Назад
СОТНИК Н.Є. "27 березня - Всесвітній день нефролога"
Глобальна ініціатива
"Всесвітній день нирки" Міжнародного товариства нефрологічнoi федераціi і Міжнародної спілки нефрологів існує з 2006 року.
Її метою є попередження прогресивного зростання кількості хронічних захворювань нирок, які призводять до гемодіалізу та трансплантації.
Нирки – один з найважливіших парних органів людини, який виконує цілий ряд життєво важливих функцій: фільтрує та очищує від непотрібних та шкідливих речовин більше 200 літрів крові на добу, бере участь в регуляції артеріального тиску, продукції червоних кров’яних клітин, регулює водно-сольовий обмін.
У нирках відбувається дві групи процесів, що забезпечують підтримку внутрішнього середовища: сечоутворення і вивільнення в кров гормонів, ферментів, біологічно активних речовин і сполук.
Захворювання нирок надзвичайно поширені – ті чи інші проблеми з захворювання нирок має приблизно кожен 10-й мешканець Землі.
Підступність ниркової патології полягає в тому, що у багатьох випадках хвороба виникає досить швидко або проявляє себе на пізніх стадіях, коли виникає хронічна ниркова недостатність і тоді єдиним методом порятунку для пацієнта є замісна ниркова терапія або трансплантація органу.
Основні причини захворювання нирок: гострі та хронічні джерела інфекції в організмі – карієс, часті ангіни, хронічний тонзиліт, грип та ін., вроджені аномалії, схильність до алергійних та аутоімунних реакцій, спадковість, вживання алкоголю, куріння.
До групи ризику виникнення ниркової патології відносяться хворі на артеріальну гіпертензію та цукровий діабет.
Ці захворювання призводять до розвитку нефропатій: діабетичної та гіпертонічної.
Відомо, що поширеність АГ серед хворих із хронічними захворюваннями нирок становить близько 60 %, а приблизно 20–25 % хворих з нирковою недостатністю – пацієнти з так званим гіпертензивним нефросклерозом, який є прямим наслідком прогресування ураження нирок при АГ.
Ризиком виникнення ниркової патології є вагітність, вплив хімічних речовин, важких металів та їх сполучень (ртуть, свинець, кадмій, літій), органічних розчинників (етиленгліколь) гемолітичних отрут, тривалий прийом медикаментів.
На сьогоднішній день видокремлюються й ендемічні ризики, тобто пов’язані з місцевістю проживання: хімічний склад води, ґрунту.
Це передусім стосується півдня України й регіону Карпат, де люди частіше хворіють на сечокам’яну хворобу.
Міжнародне товариство нефрологів пропонує дотримуватися 8 "золотих" правил, які допомагають знизити ризик розвитку захворювань нирок:
1. Ведіть активний спосіб життя (регулярне фізичне навантаження допомагає знизити ризик розвитку захворювань нирок).
2. Контролюйте рівень цукру в крові (приблизно у половини людей, які страждають на цукровий діабет, розвивається хронічна хвороба нирок, тому таким пацієнтам слід регулярно, не рідше одного разу на рік, проходити обстеження нирок).
3. Контролюйте артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія є найбільш частою причиною ураження нирок).
4. Контролюйте масу тіла. Постарайтеся знизити кількість уживаної солі, до 5-6 грам на день (близько чайної ложки).
5. Пийте не менш 1-1,5 літра води в день (не замінюйте воду соками або солодкими газованими напоями; вживання достатньої кількості води знижує ризик утворення каменів у нирках).
6. Не паліть (нікотин знижує кровотік в нирках, що веде до зниження їх функції; крім цього, куріння значно підвищує ризик розвитку раку нирки).
7. Не приймайте лікарські препарати без призначення лікаря (багато з них мають нефротоксичну побічною дією).
8. Регулярно проходите обстеження нирок, якщо у вас є один або більше факторів ризику, таких як:
- цукровий діабет,
- артеріальна гіпертензія,
- надмірна вага.
Симптоми, які повинні спонукати хворого звернутися на обстеження: найчастіше це є набряки обличчя, нижніх кінцівок, усього тіла, підвищення артеріального тиску, біль у поперековому відділі спини, внизу живота, порушення сечовипускання, підвищення температури тіла тощо.
При наявності симптомів, які можуть свідчити про захворювання нирок ви можете звернутись на консультацію до фахівців-нефрологів.
У багатьох випадках своєчасна діагностика та адекватне лікування дозволяють попередити хронізацію процесу та звести до мінімуму ускладнення.
Бережіть себе і будьте здоровими.
Лікар-нефролог Надія СОТНИК