Назад
Нове
Нове:
В умовах центру амбулаторної хірургії впроваджено і успішно застосовується мікрохірургічне лікування варикоцеле*.
Мікрохірургічна техніка дозволяє ідентифікувати тестикулярною артерію, лімфатичні протоки, розширені вени і нерви, що в свою чергу дозволяє істотно знизити відсоток ускладнень після операції.
Дана методика дозволяє пацієнтові досить швидко реабілітуватися і приступити до трудової діяльності (за третю добу після оперативного втручання).
Оперативні втручання виконуються під загальною або місцевою анестезією.
* Варикоцеле - варикозне розширення вен сім'яного канатика.
Зустрічається переважно в молодому віці. Розвивається внаслідок порушення відтоку крові з вени яєчкової, частіше зліва, де яєчкової вена впадає в ниркову вену (а не в нижню порожнисту, як праворуч). Підвищений тиск в нирковій і нижній порожнистій венах в результаті стенозу або тромбозу обумовлює зворотний струм венозної крові по яєчкової вені в гроноподібне сплетіння яєчка і далі по зовнішній насіннєвої вени в загальну клубову вену. Таким чином, варикоцеле є частиною обхідного ренокавального анастомозу.
Симптомами варикоцеле є неприємні відчуття в області мошонки, що тягнуть болі в яєчках, пахових областях, що посилюються при фізичному навантаженні, статевому збудженні. Можливі порушення статевої функції, можуть розвинутися олігозооспермія і безпліддя. Відповідна половина мошонки збільшена, при її обмацуванні визначаються гроноподібні вузлувато-розширені вени сім'яного канатика. Поступово розвивається атрофія яєчка.
Лікування хірургічне. Прогноз щодо функції яєчка залежить від того, наскільки своєчасно виконана операція. При своєчасному оперативному втручанні він сприятливий.
Існує кілька варіантів лікування варикоцеле. Тип втручання в основному визначається досвідом лікаря.
Найменший відсоток ускладнень доводиться на метод мікрохірургічного лікування яєчкової вени. Він мінімально травматичний, виконується через розріз завдовжки в 2 см, при виконанні доступу не ушкоджуються м'язи, це дозволяє пацієнтові швидко відновитися після оперативного втручання (1-3 дні) і повернутися до звичного способу життя.
При нормальній репродуктивної функції у дружини вагітності наступають в середньому в 30% випадків: до 50% при вихідному вмісті сперматозоїдів більше 10 млн/мл і в 15% при концентрації 5-10 млн/мл. Найбільш ефективна операція у чоловіків з олігозооспермія, вираженим розширенням вен (стадія III) і нормальним вмістом гонадотропінів і статевих стероїдів. Варікоцелектомія може бути успішна навіть при необструктивний азооспермії - в 40% випадків після операції в спермі з'являються рухливі сперматозоїди, і нерідко настає спонтанне зачаття.
До факторів, що знижують ефективність операцій у чоловіків, з безплідних пар з патозоосперміей відносяться: вік пацієнта і його дружини більше 30 років, більша тривалість вимушеного безпліддя, гіпоплазія яєчок і грубі порушення якості сперми (азооспермія, олігозооспермія менше 5 млн/мл), підвищений вміст ФСГ, наявність аутоімунних реакцій проти сперматозоїдів, супутні генетичні та соматичні захворювання.
Аналіз клініко-економічної ефективності варікоцелектоміі у чоловіків з безплідних пар з патозоосперміей показав, що витрати на отримання однієї вагітності при операції в 3-5разів менше (в залежності від типу виконаної операції), ніж у пар, відразу включених до ЕКЗ.