Назад
ПРИХОДЬКО С.О. "4 та 15 лютого – Мiжнароднi днi боротьби з онкопатологiею"
Онкологія – це наука, яка вивчає причини виникнення, характер проявів та перебігу, профілактику, діагностику та лікування онкологічних захворювань.
Онкологічні захворювання – це група різних за проявами, перебігом та прогнозом захворювань, які об’єднує те, що в основі цих захворювань лежить патологічнозмінена (пухлинна) клітина.
Онкологічні захворювання посідають 2 місце в структурі смертності населення України і світу, і в абсолютних показниках становлять близько 15-18% усіх смертей населення щороку в Україні.
За останні 20 років деякі онкологічні захворювання, такі як рак легень, рак молочної залози, меланома, тощо, суттєво помолодшали.
Тому онкологічним захворюванням, а особливо їх ранньому виявленню та своєчасному лікуванню приділяється така увага з боку держави.
За різними джерелами до 80% пухлин пов’язані із шкідливими звичками (паління, алкоголь, харчування) та канцерогенними (породжуючими рак) речовинами оточуючого середовища.
Найбільш розповсюдженими онкологічними захворюваннями в Україні є: рак шкіри та меланома шкіри, рак передміхурової залози, рак легень, рак молочної залози, рак товстої кишки.
Основною причиною розвитку раку та меланоми шкіри є черезмірна інсоляція. В сонячному спроміненні є ультрафіолетові промені, які і призводять до травмуючого ураження. Також, особливо це стосується тих громадян, що полюбляють відвідувати солярій для красивої засмаги.
Чіткі причини виникнення раку передміхурової залози не встановлені. Однак сімейна історія раку передміхурової залози та хронічні захворювання, такі як простатит, аденома, можуть підвищувати ризики захворювання.
Адекватною профілактикою цього захворювання є відвідування лікаря-уролога щорічно після 45-50 років.
Причина рака легень – паління.
Паління, паління та ще раз паління! 80% смертей від раку легень спричинено палінням.
Паління підвищує ризик розвитку раку легень в 10-20 разів. Після відмови від паління ризик розвитку раку легень постійно зменшується, через 15 років він наближується до ризику для некурців, але не досягає його.
Суттєво допомагає в ранній діагностиці раку легень поширення застосування цифрової флюорографії населенню.
Рак молочної залози є багатопричинним захворюванням, в виникненні якого, в різних комбінаціях, відіграють ролі вік, спадковість, вагітності, паління, алкоголь, спосіб життя, гормональний дисбаланс та інші.
Рак молочної залози поступово молодшає, а в молодшому віці він протікає більш злоякісно. Тому так важливо жінкам щомісячно проводити самоогляди, щорічно відвідувати гінеколога, а після 40 років щодвароки проводити мамографічне обстеження.
Для раку товстої кишки основними причинами, крім спадкових, є паління, алкоголь та характер харчування.
Також сприяє і малорухомий спосіб життя. Якщо із палінням та алкоголем все зрозуміло, то під характером харчування мається на увазі вживання великої кількості жирної та висококалорійної їжі та мала кількість клітковини (овочі, фрукти, зернові).
Доброю практикою задля профілактики є обстеження в проктолога після 50 років щорічно, а також проведення УЗД органів черевної порожнини 1 раз на рік після 30-35 років.
Отже з вищезазначеного стає зрозумілим, що виникненню онкологічних захворювань в більшості випадків ми повинні бути вдячні самі собі: надлишкові прийоми їжі, любов до засмаги, малорухомий спосіб життя, шкідливі звички – все що може нам вкоротити віку.
Особливо хотілось би закцентувати увагу на палінні. Паління – це фактор ризику майже усіх поширених онкологічних захворювань.
Дуже важливо запобігати виникненню або якомога раніше виявляти онкологічні захворювання.
Це суттєво поліпшує прогнози та зменшує матеріальні втрати. Тому такі важливі для нас профілактичні огляди, програми онкоскринінгу.
Це може дати можливість людям жити повноцінним життям та вміти йому радіти на більш тривалий час. Бо найцінніше що в нас є – це наше життя, а в житті – це здоров’я.
Бажаємо здоров’я!
Лiкар-онколог ПРИХОДЬКО С. О.