Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах у касаційному порядку 2004 Ухвала за позовом А. до Київського районного суду м. Одеси

У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    15 січня 2004 р.
    м. Київ
Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі:
головуючогоДідківського А.О.,
суддів:Барсукової В.М.,Гуменюка В.І.,Домбровського І.П.,
Кривенка В.В.,Маринченка В.Л.,Потильчака О.І.,
Прокопчука Ю.В.,Пшонки М.П.,Самсіна І.Л.,
Сеніна Ю.Л.,Тітова Ю.Г.,Терлецького О.О.,
Шабуніна В.М.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом А. до Київського районного суду м. Одеси про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди за касаційною скаргою А. на ухвалу судді Апеляційного суду Одеської області від 29 травня 2002 р.,

в с т а н о в и л а :

У квітні 2002 р. А. звернувся з позовом до Київського районного суду м. Одеси про відновлення порушених прав, гарантованих ст. 99 ЦПК України, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В заяві зазначав, що у провадженні цього суду знаходяться кілька цивільних справ за його позовами, однак канцелярія та голова суду всупереч вимогам ст. 99 ЦПК України не дають йому можливості реалізувати своє право на ознайомлення з матеріалами справ та зробити з них витяги.

Ухвалою судді Апеляційного суду Одеської області від 29 травня 2002 р. в прийнятті вказаної позовної заяви відмовлено на підставі п. 1 ст. 136 ЦПК України.

На зазначену судову ухвалу надійшла касаційна скарга А., в якій ставиться питання про її скасування з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у прийнятті позовної заяви, суддя виходив з того, що позивач оскаржує процесуальні дії суду, повязані зі здійсненням правосуддя щодо конкретного спору, а оскільки оскарження таких дій може проводитися тільки в порядку, передбаченому ЦПК України, то суд не може бути відповідачем у справі.

З такими висновками погодитися не можливо, оскільки вони грунтуються на помилковому застосуванні норм процесуального права.

Відповідно до ст. 99 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, ухвал, постанов й інших документів, що є у справі, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь в їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, давати усні і письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати рішення і ухвали суду, а також користуватись іншими процесуальними правами, наданими їм законом.

Особи, які беруть участь у справі, здійснюють зазначені процесуальні права як під час судового розгляду справи, так і поза межами судового засідання, а суд забезпечує здійснення цих прав як процесуальними засобами, так і належним виконанням вимог законодавства, що регулює рух справи поза межами судового процесу.

Процесуальні рішення, дії або бездіяльність суду можуть бути оскаржені окремо від рішення суду або одночасно з оскарженням рішення суду у справі в порядку, передбаченому статтями 290, 291, 320 ЦПК України.

Рішення, дії і бездіяльність посадових та службових осіб суду, які шляхом неналежної організації руху справи поза межами судового засідання створюють перешкоди щодо реалізації процесуальних прав особам, які беруть участь у справі, можуть бути оскаржені до суду в порядку цивільного судочинства.

За наведених обставин оскаржена ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до апеляційного суду для вирішення питання про прийняття до провадження.

Керуючись ст. 342 ЦПК України, Судова палата


у х в а л и л а :

Касаційну скаргу А. задовольнити, ухвалу судді Апеляційного суду Одеської області від 29 травня 2002 р. скасувати, а справу повернути до зазначеного суду для вирішення питання про прийняття до провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає.



    Головуючий Дідківський А.О.

    Суддя доповідач Маринченко В.Л.