Назад
ГОЛОВЧЕНКО Т.В. "День боротьби з цукровим діабетом"
14 листопада світ відзначає день боротьби з цукровим діабетом.
Але чому обрано саме цю дату?
Справа в тім, що 14 листопада 1891 року народився Фредерік Грант Бантінг - канадський фізіолог, член багатьох академій та вчених спільнот світу, доктор низки університетів Америки, людина, що зламала хід історії медицини, зробивши найцікавіше відкриття у фармакології, яке врятувало безліч людських життів, вчений, який першим отримав інсулін.
Протягом майже 20 років всі спроби виділення вченими інсуліну були невдалими.
Це було пов'язано з тим, що ферменти підшлункової залози встигали частково розкласти молекули інсуліна ще до того, як його вдавалося отримати з підшлункової залози.
Тому, професор Джон Маклеод, до якого звернувся Бантінг за дозволом працювати над цим питанням в лабораторії Маклеода, спершу дозволу не надав, бо ж знав, скільки марних зусиль було витрачено у вивченні цього питання.
Та Бантінг, який працював молодшим викладачем на кафедрі анатомії та фізіології наполягав, в результаті Маклеод погодився впустити Бантінга до своєї лабораторії.
І от 14 листопада 1921 року Бантінг та його помічник, студент 5 курса Чарльз Бест зробили доповідь про результати успішного отримання інсуліну на засіданні клуба "Фізиологічного журналу" університету Торонто.
Наприкінці 1921 року Маклеод запросив до співпраці відомого хіміка Джеймса Колліпа, який мав працювати над очісткою інсуліну.
11.01.1922 уперше було введено інсулін 14-річному хлопчику, Леонарду Томпсону, що хворів на цукровий діабет, але це призвело до алергічної реакції через недостатньо очищений екстракт підшлункової залози .
Ще 11 днів Колліп працював над очищенням інсуліну і 23 січня 1922 року хлопчикові було зроблено повторну ін'єкцію і це стало міжнародною сенсацією, бо призвело до покращення стану дитини.
Безліч людей почали писати Бантингу та їхати до університету у пошуках зоров'я.
Університет Торонто почав продавати ліцензії на виготовлення інсуліну різним фармацевтичним компаніям, першими стали "Лілі" (США ) та НовоНордіск (Данія ).
Бантінг отримав ступінь доктора наук, його також було обрано професором.
В 1923 році Бантінгу та Маклеоду було присуджено Нобелівську премію, яку вони добровільно розділили з Бестом та Колліпом.
На цьому історія інсулінотерапії не завершується, це тільки був початок ери інсулінотерапії.
Звісно, що у ті часи ще нічого не було відомо про самоконтроль, вчені, лікарі та пацієнти вчилися підбирати дози інсуліну, часто спостерігалися гіпоглікемії, але до винаходу Бантінга хворі на цукровий діабет були приречені на смерть.
І це було всього 100 років тому!
Зараз же маємо в арсеналі генно-інженерні інсуліни різної тривалісті дії, людство накопичило багато знань щодо підбору інсуліну, самоконтролю і сьогодні в лікуванні діабету ставиться мета не просто зберегти життя, а зберегти якість життя і уникнути ускладнень.
Лікар-ендокринолог Таїсія ГОЛОВЧЕНКО