Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах у касаційному порядку 2005 Ухвала по справі за позовом  І., С., Ю. до КП “Ремонтник” та голови правління КП  “Ремонтник” Б.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2005 р.
м. Київ



Колегія суддів Судової палати у цивільних справах
Верховного Суду України в складі:

головуючогоПатрюка М.В.,
суддів:Панталієнка П.В., Прокопчука Ю.В., Пшонки М.П., Романюка Я.М.,

розглянувши справу за позовом С. до Б., колективного підприємства (далі – КП) “Ремонтник”, третя особа – Солом’янська районна в м. Києві державна адміністрація про визнання недійсним зборів трудового колективу й протоколу зборів трудового колективу та зобов’язання скасувати реєстрацію нової редакції статуту КП “Ремонтник”; за позовом Ю. до Б., КП “Ремонтник”, третя особа – Солом’янська районна в м. Києві державна адміністрація про визнання недійсним зборів трудового колективу і протоколу зборів трудового колективу та зобов’язання скасувати реєстрацію нової редакції статуту КП “Ремонтник”; за позовом І. до Б., КП “Ремонтник”, третя особа – Солом’янська районна в м. Києві державна адміністрація про визнання недійсним зборів трудового колективу й протоколу зборів трудового колективу та зобов’язання скасувати реєстрацію нової редакції статуту КП “Ремонтник”, за касаційними скаргами голови правління КП “Ремонтник” Б. та КП “Ремонтник” на рішення апеляційного суду м. Києва від 2 березня 2005 р.,

в с т а н о в и л а :

У серпні 2004 р. І., С., Ю. звернулися в суд із вищезазначеними позовами, посилаючись на те, що КП “Ремонтник” засновано на підставі рішення організації орендарів ремонтно–будівельного управління “Побут” шляхом викупу орендованого підприємства 173 членами трудового колективу згідно з договором купівлі – продажу укладеного 28 листопада 2004 р. між Фондом комунального майна м. Києва та організацією орендарів. Акт передачі майна державного підприємства складено 19 квітня 1994 р.

17 лютого 1995 р. регіональним відділенням по м. Києву Фонду державного майна України видане свідоцтво про власність на майно цілісного майнового комплексу ремонтно-будівельного управління “Побут”.

9 лютого 1994 р. на зборах трудового колективу КП “Ремонтник” затверджено Статут від 11 лютого 1994 р., який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Радянської районної Ради народних депутатів м. Києва від 11 червня 1994 р.

21 жовтня 2003 р. відбулися збори членів трудового колективу КП “Ремонтник”, на яких прийняті зміни до статуту. Нова редакція цього Статуту зареєстрована Солом’янською районною в м. Києві державною адміністрацією 24 жовтня 2003 р.

Зазначили, що збори членів трудового колективу всупереч вимогам п. 2.2. Статуту підприємства та п. 4 ст. 14 Закону України “Про підприємства в Україні” відбулися лише за участі 13 власників підприємства, тоді як загальна кількість власників підприємства складає 173 особи, а лише до виключної компетенції зборів власників майна – зборів трудового колективу власників відносяться повноваження щодо затвердження статуту підприємства, пропозицій до його змін та доповнень.

Оскільки збори трудового колективу КП “Ремонтник” від 21 жовтня 2003 р. є нелегітимними, просили їх позови задовольнити.

Ухвалою Солом’янського районного суду м. Києва від 23 вересня 2004 р. позови С., Ю. та І. об’єднані в одне провадження.

Рішенням Солом’янського районного суду м. Києва від 20 грудня 2004 р. в задоволенні позовів відмовлено.

Рішенням апеляційного суду м. Києва від 2 березня 2005 р. рішення Солом’янського районного суду м. Києва від 20 грудня 2004 р. скасовано й постановлено нове рішення, яким позови С., Ю. та І. задоволено.

На зазначене рішення апеляційного суду КП “Ремонтник” і головою правління КП “Ремонтник” Б. подані касаційні скарги, в яких ставиться питання про скасування рішення апеляційного суду з підстав порушення норм матеріального та процесуального права й залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Згідно із ч. 4 ст. 2 Закону України “Про власність” власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна.

Згідно ж зі ст. 20 цього Закону суб’єктами права колективної власності є трудові колективи державних підприємств, колективи орендарів, колективні підприємства, кооперативи, акціонерні товариства та інші організації, що є юридичними особами.

Відповідно до Статуту колективного підприємства “Ремонтник”, який діяв на час проведення оскаржуваних зборів та прийняття оскаржуваного рішення, підприємство було колективним, створеним на підставі добровільного об’єднання майна працівників (п. 1.3), а його вищим органом управління (п.2.2) була конференція (загальні збори) колективу, рішення якої є обов’язковими для виконання усіма членами трудового колективу, оскільки п. 2.1. Статуту визначено, що управління підприємством здійснюється на принципах повного господарського розрахунку, фінансової самоокупності та самоврядування трудового колективу.

Оскільки позивачі на час проведення оскаржуваних зборів уже не були членами трудового колективу цього колективного підприємства у зв’язку зі звільненням, до органу самоврядування трудового колективу не відносилися, районний суд законно та обґрунтовано відмовив їм у задоволенні позовних вимог.

Посилання позивачів на наявність у них прав на участь в управлінні підприємством згідно з п. 5.11 Статуту, яким передбачено, що звільнений працівник залишає свій сертифікат у підприємстві та отримує на нього дивіденди є необґрунтованими, оскільки це свідчить тільки про право на дивіденди й не породжує права на управління підприємством.

Цих обставин апеляційний суд не врахував та безпідставно, вважаючи позивачів такими, що мають право на управління підприємством, помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке постановлено у відповідності із законом.

За таких обставин і з підстав, передбачених ст. 338 ЦПК України, рішення апеляційного суду м. Києва підлягає скасуванню із залишенням без змін рішення районного суду.

Керуючись статтями 336, 339 ЦПК України, Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України

у х в а л и л а:

Касаційні скарги колективного підприємства “Ремонтник” та голови правління колективного підприємства “Ремонтник” Б. задовольнити.

Рішення апеляційного суду м. Києва від 2 березня 2005 р. скасувати, а рішення Солом’янського районного суду м. Києва від 20 грудня 2004 р. залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.


ГоловуючийПатрюк М.В.,
судді:Панталієнко П.В., Прокопчук Ю.В., Пшонка М.П., Романюк Я.М.