Назад
ДРІШЛЮК О.І. "До міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф"
26 квітня в Україні є пам’ятною датою, адже саме в ніч з
25 на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС стався вибух, який став найбільшою в історії людства техногенною катастрофою.
У результаті аварії на ЧАЕС було повністю зруйновано атомний реактор, в атмосферу було викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів, 190 тонн радіоактивних речовин.
В результаті аварії сталося радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося не тільки по території України, Росії, Білорусії але й по ряду країн Європи.
У момент аварії на ЧАЕС перебували 134 людини, 28 з яких загинули протягом перших кількох місяців від променевої хвороби.
У наступні 15 років безпосередньо від наслідків Чорнобильської аварії померли за різними даними від 60 до 80 осіб.
Ще 134 людини перенесли променеву хворобу різного ступеня тяжкості.
Лише завдяки мужності та самовідданості робітників, вчених, військових і добровольців, які ризикували своїм життям і здоров'ям, які виконали тоді, в 1986 році, безпрецедентні за своїми масштабами та складності роботи по екстреному усуненню наслідків цієї трагедії, вдалося
уникнути більш жахливих наслідків.
У ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь жителі всіх республік СРСР - понад 800 тисяч осіб.
Міжнародна організація "Лікарі проти ядерної війни" стверджує, що жертвами аварії стали десятки тисяч ліквідаторів, а через радіоактивні викиди понад 10 тисяч дітей народилися з каліцтвами, не менша кількість людей в результаті захворіли на рак щитовидної залози.
Чорнобильська аварія стала не тільки величезною трагедією і найбільшою екологічною катастрофою 20 століття, а й уроком всьому людству.
На жаль, її відголоси будуть звучати ще довго і позначаться не на одному поколінні людей.
19 вересня 2003 року на саміті Ради глав держав СНД було запропоновано країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Генеральна асамблея ООН підтримала таке рішення, закликавши світ надати
Україні необхідну наукову, технічну та економічну допомогу для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, вперше Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф був проведений 26 квітня 2004 року.
З часів жахливої аварії на Чорнобильській атомній електростанції минуло вже 29 років, проте відголоски її наслідків ми можемо спостерігати і у наші дні.
Наостанок хочеться згадати легенду, яка пов'язана з Чорнобилем: працівники, які ціною своїх життів, героїчно боролися з можливими руйнуваннями станції та залишилися живими - стверджували, що поверх полум'я, яке вирувало після вибуху в 4 енергоблоці ЧАЕС,
спостерігали те, що було описано, як "6-ти метровий птах", який планував крізь дим, який виривався з реактора.
Вони прозвали це явище "людина-метелик". З тих пір багато хто впевнений, що "людина-метелик" здатна попереджати людей про майбутні катастрофи.
Чи правда це чи ні – кожен вирішує для себе. Головне, щоб трагедій, подібних до Чорнобильської, у світі більше ніколи не повторилося. І люди, більше ніколи не бачили моторошного вісника – "людини-метелика".
Лікар-ендокринолог консультативної поліклініки ДРІШЛЮК О.І.