ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Основні події
 
 

Основні події

На запрошення Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Гі Гулара в цій країні з 13 лютого по 23 березня 1997 р. перебувала з ознайомчим візитом група українських суддів та відповідальних працівників Верховного Суду України на чолі з головою Ради суддів України, заступником голови військової колегії Верховного Суду України  М.Д. Дригою.


1—3 жовтня 1997 р. в м. Києві відбулася Міжнародна конференція «Громадська довіра: неупереджене правосуддя та юстиція», організована Верховним Судом України, Радою суддів України, Міністерством юстиції України й Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади.

Майже 300 її учасників — суддів загальних та арбітражних судів з усіх областей, начальників обласних управлінь юстиції, канадських суддів та юристів — обговорили актуальні для України питання про місце й роль суду в демократичній державі, конституційні засади його незалежності, сучасну судову систему і судочинство та перспективи їх розвитку, практику діяльності органів суддівського самоврядування. З канадської сторони в конференції взяли участь Уповноважений з питань федеральних судових справ Уряду Канади Гі Гулар, директор управління міжнародного співробітництва Офісу Уповноваженого Сюзан Лаббе, суддя Верховного Суду Канади Джон Сопінка, судді та експерти Даглас Шмайзер, Кенет Лисик, Гевак Бенджамін, Нестор Юрчук, Джон Бракко, Сандра Окснер, Річард Скотт.

Відкриваючи конференцію, Голова Верховного Суду України В.Ф. Бойко наголосив на тому, що реформування судової системи й судочинства в Україні має на меті створення такого суду, який став би надійним гарантом захисту прав та свобод громадян. Саме тому, сказав він, нас цікавить досвід інших країн, де діє надійний державний механізм захисту цих прав і свобод. У зв’язку з цим Голова Верховного Суду України висловив подяку канадським колегам за сприяння становленню в Україні незалежного високопрофесійного суду.

Голова Ради суддів України, заступник голови військової колегії Верховного Суду України М.Д. Дрига зазначив, що проведення конференції є лише одним із багатьох заходів на виконання Угоди між Урядом Канади, Верховним Судом України та Міністерством юстиції України. Він підкреслив важливість обговорення учасниками конференції проекту Правил поведінки суддів України як свідчення усвідомлення суддями своєї відповідальності перед громадянами й суспільством і як своєрідної відповіді на закиди щодо корпорованості суддів та приховування ними негативних фактів, пов’язаних із їх діяльністю. На завершення Голова Ради судців України М.Д. Дрига наголосив: «...Уперше в історії судових органів України в Законі «Про статус суддів» зазначено, що носієм судової влади є суддя. Незалежність суддів не є самоціллю — вона служить здійсненню правового захисту всіх громадян».

Правила поведінки суддів і Кодекс суддівської етики стали темою виступів також голови апеляційного суду провінції Манітоба Р. Скотта і професора Саскачеванського університету Д. Шмайзера.

Підтримавши ідею створення Правил поведінки суддів, Міністр юстиції України С.Р. Станік запропонувала ширше подивитись на проблему й розробити нормативний документ, що регламентував би поведінку осіб, до яких висуваються більш високі вимоги щодо світогляду, моралі та етики поведінки.

Суддя Верховного Суду Канади Д. Сопінка передав вітання цього суду учасникам конференції і сказав, що канадські юристи надають важливого значення судово-правовій реформі в Україні й хотіли б ознайомити українських суддів із системою судочинства в Канаді, яка протягом багатьох десятиліть демонструє свою міць і спроможність, аби вони краще побачили той шлях, яким їм треба буде йти.

Посол Канади в Україні К. Уестдал охарактеризував відносини з Україною як особливе партнерство, тому що мільйони канадців українського походження зробили драматичну історію боротьби в Україні живою для всіх своїх співвітчизників. Він висловив думку, що мета українських суддів — звільнити правосуддя від монополії центральної влади, боронити свободу і, як усі, від кого залежить державна сила правосуддя, завжди заслуговувати на довіру народу.



На запрошення Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади з 18 березня по 4 квітня 1998 р. у Канаді перебувала делегація українських суддів у складі судді Верховного Суду України П.П. Федоришина; голови Верховного суду Автономної Республіки Крим М.С. Тютюнника, голів Чернівецького обласного суду В.С. Іщенка та Закарпатського — А.А. Стрижака. Метою поїздки була підготовка програми по зміцненню незалежності й ефективності судочинства в Україні.

Делегація мала зустрічі з Головою Верховного Суду Канади Антоніо Ламером, Уповноваженим з питань федеральних судових справ Уряду Канади Гі Гуларом, Прем’єром провінції Саскачеван Роєм Романівим, Послом України в Канаді В. Фуркалом, представниками української діаспори, багатьма суддями Канади. Українські судді відвідали засідання федерального і провінційного парламентів, судові засідання у Верховному та провінційних судах Канади.

Члени делегації взяли участь у засіданні Ради суддів Канади, обговорили із суддями Річардом Скоттом, Бенджаміном Геваком, Джеральдом Сенюком проекти Положення про принципи судової поведінки (Канада) та Правил поведінки суддів (Україна). При обміні думками канадські судді наголошували на тому, що підготовлений ними проект має характер рекомендацій, а не дисциплінарного статуту, та що ухвалення Положення зміцнить довіру громадян до суддівського корпусу.



25—28 травня та 1—4 червня 1998 р. в містах Сімферополі та Мукачевому пройшли семінари «Проблеми судової етики та неупередженості судді у контексті судово-правової реформи в Україні», на яких було розглянуто питання про принципи судової поведінки. Зазначалося, що за дорученням Ради суддів Канади робочим комітетом у складі чотирьох членів Ради та одного представника конференції суддів Канади буде підготовлено проект документа, де було б стисло викладено проблеми, на які необхідно звернути увагу в цьому плані, та визначено завдання, які необхідно вирішити.

Також було обговорено принципи поведінки канадських суддів: при виконанні своїх функцій вони повинні бути незалежними й вільними від зовнішнього впливу, рішуче відкидати будь-які намагання вплинути поза межами судового процесу на рішення у справах, що належать до компетенції суду, заохочувати й підтримувати заходи та гарантії, спрямовані на здійснення і посилення інституційної та оперативної незалежності суду, демонструвати високий рівень судової етики з метою зміцнення довіри з боку громадськості як наріжного каменя суддівської незалежності.



На запрошення Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Гі Гулара з 26 лютого по 13 березня 1999 р. група українських суддів та судових працівників у складі судді Верховного Суду України В.М. Верещак, голів Запорізького обласного суду П.Г. Кравцова, Івано-Франківського — О.О. Федченка, голови військового суду Західного регіону Б.П. Палія, начальника управління інформатики та комп’ютеризації Верховного Суду України Ю.А. Клімашевської і заступника начальника управління з питань судово-правової реформи та роботи із законопроектами Верховного Суду України Г.А. Войнаровської перебувала у Канаді.

Метою візиту були подальше ознайомлення з канадською судовою системою і запозичення кращого досвіду для врахування в ході реформування української судової системи.

Делегація відвідала суди Оттави, Торонто (провінція Онтаріо) та Саскатуна (провінція Саскачеван), взяла активну участь у дискусії за круглим столом з проблем внутрішньої і зовнішньої незалежності суду, яка відбулася в Офісі Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, прослухала лекції про канадську судову систему, відвідала Верховний Суд Канади. Особливістю роботи останнього є те, що всі дев’ять суддів Верховного Суду Канади засідають пленарно, і кожен з них вивчає справу, яких за рік розглядається понад 110 (цивільні, кримінальні та з питань конституційного права).

Українські судді побували також у провінційному відділенні Оттавського суду, зустрілися з його суддями, ознайомилися з відділом першого слухання справ (тобто досудового розгляду) і були присутніми на слуханні кримінальної справи. Наступного дня в тому ж суді, ознайомившись із процедурою розгляду цивільних справ, вони спостерігали за ходом розгляду такої справи.

У Торонто делегація була присутня на презентації онтарійського проекту інтегрованого здійснення правосуддя, і зокрема експериментального проекту електронного ведення справ, ознайомилася з технологіями використання комп’ютерної техніки в роботі судів провінції Онтаріо.



29 червня 2000 р. у Посольстві Канади під головуванням директора управління міжнародного співробітництва Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Сюзан Лаббе та директора відділу судових послуг судів м. Едмонтона Джона Бачинського відбулося засідання робочої групи проекту, на якому обговорювалися питання комп’ютеризації судів, технічного запису судових процесів, розроблення Інструкції з діловодства в модельних судах. Українську сторону представляли: заступник Голови Верховного Суду України В.С. Стефанюк, заступник Міністра юстиції М.І. Хандурін, начальник управління міжнародно-правового співробітництва Верховного Суду України, судді модельних судів України. У засіданні також взяли участь радник Посольства Канади в Україні Еміль Баран і відповідальний представник Посольства Наталія Заварзіна.

Особливу увагу учасники засідання приділили питанням, пов’язаним із записом судового процесу технічними засобами. Було визначено мету цього запису — забезпечити точне фіксування всіх усних свідчень, які даються в процесі судових та квазі-судових слухань, за допомогою затверджених звукових пристроїв. Наголошувалося також на необхідності правового регулювання процедури записування, яка передбачає сертифікацію запису та можливість його прослуховування суддею або сторонами судового процесу.



31 січня 2001 р. у Верховному Суді України перший заступник Голови цього суду В.С. Стефанюк зустрівся з директором управління міжнародного співробітництва Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Сюзан Лаббе. У зустрічі також взяли участь голова Ради суддів України, заступник голови судової колегії в цивільних справах Верховного Суду України В.В. Кривенко та начальник управління міжнародно-правового співробітництва.

В.С. Стефанюк поінформував гостю про правову ситуацію, що склалась у зв’язку із закінченням дії «Перехідних положень» Конституції України, і про роль модельних судів у проведенні судової реформи, підкресливши важливість проходження в них стажування суддями інших судів. Він наголосив на тому, що необхідно вирішувати питання технічного забезпечення не тільки модельних, а й решти судів, оскільки фіксування судового процесу технічними засобами сприятиме збільшенню в чотири рази кількості справ, розглянутих кожним суддею.



27 квітня 2001 р. під час офіційної церемонії в Посольстві Канади в Україні Посол Дерек Р.Т. Фрейзер передав Уряду нашої держави від імені Уряду провінції Альберта 38 пристроїв для запису судових засідань та супутнє обладнання. Ця подія є важливим кроком у реалізації українсько-канадського проекту з питань судової реформи, що фінансується Канадським агентством з міжнародного розвитку (СIDА). Проект вартістю 2 млн. 500 тис. канадських доларів, розпочатий у листопаді 1996 р., виконується Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, Міністерством юстиції України та Верховним Судом України і має три основні складові: комп’ютеризація модельних судів, впровадження сучасного запису судових засідань та інституціалізація судового процесу й процедури.

На початку 2001 р. модельні суди в містах Києві, Мелітополі та Івано-Франківську одержали комп’ютерне обладнання, що забезпечує суддям доступ до бази даних законодавства та рішень Верховного Суду України і скорочує час, необхідний для написання судового рішення.

Під час церемонії Дерек Р.Т. Фрейзер зазначив: «Канада пишається тим, що допомагає Україні підтримувати незалежність судочинства, підвищувати ефективність судової системи та зміцнювати верховенство права, що є ознакою дійсно демократичного суспільства».

На продовження реалізації названого проекту 1 червня 2001 р. до Києва прибули новий директор управління міжнародного співробітництва Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Діан Елькас та старший консультант проекту Нестор Юрчук. 

У Верховному Суді України з ними зустрілися й обговорили стан виконання даного проекту перший заступник Голови цього суду В.С. Стефанюк, начальник юридичного управління, керівник робочої групи з розроблення Положення про організацію діяльності модельних судів України Н.П. Лукашова та начальник управління інформаційних технологій Ю.А. Клімашевська. 



Для участі в засіданні керівного комітету українського-канадського проекту з питань судової реформи та проведення практичних занять по застосуванню звукозаписуючого обладнання в модельних і апеляційних судах України з 19 жовтня по 10 листопада 2001 р. в нашій державі перебувала делегація Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади на чолі з директором управління міжнародного співробітництва Діан Елькас. До складу делегації увійшли: консультант проекту Нестор Юрчук, директор відділу судових послуг судів м. Едмонтона Джон Бачинський та його помічниця, судовий клерк Мелія Енн Ворощук.

Члени канадської делегації мали зустріч у Верховному Суді України з начальником юридичного управління, керівником робочої групи з розроблення Положення про організацію діяльності модельних судів України Н.П. Лукашовою і начальниками управлінь: міжнародно-правового співробітництва — В.П. Потапенком та інформаційних технологій — Ю.А. Клімашевською, де обговорювалися деякі важливі аспекти реалізації проекту.



24 жовтня в Посольстві Канади відбулося засідання керівного комітету проекту, в роботі якого крім представників цієї держави взяли участь перший заступник Голови Верховного Суду України В.С. Стефанюк, начальники управлінь Н.П. Лукашова, В.П. Потапенко і голови модельних судів: Івано-Франківського міського — П.О. Гвоздик, Мелітопольського міського — В.А. Фомін та Шевченківського районного  м. Києва — З.В. Антошина. Під час підведення підсумків чотирирічного періоду співробітництва у сфері судової реформи було проаналізовано діяльність усіх модельних судів, прийнято план дій у рамках проекту на наступні три місяці та з’ясовано можливості подальшого співробітництва.



У рамках продовженого українсько-канадського проекту з питань судової реформи з 25 лютого по 2 березня 2002 р. в Києві перебувала делегація на чолі з Уповноваженим з питань федеральних судових справ Уряду Канади Дейвідом Гордо у складі: Діан Елькас — директора управління міжнародного співробітництва Офісу Уповноваженого, Нестора Юрчука — старшого консультанта проекту та Наталки Погребенник — помічника директора названого управління.

Відповідно до програми перебування делегації відбулося декілька зустрічей у Верховному Суді України. Під час її прийняття головою Ради суддів України, заступником голови судової палати з цивільних справ, членом керівного комітету проекту В.В. Кривенком обговорювалися стан справ у судочинстві України та зміни, що відбуваються в ньому останнім часом, нагальні та перспективні питання, які необхідно буде вирішити українським суддям. У ході бесіди В.В. Кривенко розповів про основні функції та напрями діяльності органів суддівського самоврядування в Україні, більш докладно зупинившись на повноваженнях Ради суддів України.

Того ж дня делегацію прийняв виконуючий обов’язки Голови Верховного Суду України В.С. Стефанюк, який підкреслив, що з Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади за декілька років співпраці склалися дружні й плідні ділові стосунки. Він привітав Дейвіда Гордо з призначенням на посаду і висловив сподівання на подальший розвиток та зміцнення партнерських відносин.

Відповідаючи на запитання членів делегації, В.С. Стефанюк розповів про роботу, проведену перед прийняттям Закону «Про судоустрій України», наголосивши при цьому, що після набрання чинності названим Законом докорінно зміняться система судочинства в Україні, статус суддів, значення і зміст діяльності органів їхнього самоврядування. Із прийняттям пакету законів, що одержали назву «малої» судової реформи, зазначив він, набагато зросло навантаження з розгляду справ на кожного суддю та на судові канцелярії, що зумовлює необхідність запровадження в апеляційних судах нових систем діловодства та відповідних інструкцій, одну з яких — щодо проходження справи в суді — було розроблено в рамках проекту з урахуванням канадського досвіду.

У нових умовах, підкреслив В.С. Стефанюк, необхідно проводити роботу по висвітленню ходу реформування судочинства та доведенню значення змін у ньому до кожного із суддів, які змушені вивчати й застосовувати нове законодавство, не зупиняючи здійснення судочинства. Вирішенню цього завдання сприяє партнерська допомога різних міжнародних організацій та фондів, за підтримки яких проходять навчальні семінари для суддів України.

На завершення обидві сторони висловили побажання щодо подальшого розвитку співробітництва.

У ході зустрічі з членами робочої групи проекту, начальниками управлінь та відділів Верховного Суду України обговорювались питання діяльності створених у рамках проекту модельних судів та запровадження в усіх судах України повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого обладнання. Делегацію було поінформовано про заходи, вжиті для вирішення останнього питання Міністерством юстиції України як стороною-партнером у канадсько-українському проекті. Це питання члени делегації обговорили також із представниками Американської Асоціації Правників (Правова ініціатива в Центральній та Східній Європі).



27 лютого 2002 р. делегацію прийняв Державний секретар Міністерства юстиції України О.В. Лавринович. Того ж дня канадські партнери відвідали один із модельних судів — Шевченківський районний суд м. Києва, з роботою якого їх ознайомив голова суду Б.І. Гулько.

23—26 квітня 2002 р. відбувся офіційний візит канадської делегації, очолюваної Надзвичайним і Повноважним послом Канади в Україні паном Ендрю Робінсоном, до м. Івано-Франківська. 

20 травня розпочався перший офіційний візит до України делегації провінції Альберти (Канада), який тривав три дні. Увагу членів делегації на чолі з Прем'єром провінції паном Кляйном було зосереджено на зміцненні глибоких історичних зв'язків цієї провінції з Україною та встановленні відносин із керівниками Уряду нашої держави. 

Перебуваючи в м. Києві, члени делегації відвідали Шевченківський районний суд, який є активним учасником реалізації українсько-канадського проекту з питань судової реформи. Там вони оглянули обладнання для звукозапису судових слухань, передане суду Урядом провінції Альберти. Під час зустрічі із суддями гості ознайомилися з ходом реформування судової системи в Україні. При цьому обома сторонами було висловлено бажання продовжити співпрацю в зазначеній сфері. Зокрема, делегація відвідала місцевий суд м. Івано-Франківська, який бере активну участь у реалізації українсько-канадського проекту з питань судової реформи. Гості ознайомилися з особливостями роботи суду та його досягненнями у втіленні в життя принципів незалежності й неупередженості суддівства, гласності та змагальності судового процесу. Делегація також мала змогу спостерігати за роботою комп'ютерної техніки, переданої суду в ході виконання проекту, і відвідала судове засідання, що фіксувалося технічними засобами, наданими Урядом провінції Альберти.  Від імені канадських учасників проекту посол подарував суду чималу бібліотеку юридичної літератури.

Наступного дня делегація взяла участь у роботі семінару, організованого за участю Шевченківського районного суду і за фінансової підтримки канадської сторони, який був присвячений вивченню позитивного досвіду роботи трьох модельних судів, створених у рамках українсько-канадського проекту. На семінар були запрошені судді з Київського, Житомирського, Вінницького, Черкаського, Кіровоградського, Харківського, Полтавського, Сумського, Чернігівського апеляційних судів та військового суду Центрального регіону. Такі ж семінари для суддів відповідних регіонів України було проведено в Івано-Франківському (21, 22 лютого) та в Мелітопольському (21, 22 березня) міських судах.

Із 27 жовтня по 8 листопада канадська делегація проводила навчання по користуванню звукозаписуючим обладнанням у модельних судах України.

У Посольстві Канади в Україні відбулася зустріч із членами робочої групи зазначеного проекту (в тому числі представниками всіх трьох модельних судів), у ході якої обговорювались питання встановлення і процедура використання звукозаписуючих пристроїв у модельних та відповідних обласних судах.

У м. Івано-Франківську 1 і 2 лютого 2001 р. на базі міського суду за фінансової підтримки Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, який представляла Сюзан Лаббе — директор управління міжнародного співробітництва Офісу, пройшло засідання круглого столу, на якому обговорювався проект положення про організаційно-правові засади діяльності модельних судів України. У засіданні брали участь: від Верховного Суду України — суддя М.А. Шелест, начальники юридичного управління, управління інформаційних технологій, загального відділу управління справами, директор Центру Верховного Суду України по підвищенню кваліфікації суддів України, консультант управління міжнародно-правового співробітництва, від Міністерства юстиції України — заступник директора судового департаменту, а також судді судів: Київського міського — О.Т. Кузьменко, Мелітопольського міського — В.В. Городовенко, Шевченківського районного — І.М. Мороз. Під час засідання було обговорено питання про організаційну структуру суду, напрями його діяльності та управління ним, процедуру і стадії проходження документів, у тому числі їх архівування, а також про комп’ютеризацію та звукозапис судового засідання.

Сюзан Лаббе повідомила, що в червні 2001 р. в Україну мають прибути канадські експерти, котрі допомагатимуть впроваджувати звукозапис у модельних судах, і що до цього часу канадська сторона планує закінчити передачу зазначеним судам та Верховному Суду України обладнання для фіксування судового процесу.

З метою опрацювання кінцевого варіанта проекту Інструкції з діловодства в модельних судах України на запрошення Офісу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади в цій країні з 17 листопада по 2 грудня 2000 р. перебували судді модельних судів, а також начальник юридичного управління Верховного Суду України, начальник відділу усного і письмового перекладу управління міжнародно-правового співробітництва цього суду та заступник директора судового департаменту Міністерства юстиції України.



Відповідно до Угоди між Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, Міністерством юстиції України і Верховним Судом України на запрошення канадської сторони в містах Калгарі та Едмонтоні (провінція Альберта) з 15 по 22 вересня 2000 р. перебувала українська делегація у складі першого заступника Голови Верховного Суду України, співголови керівного комітету українсько-канадського проекту з питань судової реформи в Україні В.С. Стефанюка, заступника голови судової колегії в цивільних справах, голови Ради суддів України, члена керівного комітету цього проекту В.В. Кривенка, начальника управління міжнародно-правового співробітництва, співголови робочої групи проекту В.П. Потапенка. До складу делегації також входили заступник Міністра юстиції України, член керівного комітету проекту М.І. Хандурін та голова Київського міського суду Г.І. Зубець.

Обговорення теми було продовжено під час відвідання канадською делегацією модельних судів.

5 червня 2000 р. у Верховному Суді України відбулися зустрічі першого заступника Голови цього суду В.С. Стефанюка та заступника Голови Верховного Суду України П.І. Шевчука зі старшим співробітником програм відділу Центральної та Східної Європи Канадського агентства з міжнародного розвитку Сарою Кемблін-Бро, на яких було обговорено результати виконання українсько-канадського проекту з питань судової реформи і плани щодо продовження започаткованих у його рамках ініціатив. Зазначений проект здійснюється Верховним Судом України, Міністерством юстиції України та Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади і фінансується Урядом Канади через назване агентство. У зустрічах також взяли участь голова Ради суддів України В.В. Кривенко та представник Посольства Канади в Україні.

У Саскатунському провінційному суді члени делегації взяли участь у підготовці аудіотекстів українською мовою до чотирьох документальних відеофільмів про управління канадськими судами та їх функціонування з ілюструванням прикладами практичного застосування у судочинстві принципів незалежності та неупередженості. Саме створення цих відеофільмів було кінцевим результатом поїздки. Один їх примірник переглядатимуть судді, які навчатимуться в Центрі Верховного Суду України по підвищенню кваліфікації суддів України, два інших передано до Запорізького та Івано-Франківського обласних судів, що є базовими для створення в Україні модельних судів.

У жовтні 1998 р. на виконання Угоди між Міністерством юстиції, Верховним Судом України та Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади від 7 жовтня 1996 р. керівниками Верховного Суду України за участю голів Івано-Франківського міського та Мелітопольського міського (Запорізька область) судів і заступника голови Шевченківського районного суду (м. Київ) обговорювались із керівниками цього Офісу — Гі Гуларом та Сюзан Лаббе — питання щодо впровадження в життя на базі зазначених судів ідеї модельного суду. 

У ході зустрічі було прийнято рішення про навчальний візит до Канади у лютому-березні 1999 р. групи суддів і працівників апарату Верховного Суду України, а також суддів обласних судів.

Канадські партнери поділилися досвідом створення Ради суддів Канади, завданнями якої є розгляд скарг на негідну поведінку суддів, призначених федеральним парламентом. Рада уповноважена рекомендувати парламенту звільнити такого суддю. Процедуру розгляду скарг, яка передбачає ретельний розгляд кожної з них, викладено в Регламенті Ради. Як правило, ця діяльність вимагає глибоких розмірковувань і висловлення думки зі специфічних питань судової поведінки. Крім того, до Ради часто звертаються за роз’ясненнями з цих питань судді та громадяни.

У м. Саскатуні члени делегації разом з канадськими суддями і представниками української громади зняли на відеоплівку шість сюжетів, які було заплановано використати при проведенні семінарів з українськими суддями.

З 23 по 30 сiчня 1998 р. у Києвi вiдбулися зустрiчi директора управління мiжнародного спiвробiтництва Офiсу Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Сюзан Лаббе із першим заступником Голови Верховного Суду України В.С. Стефанюком, головою Ради суддiв України, заступником голови військової колегiї М.Д. Дригою, з головами Івано-Франкiвського мiського суду П.О. Гвоздиком, Мелiтопольського мiського суду (Запорiзька область) В.А. Фомiним i заступником голови Шевченкiвського районного суду (м. Київ) І.Г. Тельнiковою. Вiдповiдно до Угоди мiж Мiнiстерством юстицiї, Верховним Судом України та Офiсом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади цi суди визначено як модельнi. Пiд час зустрiчей було продовжено розпочате раніше обговорення спільних проектiв розбудови цих модельних судiв та розроблення Правил поведiнки суддiв України.

По закінченні конференції українські учасники подякували канадським партнерам за змістовні доповіді й висловили сподівання на довгу співпрацю між двома країнами на терені вдосконалення законодавства. За матеріалами конференції було видано брошуру.

На запрошення Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади Гі Гулара заступник Голови Верховного Суду України, голова судової колегії в цивільних справах Верховного Суду України, керівник робочої групи Кабінету Міністрів України з підготовки Цивільного процесуального кодексу України П.І. Шевчук та заступник голови зазначеної колегії, член цієї групи В.В. Кривенко з 3 по 13 квітня 1997 р. брали участь у зустрічі експертів з питань розроблення названого Кодексу. Представники України ознайомилися з новим Цивільним процесуальним кодексом провінції Квебек, а також із дослідженнями в цьому напрямі, що провадяться у провінції Онтаріо.

Голова Кіровоградського обласного суду, судді Мелітопольського міського (Запорізька область), Івано-Франківського міського та Шевченківського районного (м. Київ) судів і начальники управлінь юстиції Запорізької та Івано-Франківської областей, які входили до складу групи, відповідно до Угоди між Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, Верховним Судом України та Міністерством юстиції України вивчили питання створення в Україні модельних (зразкових) судів. Було зроблено висновок, що для вирішення цього завдання необхідно: частково перебудувати та реконструювати приміщення судів; змінити організаційну структуру суду з тим, щоб звільнити голову суду й суддів від виконання не типових для них функцій; створити належні умови роботи для суддів і працівників суду, забезпечити суди комп’ютерною та іншою технікою; вирішити питання про надання суду статусу юридичної особи; вдосконалити процесуальне законодавство та інструкції з діловодства і виконання судових рішень. Усе це сприятиме підвищенню ефективності правосуддя й забезпечить кожній людині право на гласний та справедливий розгляд її справи незалежним і неупередженим судом в установленому законом порядку.

29—31 січня 1997 р. в м. Києві у Посольстві Канади в Україні пройшла конференція «Канада та її юридична система». Було зроблено екскурс по канадській політичній системі, під час якого зазначалося, що Канада є федеральною державою, конституційною монархією із парламентською демократією і двома офіційними мовами, має дві правничі системи — Громадське право та Загальне право. Учасники конференції обговорили такі основні теми: федеральний законодавчий процес, судова система Канади та статус канадських суддів. При цьому наголошувалося, що в Канаді існують певні правила щодо розроблення законодавства (верховенство Конституції та деяких інших законів, необхідність брати до уваги правила загального застосування та забезпечувати послідовність). Було надзвичайно корисно одержати цю інформацію саме на етапі реформування судочинства в Україні.

7 жовтня 1996 р. відбулося підписання протоколу Угоди між Офісом Уповноваженого з питань федеральних судових справ Уряду Канади, Міністерством юстиції України та Верховним Судом України щодо підтримки розпочатих в Україні ініціатив у галузі правової реформи. Українсько-канадський проект співробітництва передбачає три основних напрями допомоги канадської сторони: заснування в Україні модельних районних судів; підтримка незалежності суддів, зокрема розроблення Кодексу професійної етики судді; підготовка в Канаді українських суддів-викладачів.

© 2024. Верховний Суд України. Розробка http://www.viaduk.net" style="color:#ffffff;">Віадук-Телеком