розміру призначеного судом покарання та змісту викладених у ній рішень.

Зазначених вимог закону апеляційний суд не дотримав.

Так, із мотивувальної частини вироку цього суду вбачається, що він скасував вирок районного суду в частині виправдання К. за ч. 1 ст. 186 КК та застосування до нього ст. 75 цього Кодексу, а в решті — залишив його без змін.

Однак у резолютивній частині свого вироку суд апеляційної інстанції ухвалив рішення про скасування вироку суду першої інстанції в повному обсязі, що не відповідає його висновкам, викладеним у мотивувальній частині вироку.

Такі суперечності у вироку апеляційного суду є неприпустимими.

Крім того, апеляційний суд не взяв до уваги роз’яснення, що містяться у п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 1 «Про практику постановлення судами вироків (постанов) при розгляді кримінальних справ в апеляційному порядку», згідно з якими апеляційний суд постановляє вирок тільки щодо тих засуджених (виправданих), становище яких погіршується, а щодо решти — ухвалу.

Враховуючи, що суд допустив істотні порушення вимог кримінально-процесуального закону, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України вирок Апеляційного суду Чернігівської області від 5 листопада 2007 р. щодо К. та в порядку, передбаченому ст. 395 КПК, щодо Р. скасувала, а справу направила на новий апеляційний розгляд.