ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Кримінальна відповідальність за ст. 204 КК України настає за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту лише таких товарів, до ціни яких згідно з чинним законодавством включено акцизний збір
 
 

Кримінальна відповідальність за ст. 204 КК України настає за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту лише таких товарів, до ціни яких згідно з чинним законодавством включено акцизний збір

Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 6 травня 2003 р.
(в и т я г)

Вироком Краснопільського районного суду Сумської області від 18 липня 2002 р. К. засуджено за ч. 1 ст. 204 КК до штрафу в розмірі 8 тис. 500 грн. з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання для її виготовлення за те, що 10 червня 2002 р. вона у своїй квартирі збула 1,5 літра незаконно виготовленого самогону, а також незаконно зберігала з метою збуту 8,25 літра цього спиртного напою, два бідони із закваскою та обладнання для виготовлення самогону.

У касаційній скарзі засуджена К., посилаючись на те, що вона є особою пенсійного віку, позитивно характеризується, злочин вчинила вперше внаслідок збігу тяжких особистих та матеріальних обставин, розкаялась у вчиненому, страждає на онкозахворювання, просила скасувати постановлені щодо неї судові рішення та звільнити її від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям та зміною обстановки.

Заслухавши доповідача, міркування прокурора про те, що дії К. слід перекваліфікувати з ч. 1 ст. 204 на ч. 1 ст. 203 КК, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у касаційній скарзі доводи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України визнала, що скарга підлягає частковому задоволенню.

Суд кваліфікував дії К. за ст. 204 КК як збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв.

Проте відповідальність за цією статтею настає за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту тільки підакцизних товарів, тобто тих, до ціни яких згідно з чинним законодавством включається акцизний збір.

Самогон же до таких товарів не віднесено. За його виготовлення, зберігання без мети збуту та апаратів для його вироблення без зазначеної мети настає відповідальність за ст. 176 Кодексу про адміністративні правопорушення (в редакції Указу Президії Верховної Ради УРСР від 12 червня 1987 р. № 4135-XI, затвердженого Законом УРСР від 11 липня 1987 р. № 4279-XI, зі змінами, внесеними Законом від 7 лютого 1997 р. № 55/97-ВР). Тому дії, пов’язані з виготовленням, зберіганням, транспортуванням з метою збуту і збутом самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення слід розцінювати як злочин, передбачений ст. 203 КК, тобто як зайняття забороненими видами господарської діяльності.

Виходячи з наведеного колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України перекваліфікувала дії К. з ч. 1 ст. 204 на ч. 1 ст. 203 КК і з урахуванням особи винної та обставин, що пом’якшують покарання, визначила їй за цією нормою покарання у виді штрафу в розмірі 850 грн., а на підставі ст. 81 КПК застосувала до неї конфіскацію незаконно виготовленої продукції та обладнання для виготовлення останньої. Підстав для звільнення К. від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям та зміною обстановки суд касаційної інстанції не знайшов.

© 2024. Верховний Суд України. Розробка http://www.viaduk.net" style="color:#ffffff;">Віадук-Телеком