Назад
ДАНИЛОВА М.В. "Медичні наслідки радіаційної катастрофи: досвід роботи відділення для хворих Чорнобильського контингенту"
Аварія на Чорнобильській АЕС в 1986 році залишається найбільш важкою аварією в історії атомної енергетики, яка призвела до величезного викиду радіонуклідів на значній території України, Білорусі та Росії.
У 1986-1989 роках в роботі по ліквідації наслідків аварії взяли участь більше 600 тисяч осіб.
З них на даний час в нашій області проживає понад 17 тисяч, інвалідність приблизно 2,5 тисячі осіб пов'язана з наслідками цієї аварії.
Вплив суми радіаційних і нерадіаційних шкідливих чинників Чорнобильської катастрофи тридцятирічної давнини залишається актуальною для наших пацієнтів і сьогодні.
Достовірно вище у "чорнобильців" захворюваність, пов'язана з патологією ендокринної системи (в т.ч. захворювання щитовидної залози), захворюваннями крові та кровотворних органів, захворюваннями нервової системи, системи кровообігу, шлунково-кишкового тракту.
Також, вище, ніж в іншій популяції жителів області, у "чорнобильців" зазначається захворюваність на психічні розлади.
Перебіг того чи іншого захворювання у наших пацієнтів має ряд особливостей.
Ми стикаємося з величезною поліморфністю симптоматики, прогредієнтність течії, наявністю в клінічній картині різноманітних пароксизмальних станів, многофакторностью патогенетичних механізмів розвитку захворювань, швидким формуванням органічних змін в органах і системах.
У наших пацієнтів, як правило, "психологічний" вік не відповідає біологічному.
Перебіг психічних розладів відбувається за типом розвитку з поступовим накопиченням психопатологічних ознак, несприятливих змін особистості, деформацією характеру і порушенням адаптації.
Соматичні захворювання в своїй більшості коморбидность з депресивної, тривожною, обсесивною, іпохондричною, фобической, диссоциативной симптоматикою.
З огляду на такі особливості, в лікувальній тактиці відділення використовується, так званий, психосоматичний підхід, який би розглядав хворобу як взаємодію біологічних, психологічних і соціальних факторів.
Введення в протоколи лікування психофармакотерапії та психотерапії в багато разів підвищує ефективність лікування, дозволяє швидше домагатися стабілізації соматичного стану, скорочувати терміни перебування в стаціонарі, покращувати якість ремісії хронічного захворювання.
Псіхообразовательние програми у відділенні спрямовані на розуміння пацієнтом своєї хвороби, причин нездоров'я, вироблення позитивного ставлення до проведеної терапії, позитивних планів на майбутнє.
Широко використовуються можливості фізіотерапії, лікувальної фізкультури, баротерапії.
Велика діагностична база лікарні дозволяє нам використовувати сучасні методи при діагностиці захворювань серця і серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, захворювань внутрішніх органів, патології мозку і периферичної нервової системи, онкозахворювань.
Широко застосовується ультразвукова діагностика, доплерографія, лабораторна і радіонуклідна діагностика, магнітно-резонансна томографія, комп'ютерна томографія, нейрофізіологічна діагностика, ангіографія судин головного мозку, коронарних артерій, артерій нирок.
Робота відділення протягом 19 років дозволяє щорічно надавати стаціонарну і консультативну допомогу понад 1000 пацієнтам, скорочувати середню тривалість перебування хворого в стаціонарі, не погіршуючи якості надання медичної допомоги, покращувати умови перебування хворих у відділенні, підвищувати професійний рівень співробітників.
д.м.н. Марина ДАНИЛОВА