Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах по першій інстанції 2003 Рішення від 25 червня 2003 р. (за зверненням Міністерства юстиції України про анулювання реєстраційного свідоцтва Партії комуністів (більшовиків) України)
Незабезпечення утворення та реєстрації політичною партією в установленому Законом “Про політичні партії в Україні” порядку своїх обласних, міських і районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим стало підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва

Рішення Верховного Суду України від 25 червня 2003 р.
(витяг)

Міністерство юстиції України (далі – Міністерство) звернулось до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва Партії комуністів (більшовиків) України. Заявник вважав, що реєстраційне свідоцтво цієї політичної партії підлягає анулюванню у зв’язку з тим, що нею не виконані вимоги ст. 11 Закону від 5 квітня 2001 р. “Про політичні партії в Україні” (далі – Закон).
Заперечуючи доводи заявника, представники політичної партії посилались на тимчасові труднощі в реалізації вимог нового закону і стверджували, що процес реєстрації обласних організацій триває. Враховуючи викладене, представники висловили думку, що заяву Міністерства слід залишити без розгляду, оскільки з ними не вирішено це питання в позасудовому порядку.
Судом установлено, що 14 липня 1994 р. Міністерством зареєстрована Партія комуністів (більшовиків) України і їй видано відповідне свідоцтво за № 579. 16 травня 2003 р. Міністерство звернулось із заявою про анулювання зазначеного реєстраційного свідоцтва на підставі невиконання партією вимог ч. 6 ст. 11 та п. 3 “Заключних положень” Закону. Державний орган посилався на те, що партією не здійснені необхідні заходи щодо приведення статутних документів у відповідність із вимогами Закону, а також не надано відомостей про створення та реєстрацію в установленому цим Законом порядку своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону в разі невиконання політичною партією вимоги ч. 6 ст.11 цього Закону орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Зазначеною нормою Закону передбачається, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує створення та реєстрацію в установленому цим Законом порядку своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
Згідно з п. 3 розділу VI “Заключні положення” Закону політичним партіям не пізніш як через один рік після проведення найближчих за часом після набуття чинності цим Законом виборів до Верховної Ради України слід здійснити необхідні заходи з метою забезпечення виконання зазначених вимог, а також внести уточнення до статутних документів та подати їх до Міністерства юстиції України.
Проте, порушуючи норми Закону, партія, про яку йдеться, не забезпечила утворення та реєстрацію в установленому порядку своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
За таких обставин заяву Міністерства юстиції України суд визнав обґрунтованою, тому, керуючись главою 29 ЦПК та ст. 24 Закону, її задовольнив і анулював реєстраційне свідоцтво Партії комуністів (більшовиків) України № 579 від 14 липня 1994 р.