ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Якщо кримінальну справу порушено за фактом вчинення злочину і винувату особу не встановлено протягом строків давності, передбачених ст. 49 КК України, закриття справи можливе лише в тому разі, коли з часу вчинення злочину минуло 15 років
 
 

Якщо кримінальну справу порушено за фактом вчинення злочину і винувату особу не встановлено протягом строків давності, передбачених ст. 49 КК України, закриття справи можливе лише в тому разі, коли з часу вчинення злочину минуло 15 років

Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 16 жовтня 2003 р.
(в и т я г)

Постановою Кременецького районного суду Тернопільської області від 21 січня 2003 р. було закрито на підставі статей 49 та 111 КПК — у зв’язку із закінченням строків давності — кримінальну справу, порушену 22 грудня 1992 р. за ознаками ч. 3 ст. 81 КК 1960 р.

Як визнав з’ясованим суд, у ніч на 18 грудня 1992 р. не встановлена слідством особа проникла у приміщення магазину, звідки таємно викрала товарно-матеріальні цінності на загальну суму 49 тис. 452 крб. Заступник прокурора Тернопільської області у касаційному поданні порушив питання про скасування зазначеної постанови з направленням справи на додаткове розслідування.

Заслухавши доповідача, думку прокурора, який підтримав касаційне подання, обговоривши наведені в останньому доводи та перевіривши матеріали справи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України задовольнила подання з таких підстав.

Як убачається з матеріалів справи, вона була порушена 22 грудня 1992 р. за фактом крадіжки з магазину товарно-матеріальних цінностей на суму 49 тис. 452 грн. Постановою слідчого слідчого відділу Кременецького РВ УМВС України в Тернопільській області від 24 грудня 1999 р. провадження в цій справі було зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 206, ст. 209 КПК, постановою від 19 грудня 2002 р. поновлено, а постановою від 23 грудня 2002 р. справа була направлена в суд для вирішення питання про її закриття у зв’язку з перебігом строку давності.

Приймаючи рішення про закриття справи на підставі статей 49 та 111 КПК, суд зазначив, що з часу вчинення злочину минуло 10 років, а санкція ч. 3 ст. 81 КК, за ознаками якої було порушено справу, передбачає покарання до восьми років позбавлення волі.

Проте в п. 4 ч. 1 ст. 49 КК йдеться про звільнення від кримінальної відповідальності особи, яка вчинила злочин. У зазначеній справі таку особу не встановлено, тому суд повинен був керуватися вимогами ч. 2 ст. 49 КК і ч. 3 ст. 111 КПК, якими передбачено можливість закриття кримінальної справи, порушеної за фактом вчинення злочину, лише в тому разі, коли винувату особу не встановлено протягом 15 років з часу вчинення злочину.

На підставі наведеного і керуючись статтями 394, 396 КПК, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України касаційне подання прокурора задовольнила, постанову районного суду скасувала і направила справу прокурору Тернопільської області для подальшого розслідування.

© 2024. Верховний Суд України. Розробка http://www.viaduk.net" style="color:#ffffff;">Віадук-Телеком