Інформація про видання
На першу сторінку Написати листа Пошук
 2011   ‹ інформація про журнал
   № 2 (126)
    СУДОВА ПРАКТИКА
JUDICIAL PRACTICE
     РІШЕННЯ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ
DECISIONS IN CRIMINAL CASESS





Згідно зі ст. 1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» незаконним виробництвом наркотичних засобів є відповідні дії, пов’язані з серійним одержанням наркотичних засобів з хімічних речовин та (або) рослин.

Дії особи, яка власноруч виготовила наркотичний засіб, не можуть бути розцінені як його виробництво відповідно до ч. 1 ст. 309 КК України

Ухвала
колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 14 вересня 2010 р.
(в и т я г)

Генічеський районний суд Херсонської обл. вироком від 27 жовтня 2009 р. засудив К. за ч. 1 ст. 309 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк два роки.

На підставі ст. 75 цього Кодексу К. звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком на два роки з покладенням обов’язку, передбаченого п. 4 ст. 76 КК.

В апеляційному порядку справа не переглядалась.

К. засуджено за те, що 9 листопада 2008 р. приблизно о 13-й год. він, перебуваючи у лісосмузі, без мети збуту, для власного вживання незаконно придбав (зірвав) листя та верхів’я рослини конопель, які перетер руками, виготовивши особливо небезпечний наркотичний засіб — каннабіс. Цього ж дня приблизно о 15-й год. 20 хв. у К., який слідував потягом, працівники міліції виявили та вилучили зазначений особливо небезпечний наркотичний засіб — каннабіс, вагою у перерахунку на суху речовину 15,8 г.

У касаційному поданні прокурор порушив питання про зміну постановленого щодо К. вироку та виключення з нього кваліфікуючої ознаки — незаконне виробництво особливо небезпечних наркотичних засобів. На обґрунтування своїх вимог він зауважив, що суд неправильно кваліфікував дії засудженого за цією ознакою, оскільки дії К. не були пов’язані з серійним одержанням наркотичних засобів із хімічних речовин або рослин, що є обов’язковою ознакою цієї кваліфікуючої ознаки.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені в касаційному поданні, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.

Як убачається з матеріалів справи, органи досудового слідства, встановивши, що К. без мети збуту для власного вживання незаконно придбав (зірвав) листя та верхів’я рослини конопель, з яких потім виготовив особливо небезпечний наркотичний засіб — каннабіс, а згодом перевозив цю речовину залізничним транспортом, кваліфікували його дії за ч. 1 ст. 309 КК як незаконне придбання, виробництво, виготовлення, перевезення та зберігання наркотичних засобів без мети збуту.

Суд, установивши, що К. винний у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК, погодився із запропонованою органами досудового слідства кваліфікацією його дій, зазначивши кваліфікуючі ознаки — незаконне придбання, виробництво, виготовлення, перевезення та зберігання наркотичних засобів без мети збуту.

Разом з тим відповідно до ст. 1 Закону від 15 лютого 1995 р. № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» незаконним виробництвом наркотичних засобів є всі дії, пов’язані з серійним одержанням наркотичних засобів із хімічних речовин та (або) рослин.

Серійне одержання наркотичних засобів є виробничим процесом, спрямованим на отримання партій наркотичних засобів за відповідною технологією, стандартом, зразком.

Таким чином, у діях К., який руками перетер листя та верхів’я рослини конопель, тобто виготовив наркотичний засіб, відсутня така кваліфікуюча ознака, як незаконне виробництво наркотичних засобів.

У зв’язку з цим твердження у касаційному поданні прокурора щодо неправильної кваліфікації дій К. є обґрунтованими.

Враховуючи зазначене, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України ухвалила змінити вирок Генічеського районного суду Херсонської області від 27 жовтня 2009 р. щодо К. і виключити з вироку кваліфікуючу ознаку його дій — незаконне виробництво наркотичних засобів.