Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення в адміністративних справах (застосування процесуального законодавства в адміністративному судочинстві) Строки в адміністративному судочинстві 2009 Постанова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 10 лютого 2009 р.<br><i>Суд касаційної інстанції помилково дійшов висновку про пропуск скаржником місячного строку касаційного оскарження, оскільки неправильно застосував норми процесуального права, пов’язавши початок перебігу цього строку не з наступним днем після дати складення постанови апеляційного суду в повному обсязі</i>

Суд касаційної інстанції помилково дійшов висновку про пропуск скаржником місячного строку касаційного оскарження, оскільки неправильно застосував норми процесуального права, пов’язавши початок перебігу цього строку не з наступним днем після дати складення постанови апеляційного суду в повному обсязі


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


10 лютого 2009 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши у порядку письмового провадження за винятковими обставинами за скаргою Газопромислового управління “Харківгазвидобування” дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (далі – Газопромислове управління) справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Газопромислового управління про стягнення до державного бюджету 6 469 030 грн 34 коп.,


в с т а н о в и л а:


Вищий адміністративний суд України оскаржуваною ухвалою від 24 жовтня 2008 р. повернув відповідачу касаційну скаргу на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2008 р.

Ухвалу суду касаційної інстанції мотивовано тим, що скаржник пропустив установлений законом процесуальний строк для подання скарги та не заявив клопотання про його поновлення.

У скарзі до Верховного Суду України Газопромислове управління, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить переглянути за винятковими обставинами і скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України та направити справу до суду касаційної інстанції для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини 2 статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – із дня складення постанови в повному обсязі.

Частиною 3 статті 160 КАС установлено, що у виняткових випадках залежно від складності справи складення постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більше ніж п'ять днів із дня закінчення розгляду справи. При цьому вступна та резолютивна частини постанови підписуються всім складом суду, проголошуються в тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, і приєднуються до справи.

Як убачається з матеріалів справи, 24 червня 2008 р. в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини оскаржуваної постанови Харківського апеляційного адміністративного суду, а в повному обсязі її було складено 1 липня 2008 р.

Згідно з частиною 1 статті 103 КАС перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Таким чином, касаційну скаргу від 31 липня 2008 р. відповідач подав до закінчення місячного строку оскарження рішення апеляційного суду, що розпочався 2 липня 2008 р. Суд касаційної інстанції дійшов висновку про пропуск скаржником цього строку внаслідок неправильного застосування норм процесуального права.

З огляду на викладене ухвала Вищого адміністративного суду України підлягає скасуванню, а справа – направленню на розгляд до цього суду для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Керуючись статтями 241–244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України


п о с т а н о в и л а:


Скаргу Газопромислового управління “Харківгазвидобування” дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2008 р. скасувати, справу направити до цього суду для вирішення питання про прийняття касаційної скарги Газопромислового управління “Харківгазвидобування” дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.