Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у кримінальних справах у касаційному порядку 2009 РОЗГЛЯД СПРАВ ПРО ЗЛОЧИНИ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров»я населення Ухвала спільного засідання колегії суддів Судової палати у кримінальних справах  Верховного Суду України і військової судової колегії  від 3 квітня 2009 р. (витяг)<br><i>Кримінальна відповідальність за ст. 307 КК України настає лише у тому разі, коли відповідні протиправні дії вчинялися зі спеціальною метою – метою збуту. Вчинення протиправних дій з наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами та прекурсорами без такої мети утворює склад злочину, передбаченого ст. 309 цього Кодексу.</i>

Кримінальна відповідальність за ст. 307 КК України настає лише у тому разі, коли відповідні протиправні дії вчинялися зі спеціальною метою – метою збуту. Вчинення протиправних дій з наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами та прекурсорами без такої мети утворює склад злочину, передбаченого ст. 309 цього Кодексу.


Ухвала спільного засідання колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України і військової судової колегії від 3 квітня 2009 р.
(витяг)


Вироком Барського районного суду Вінницької області від 20 червня 2007 року Ц. засуджено:

за ч. 2 ст. 186 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки;

за ч. 2 ст. 307 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років.

На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів Ц. призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років.

На підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків остаточне покарання Ц. призначено у виді позбавлення волі строком на 5 років 6 місяців.

В апеляційному порядку вирок щодо Ц не переглядався.

За вироком суду Ц. визнано винуватим і засуджено за те, що він 18 лютого 2007 року, застосовуючи насильство, яке не є небезпечним для життя і здоров’я, відкрито заволодів майном П. на загальну суму 180 грн.

Крім того, 5 березня 2007 року працівники міліції вилучили в будинку Ц. особливо небезпечну наркотичну речовину – канабіс вагою у перерахунку на суху речовину 57,2 гр., яку Ц. зберігав з метою збуту.

У клопотанні Ц. порушив питання про перегляд вироку, посилаючись на те, що його безпідставно визнано винуватим у вчиненні інкримінованих йому злочинів.

У поданні п’яти суддів Верховного Суду України порушено питання про зміну зазначеного вироку і перекваліфікацію дій засудженого з ч. 2 ст. 307 на ч. 2 ст. 309 КК України. На думку суддів, винуватість Ц. фактично доведено у вчиненні незаконного придбання та зберігання наркотичних засобів у великому розмірі без мети збуту тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК України.

Заслухавши доповідь судді, думку прокурора про часткове задоволення клопотання засудженого та подання суддів, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи клопотання і подання, суддів Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії дійшли висновку про необхідність часткового задоволення клопотання і подання з таких підстав.

Як установлено матеріалами справи, Ц. засуджено, у тому числі, за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України, предметом якого була особливо небезпечна наркотична речовина – канабіс висушений (марихуана) вагою 57,2 гр.

Однак суд, правильно встановивши фактичні обставини справи, дав їх неправильну юридичну оцінку.

Як убачається із зібраних у справі доказів, Ц. незаконно придбав – знайшов на березі ставка пакет з особливо небезпечною наркотичною речовиною – канабісом, яку висушив і зберігав у своєму будинку до вилучення її працівниками міліції.

Свідки підтвердили, що вони, будучи понятими, бачили, як під час проведення огляду місця події – будинку Ц., працівниками міліції було вилучено пакет з подрібненою речовиною рослинного походження – канабісом у висушеному виді.

Будь-яких даних, які б свідчили про те, що Ц. мав намір збути наркотичні засоби у справі не встановлено.

Відповідно до даних таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, що перебувають у незаконному обігу, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 1 серпня 2000 року № 188, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2000 року за № 512/4733, великі розміри канабісу висушеного (марихуана) визначаються від 500 до 2500 гр., а тому в діях засудженого, який незаконно придбав, зберігав без мети збуту особливо небезпечну наркотичну речовину – канабіс висушений (марихуана) вагою 57,2 гр. відсутня кваліфікуюча ознака – вчинення цих дій у великому розмірі.

Оскільки суд неправильно застосував кримінальний закон, Верховний Суд України ухвалив змінити вирок Барського районного суду Вінницької області від 20 червня 2007 року щодо Ц. і перекваліфікувати його дії з ч. 2 ст. 307 на ч. 1 ст. 309 КК України і призначити йому за цим законом кримінальне покарання у виді позбавлення волі строком на 2 роки.

Постановлено вважати Ц. засудженим на підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, передбачених ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 309 КК України до покарання у виді позбавлення волі строк на 4 роки, а на підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків, до покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки 6 місяців.