Назад
КОРСУНСЬКА О.І. "Всесвітній день боротьби з астмою"

Всесвітній день боротьби з астмою
2 травня - щорічний захід, який проводиться в перший вівторок травня під егідою Глобальної ініціативи по астмі (Global Initiative for Asthma, GINA) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
Вперше цей День пройшов в 1998 році в 35 країнах і був приурочений до Всесвітнього форуму по бронхіальній астмі.
З кожним роком кількість країн-учасниць збільшується.
Головна мета заходу - привернути увагу громадськості до проблеми зростання захворюваності на астму, підвищити якість допомоги астматикам і обізнаність людей про це захворювання.
Астма в перекладі з грецького - "важке дихання".
Автором цього терміна вважають Гіппократа, а в його роботах в розділі "Про внутрішні страждання" зустрічаються вказівки, що астма носить спастичний характер, причини, що викликають задуху - вогкість і холод.
У 20 сторіччі було встановлено, що причиною астми є алергічна реакція, локальне запалення бронхів у відповідь на зовнішній подразник.
Сьогодні під терміном "астма" мають на увазі бронхіальну астму - хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке виникає в результаті дії алергенів і призводить до симптомів хвороби - скрутного диханню або навіть задухи, кашлю, появи хрипів в грудях.
Увага до проблеми не випадкова: згідно з даними ВООЗ, астма - одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі - 300 мільйонів чоловік страждають від цього захворювання, при цьому кожне десятиліття їх кількість зростає в півтора рази.
Астма може виникнути в будь-якому віці.
Але частіше до неї схильні маленькі діти - у половини пацієнтів хвороба розвивається до 10 років, причому у дітей до 2 років діагностувати астму складно - вона часто ховається під маскою інших захворювань.
Серед факторів ризику появи і розвитку астми: умови життя, клімат, робота, характер харчування, спадковість.
ВООЗ, координуючи і підтримуючи міжнародні зусилля по боротьбі з астмою і надання допомоги хворим, ще в 1989 році впровадила програму "Глобальна ініціатива по бронхіальній астмі" (The Global Initiative for Asthma - GINA), яка згодом стала міжнародною організацією.
На думку GINA, успіх боротьби з бронхіальною астмою визначається трьома складовими:
1. Профілактика захворювання.
2. Впровадження та доступність ефективних методів діагностики і лікування.
3. Наукові дослідження.
Тому завдання Всесвітнього дня боротьби з астмою - поширення інформації про це захворювання і забезпечення хворим на астму доступу до адекватного лікування.
Щороку заходи Дня присвячені певній темі, яку визначає GINA.
Як правило, вони проводяться в кожній країні силами медичних установ, громадських організацій із залученням волонтерів та ЗМІ.
Лiкар iмунолог Олеся КОРСУНСЬКА