Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у господарських справах у касаційному порядку 2006 Постанова від 29 березня 2005 р. у справі за позовом до Державного підприємства “Одеський морський торгівельний порт” до підприємства з іноземними інвестиціями “Айронімпекс-Україна” про стягнення суми
Портом надані послуги по перевалці (вантажно-розвантажувальні роботи) на митній території України, резиденту України, тому відповідно до підпункту 6.1.1. пункту 6.1. статті 6 Закону України “Про податок на додану вартість” надані послуги оподатковуються за ставкою 20 відсотків від бази оподаткування, визначеною статтею 4 цього Закону, і додаються до ціни товарів (робіт, послуг), тому застосування господарськими судами до спірних правовідносин підпункту 6.2.2. пункту 6.2. статті 6 вказаного Закону є безпідставним

Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 29 березня 2005 р.

Верховний Суд України, розглянувши касаційну скаргу ДП “Одеський морський торгівельний порт” на постанову Вищого господарського суду України від 20 січня 2005 р. у справі за позовом ДП “Одеський морський торгівельний порт” до підприємства з іноземними інвестиціями “Айронімпекс-Україна” про стягнення суми,

в с т а н о в и в:

У липні 2004 р. ДП “Одеський морський торгівельний порт” (далі – Порт) звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Підприємства з іноземною інвестицією “Айронімпекс-Україна” (далі – Підприємство) про стягнення 285922, 06 грн. заборгованості.

Позовні вимоги обґрунтовувались невиконанням Підприємством умов договору про надання послуг КД-4202 від 12 серпня 2003 р. (далі – Договір) в частині оплати виконаних робіт та наданих послуг пов’язаних з перевалкою (навантажувально-розвантажувальні роботи) вантажів. Згідно п. 4.1 Договору оплата послуг Порту складає 13,0 % від вартості комплексу навантажувально-розвантажувальних робіт, які оплачуються акордною ставкою без ПДВ. ПДВ нараховується і сплачується, якщо інше не передбачено законодавством України.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність позовних вимог та відсутність заборгованості, оскільки він оплатив рахунки Порту, але без врахування сум ПДВ, яке відповідно до п.п. 6.2.2 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про податок на додану вартість” оподатковується за нульовою ставкою.

Рішенням господарського суду Одеської області від 19 вересня 2004 р., залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12 жовтня 2004 р. та постановою Вищого господарського суду України від 20 травня 2005 р. у позові відмовлено. Суди виходили з того, що виконані позивачем роботи та надані послуги призначені для використання та споживання за межами митної території України, а тому згідно п.п. 6.2.2 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про податок на додану вартість” (далі Ї Закон) оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, а отже відповідач повністю оплатив вартість виконаних робіт та наданих послуг.

10 березня 2005 р. Верховним Судом України за касаційною скаргою ДП “Одеський морський торгівельний порт” порушено касаційне провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 20 травня 2005 р. Скарга мотивується різним застосуванням Вищим господарським судом України одного й того ж положення закону в аналогічних справах.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи Судова палата вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Залишаючи без змін судові рішення у справі Вищий господарський суд України констатував, що згідно з п.п. 6.2.2; 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону господарські суди дійшли до обґрунтованого висновку, що транспортні послуги надані щодо вантажів, які знаходяться під митним контролем і перевозяться у міжнародному сполученні для використання та споживання за межами митної території України, обкладаються ПДВ за нульовою ставкою і правильно відмовили у задоволенні позову Порту.

Проте з таким погодитись не можна з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено, що сторони уклали договір КД-4202 (далі – Договір) від 12 серпня 2003 р. про надання послуг.

За умовами договору сторони зобов’язались: - Порт виконати комплекс робіт, пов’язаних з перевалкою (вантажно-розвантажувальні роботи), а Підприємство – їх прийняти та оплатити 13 % від вартості комплексу вантажно-розвантажувальних робіт (перевалки) за акордною ставкою без ПДВ. ПДВ нараховується та оплачується, якщо інше не передбачено законодавством України.

Згідно з п. 2.4 ст. 2, п.п. 3.11 ст. 3 Закону, Порт є платником податку на додану вартість з продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України.

Суди не врахували, що сторони є резидентами господарської діяльності України. Портом надані послуги по перевалці (вантажно-розвантажувальні роботи) на митній території України, резиденту України, тому відповідно до п. 6.1 п.п. 6.1.1 ст. 6 Закону надані послуги оподатковуються за ставкою 20 відсотків від бази оподаткування, визначеною ст. 4 цього Закону і додаються до ціни товарів (робіт, послуг). Застосування господарськими судами до спірних правовідносин п.п. 6.2.2 п. 6.2 ст. 6 Закону є безпідставним.

Дотримуючись вимог зазначених статей Закону та п. 4.1 договору, Порт у вартість наданих послуг по перевалці вантажу законно додав 20 відсотків від бази оподаткування податку на додану вартість, яку Підприємство зобов’язано оплатити.

За таких обставин, незаконні судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 11117 – 11119 ГПК, Верховний Суд України

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу ДП “Одеський міський торгівельний порт” задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 20 січня 2005 р., постанову Одеського апеляційного господарського суду від 12 жовтня 2004 р. та рішення господарського суду Одеської області від 19 вересня 2004 р. скасувати.

Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.