Назад
КОРСУНСЬКА О.І. "Целіакія - клініка, діагностика, лікування"
Целіакія (глютенова ентеропатія) - хронічне аутоімунне захворювання, що поражає травний канал генетично схильних (HLA - DQ2, HLA - DQ8) осіб, які мають непереносимість основного білка злаків (глютену).
Целіакія викликає хронічне запалення слизової оболонки (СО) тонкої кишки, що веде до її атрофії, мальабсорбції і, як наслідок, виникнення різноманітної клінічної симптоматики.
Проблема целіакії вкрай актуальна ще й тому, що захворювання вражає не тільки тонку кишку, а й стає причиною функціональних розладів і захворювань шлунково-кишкового тракту та інших органів і систем (нервової, ендокринної, статевої, кістково - м'язової, психічної сфери і т. д.).
Целіакія розглядається, як передраковий стан, оскільки істотно збільшує ризик життєво небезпечних патологічних станів - тонкокишечної лімфоми, раку різних відділів травного каналу і кишкових кровотеч.
Ключовим фактором зовнішнього середовища, що лежить в основі патогенезу целіакії, є пошкодження тонкої кишки глютеном.
Глютен - збірна назва різних білків злаків.
Найбільш токсичним фрагментом молекули глютену є його алкоголь-розчинна фракція - гліадин.
Без контакту з глютеном виникнення целіакії неможливо.
Взаємодія генетично схильного організму з глютеном веде до активації Т- і В-клітинної імунної ланки, запуску каскаду патологічних аутоімунних реакцій, що викликають і підтримують запалення слизової оболонки тонкої кишки і ураження інших органів і систем організму.
У відповідь на введення в травний канал генетично схильної людини глютену / гліадин - виробляються специфічні антитіла - антигліадинові (АГА)
Типовими клінічними проявами "класичної" целіакії є:
- діарея (з частотою до десятком разів на добу) і зміна його характеру - рідкий, кашкоподібний різних відтінків (частіше - зеленуватий) поліфекалія, стеаторея, смердючий, пінистий
- мальабсорбція
- болі в животі (нечітко локалізовані), виражене здуття, відчуття дискомфорту
- зниження апетиту аж до анорексії
- зниження маси тіла
- ураження слизової оболонки ротової порожнини - афти, глоссіти
ДІТИ: відставання в розвитку (фізичному і психічному), алопеція, гіперреактивність, аутизм, вторинні імунодефіцити
Єдиним методом лікування хворих на целіакію є найсуворіша безглютенова дієта, заснована на повному, довічному виключенні з раціону харчування всіх продуктів, що містять у своєму складі пшеницю, жито, ячмінь і овес.
Хворі на целіакію можуть безпечно вживати в їжу м'ясо, рибу, птицю, овочі, фрукти, яйця і молочні продукти, рис, зернобобові, гречку, кукурудзу.
Повний перелік дозволених для вживання хворими на целіакію продуктів зазвичай публікуються на спеціальних офіційних сайтах товариств хворих на целіакію в кожній країні після проведення спеціального аналізу продукту на вміст в ньому прихованого глютену.
Хворі на целіакію вимагають постійної турботи з боку членів їх сімей і суспільства в цілому.
Необхідно прагнути до насичення ринку спеціальними дієтичними продуктами для хворих на целіакію, виготовлених у відповідності зі строгими нормами.
Лiкар клiнiчний iмунолог Олеся КОРСУНСЬКА