Назад
БАРДАЧЕНКО І.В. "Перша допомога при зимових травмах"
Як свідчить статистика, більш ніж у половині випадків допомогу постраждалим від "зимових" травм, їх транспортування в медичні установи проводиться неправильно.
Це посилює тяжкість ушкоджень, ускладнює подальше лікування. Населення в цілому погано орієнтоване в питаннях надання першої медичної допомоги.
Суть першої допомоги залежить від виду травми.
Забій. Це найбільш частий вид травми, виникає при ударі об твердий тупий предмет.
Перша допомога спрямована на зменшення крововиливу і зняття болю. Накладають пов'язку, що давить і охолоджує місце забитого.
Забитiй кінцівки надають стан спокою. Щоб синяк швидше розсмоктався, змастіть його маззю "гепароідом" або "троксевазин".
Непоганий ефект дає нанесення на шкіру "сітки" з 0,25-0,5% розчину йоду.
Удари голови, грудей і живота можуть супроводжуватися прихованими ушкодженнями, тому консультація лікаря обов'язкова!
Вивихи (стійке зміщення кінців кісток, що входять до складу будь-якого суглоба) відбуваються при падінні, ударі, а іноді і при незручному русі.
Перша допомога повинна бути спрямована на зменшення болю і на затримку розвитку набряку. Для цього на суглоб кладуть холод і фіксують кінцівку.
Потім необхідно терміново доставити потерпілого в травмпункт або лікарню. Ні в якому разі не намагайтеся самі вправити вивих, якщо у вас немає відповідних знань і навичок.
Переломи кiсток (порушення її цілісності) бувають закритими - без порушення шкірних покривів і відкритими - з їх розривом.
Рухи кінцівки стають неможливими через різкий бiль.
Перша допомога полягає у забезпеченні фіксації і спокою зламаної кінцівки. Якщо поблизу немає нічого, що хоча б віддалено нагадувало майбутню шину, прив'яжіть (прибінтуйте) травмовану ногу до здорової, а руку при переломі плечової кістки - до тулуба.
Тільки після цього потерпілого можна перенести до машини і відправить до лікарні.
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії БАРДАЧЕНКО І. В.