ЛІКАРНЯ МЕЧНИКОВА
лікарня без болю
Головна  |  Мапа сайту  |  Зворотній зв'язок
ПРО НАС
 
КОНТАКТИ
 
НОВИНИ
 
ПОЛІКЛІНІКА
 
СТАЦІОНАР
 
Для пацієнта
 
Фінансова звітність
 
Державні закупівлі
 
Публікації, виступи
 
Газета лікарні
 
Вакансії
 
Відгуки
 
ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС
Ім'я:
 Пароль:
Увійти
Довідкове бюро (з 08:00 до 21:00):
+380 (56) 371-58-20
Назад 
БОЖКО А.Г. "Профілактика та перша дорога при відмороженні"

Зима дарує не тільки красу снігу, веселі розваги та новорічні свята, але й низькі температури повітря, які можуть привести до відмороження частин тіла людини.

Вплив низької температури повітря може викликати травми, які займають чи не саме особливе місце серед виробничих і побутових травм. Відмороження можливі не тільки при мінусовій температурі повітря, але й при вищій від 0 до + 5 °, якщо при цьому є сильний вітер і підвищена вологість.

Відмороження поділяють на дві основні категорії: загальні та місцеві. При загальному відмороженні відбувається зниження температури всього тіла, а при місцевому тільки окремих його частин.

Найчастіше ушкоджуються стопи, кисті, ніс, вушні раковини, області колінних суглобів.

Визначають чотири ступені відмороження:

I ступінь : спостерігаються функціональні порушення: вражене місце спочатку біліє, потім червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль;

II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з кров'яним вмістом, виникає сильний біль;

III ступінь: відбувається омертвіння шкіри та підшкірних тканин;

IV ступінь: розвивається омертвіння глибоко розташованих тканин та кісток.

Надаючи першу медичну допомогу, постраждалого кладуть у ванну з теплою водою, а коли такої можливості немає, то захищають від холоду на місці: дають йому випити гарячий чай, каву, а мокрий одяг, мокре взуття замінюють сухим.

Якщо ще не настали зміни у тканинах (пухирі на шкірі, змертвіння), то відморожені місця протирають спиртом чи одеколоном та обережно розтирають ватним тампоном або чистими сухими руками до почервоніння шкіри.

Якщо зміни вже є, то пошкоджені місця протирають спиртом і накладають стерильну пов’язку. Не рекомендується при відмороженнях будь-якого ступеня розтирати ушкоджені місця шкіри снігом, бо це може погіршити стан постраждалого.

Під впливом алкоголю сприйнятливість організму до низьких температур підвищується, тому п’яні люди більш схильні до відмороження, ніж всі інші. Відморозити собі кінцівки також можна просто перебуваючи в тісному взутті. Люди, які страждають захворюванням судин, при яких порушено периферичний кровообіг (атеросклероз і ендартеріїт), також дуже схильні до відмороження.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІДМОРОЖЕНЬ:

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів.

Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинні бути вільними, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.

2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.

3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.

4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.

5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.

6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.

Бажано з осені починати загартування свіжим повітрям та холодною водою, проводити на відкритому свіжому повітрі зарядку, пробіжки та прогулянки.

Лікар ортопед-травматолог Антон БОЖКО