Назад
ТАРАСЕНКО Т.М. "Геморагічна лихоманка Ебола"
У зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола (ХВВЕ) у західно-африканських країнах, і можливістю її поширення у світі, актуальним є надання інформація щодо профілактики лихоманки Ебола в Україні.
З початку 2014 року в Гвінеї, С’єра-Леоне, Ліберії та Нігерії відмічено спалах лихоманки Ебола. Згідно даним ВОЗ загальна кількість осіб постраждалих від лихоманки Ебола на 28.08.2014 становить 3069 осіб, у тому числі 1552 летальних випадків. В даний час ризик ускладнення епідеміологічної ситуації по лихоманці Ебола на території України залишається низьким.
Лихоманка Ебола є однією з найнебезпечніших вірусних хвороб, відомих людству. Вогнища циркуляції розташовуються в зоні вологих тропічних лісів Центральної і Західної Африки. Спалахи лихоманки Ебола відзначаються в ендемічних вогнищах в основному навесні і влітку.
Лихоманку Ебола викликає вірус Ебола, що відноситься до сімейства Filoviridae. Захворювання висококонтагіозне і передається при попаданні вірусу на шкіру та слизові оболонки. Природним резервуаром геморагічної лихоманки Ебола є м'ясоїдні кажани, однак джерелом інфекції можуть також бути хворі мавпи, антилопи, дикобрази, свині, людина. Вірус Ебола поширюється шляхом передачі від людини до людини при контактах з кров'ю, рідинами організму, а також при поводженні з хворими чи мертвими інфікованими дикими тваринами.
Воротами інфекції є слизові оболонки респіраторного тракту і мікротравми шкіри. Геморагічна лихоманка Ебола є важкою гострою вірусною інфекцією, для якої характерна швидка генералізація з розвитком загальної інтоксикації. Інкубаційний період може варіюватися від 2 до 21 дня. Початок захворювання гострий, з підвищення температури тіла до 38-39° С, головного болю, міалгій (особливо в поперековій області) і артралгій, нездужання, нудоти. Приблизно у половини хворих розвивається кон'юнктивіт. Протягом перших днів у більшості хворих виникають явища ангіни; запалення мигдалин викликає відчуття хворобливого "шара в горлі". Через 1-3 доби (в розпал захворювання) приєднуються нестримне блювання, болі в животі і діарея геморагічного характеру з випорожненнями у вигляді мелени, сонливість, порушення свідомості. Швидко розвивається геморагічний синдром з проявами шкірних крововиливів, органних кровотеч, кривавої блювоти. Часто спостерігають ознаки енцефалопатії. На 4-6-й день від початку хвороби приблизно у половини хворих з'являється висип зливного характеру. Лабораторні тести виявляють низькі рівні білих кров'яних клітин і тромбоцитів поряд з підвищеним вмістом ферментів печінки. Смертність від вірусу Ебола залишається дуже високою, до 90%, причому хворі вмирають через 6-16 днів від моменту появи перших симптомів.
Якщо є хоч найменша підозра, що людина хвора геморагічною лихоманкою Ебола, його потрібно терміново ізолювати і вжити всіх необхідних заходів для запобігання поширення захворювання. Необхідно взяти зразки крові і провести ряд аналізів. Якщо ж умови не дозволяють (наприклад, немає обладнаній лабораторії), то потрібно пробірки з кров'ю з усіма пересторогами переслати в найближчий великий госпіталь, де є можливість проведення аналізів.
Стандартне лікування геморагічної лихоманки Ебола обмежується підтримуючою терапією, а саме: регідратація, оксигенотерапія, лікування ускладнень. На сьогоднішній день немає жодної ліцензованої вакцини від вірусу Ебола. Профілактикою інфікування людей вірусом Ебола є тільки індивідуальні заходи захисту. Для зниження ризику передачі інфекції від диких тварин людині потрібно уникати контактів з плодоядними кажанами або мавпами / приматами, які можуть бути інфіковані, а також виключити споживання сирого м'яса. Перед вживанням в їжу продукти необхідно піддавати ретельній тепловій обробці.
При виїзді до країн, де реєструється лихоманка Ебола, слід дотримуватись таких заходів профілактики:
- уникати перебування в місцях масового скупчення людей;
- дотримуватись вимог особистої гігієни: регулярного миття рук, використання мила та антисептиків;
- уникати контакту з хворими особами, їх особистими речами, предметами побуту та іншими об’єктами, що забруднені виділеннями або біологічними рідинами хворих;
- уникати контакту з дикими живими чи мертвими тваринами (мавпами, кажанами, антилопами, гризунами) та вживання м’яса диких тварин;
- уникати участі у проведенні ритуальних заходів та контакту з трупами;
- при пошкодженні шкіри та слизових оболонок рясно обробити проточною водою з милом, шкіру додатково обробити спиртовим розчином;
- при появі симптомів, що не виключають лихоманку Ебола (підвищення температури, поява діареї, блювоти, будь-яких висипань та крововиливів на тілі та слизових оболонках) необхідно терміново звернутись до лікаря.
При поверненні з вищевказаних країн протягом 21 дня з моменту прибуття, подорожуючому слід стежити за станом здоров’я та при появі симптомів нездужання звернутись до лікаря з повідомленням про факт прибуття з ендемічних країн.