Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Проблеми судово-правової реформи Запровадження відновного правосуддя Міжнародна конференція “Формування української моделі відновного правосуддя” (матеріали підготовлені Українським центром `Порозуміння`) Леонтюк Л.К. ВЗАЄМОДІЯ ДАРНИЦЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. КИЄВА ТА УКРАЇНСЬКОГО ЦЕНТРУ ПОРОЗУМІННЯ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ВІДНОВНОГО ПРАВОСУДДЯ ТА ПРОГРАМИ ПРИМИРЕННЯ ПОТЕРПІЛИХ ТА ПРАВОПОРУШНИКІВ

ВЗАЄМОДІЯ ДАРНИЦЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. КИЄВА
ТА УКРАЇНСЬКОГО ЦЕНТРУ ПОРОЗУМІННЯ
ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ВІДНОВНОГО ПРАВОСУДДЯ
ТА ПРОГРАМИ ПРИМИРЕННЯ ПОТЕРПІЛИХ ТА ПРАВОПОРУШНИКІВ

Леонтюк Л.К.


Підстави взаємодії

БО “Український Центр Порозуміння” та Дарницький районний суд м. Києва співпрацюють на основі договору про співпрацю.

Вони визначають механізми спільної діяльності, юридичні межі та форму договору примирення за наслідками медіації між потерпілим та правопорушником.

Переваги медіації для Дарницького районного суду м. Києва

Застосування медіації у кримінальному судочинстві має багато переваг як для сторін, так і для суду.

Для суду медіація є перевагою, оскільки:

· частково звільняє суддів від справ невеликої тяжкості і дає можливість зосередитись на більш серйозних справах;
· звільняє суддів від роботи з емоціями сторін та дозволяє сконцентруватись на розгляді справи;
· прискорює процес розгляду справи у суді та економить час суддів;
· якщо сторони під час медіації уклали угоду примирення між потерпілим та правопорушником, цей документ, так само як і безпосереднє опитування сторін, надає можливість судді краще оцінити особистість правопорушника, щирість його каяття та можливість застосування примусових заходів виховного характеру (в разі неповноліття правопорушника).
Надання інформації про кримінальні справи

Український Центр Порозуміння отримує інформацію про кримінальні справи, які перебувають на розгляді в Дарницькому районному суді, через кримінальну канцелярію суду.

Учасники кримінально ситуації самі можуть звернутись до Українського Центру Порозуміння: інформацію про програму примирення та контактні дані вони можуть взяти з оголошення, яке розміщено в приміщення Дарницького районного суду м. Києва.

Інформація, яку отримує Український Центр Порозуміння через кримінальну канцелярію суду містить імена та контакті дані потерпілого та правопорушника, статтю обвинувачення та коротко суть справи.

Основною діючою моделлю (формою) відновного правосуддя є програма примирення потерпілого та правопорушника.

Як основний елемент технології примирення у таких програмах є посередництво (медіація). Діяльність вказаних програм полягає в організації зустрічей жертви і потерпілого у справах, які передаються із слідчих та судових органів у разі, якщо злочинець визнав факт вчинення ним злочину.

Підготовка і проведення зустрічі покладається на спеціального посередника (медіатора). Вони є ведучими цих зустрічей і представляють нейтральну сторону. Посередники – не судді, вони не мають права нав’язувати сторонам своє бачення проблеми чи варіанти рішення. Головна мета посередників – допомогти сторонам дійти взаємо порозуміння. Обом сторонам пропонується викласти свою версію події й те, як злочин далі вплинув на їх життя. Кожна із сторін має можливість ставити питання. Даля вони разом вирішують, що слід робити за наслідками злочину. У разі згоди підписують угоду, яка часто є рішенням про матеріальну компенсацію шкоди.

Види кримінальних ситуації, щодо яких застосовується програма примирення

У рамках програми примирення потерпілих та правопорушників медіація проводиться виключно у кримінальних справах.

Узагальнюючи практику Українського Центру Порозуміння, для медіації обирались ситуації, де було вчинено злочини, що кваліфікуються за наступними статтями Кримінального Кодексу України: 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 190 (шахрайство), 286 (порушення правил безпеки дорожнього руху), 289 (незаконне заволодіння транспортним засобом) та 296 (хуліганство).

Робота над справами

Після надходження інформації про кримінальну ситуацію до Координатора служби розв’язання конфліктів, дані про кожну справу заносяться до реєстраційної картки і далі справи розподіляються між волонтерами-медіаторами.

Як правило, по кожній справі працюють два медіатори, але це не є усталеною формою, а швидше залежить від конкретної ситуації.

Першим кроком у роботі над справою є встановлення контакту з правопорушником (по телефону) для того, щоб запропонувати індивідуальну попередню зустріч. Паралельно з цим у кожному випадку правопорушнику надсилається інформаційний лист з коротким описом суті програми, а також контактними даними Центру.

На попередній зустрічі, якщо правопорушник на неї погодився, медіатори разом з стороною всебічно аналізують ситуацію, що склалась, інформують про можливості програми примирення в конкретному випадку, і тоді правопорушник сам приймає рішення чи брати йому участь у програмі. Як правило, медіатори пропонують сторонам приходити на попередню зустріч разом з особами, які можуть надати підтримку та корисну пораду. У випадку з неповнолітніми правопорушниками обов’язково залучаються батьки чи особи, що їх заміняють.

Якщо після попередньої зустрічі правопорушник дає згоду на медіацію, ведучі програми примирення контактують з потерпілою стороною для того, щоб запропонувати попередню зустріч. На ній, так само, як і у випадку з правопорушником, медіатори разом з потерпілим аналізують ситуацію, дають змогу висловити свої почуття та переживання, усвідомити свої інтереси та інформують про можливість програми примирення в конкретному випадку. По закінченню попередньої зустрічі, потерпілий сам приймає рішення чи брати йому участь у програмі. Наявність попередньої згоди правопорушника на медіацію не може бути підставою впливу на рішення потерпілого стосовно участі у медіації – ми забезпечуємо можливість учасникам кримінальної ситуації самим добровільно та зважено прийняти рішення щодо участі у програмі.

Попередні зустрічі зазвичай проходять у приміщенні Українського Центру Порозуміння. З кожним із учасників кримінальної ситуації (з потерпілим та правопорушником) як правило проводиться по одній попередній зустрічі. Якщо сторони бажають, щоб на медіації були присутні їхні близькі - то з ними проводяться окремі індивідуальні зустрічі (у випадку коли вони не були присутні на попередній зустрічі разом з правопорушником чи потерпілим). У середньому тривалість попередньої зустрічі становить від 1 до 2 годин, у залежності від потреби сторони висловитись та поділитись своїми переживаннями.

Коли внаслідок попередніх зустрічей як правопорушник так і потерпілий дають свою згоду на спільну зустріч – час проведення медіації узгоджується між усіма потенційними учасниками.

Медіація проводиться у приміщенні Українського Центру Порозуміння і зазвичай триває від 1,5 до 2,5 годин. На медіації присутні медіатори, що працюють у цій справі, правопорушник, потерпіла сторона, а також близькі люди чи родичі учасників кримінальної ситуації, які можуть надати їм підтримку чи пораду.

Під час зустрічі медіація починається з вступного слова медіатора, де учасникам нагадуються основні правила та принципи зустрічі, після чого всі учасники зустрічі підписують Угоду про намір брати участь у медіації та дотримуватись встановлених правил та принципів. Далі, після розповідей кожного учасника про те, що трапилось, про їхнє ставлення до цієї події та після обговорення спричиненої шкоди та можливих шляхів її усунення, потерпілий та правопорушник можуть підписати Угоду за результатами медіації, яка зазвичай фіксує досягнуті між сторонами домовленості про усунення завданої шкоди. У подальшому, ця угода, за поданням сторін, може бути долучена до матеріалів кримінальної справи.

Протягом місяця по закінченню медіації, ведучі програми примирення, що працювали по цій справі, проводять моніторинг виконання сторонами укладеної угоди. Моніторинг проводиться по телефону у вигляді бесіди, спочатку з потерпілим, а потім з правопорушником, під час якої сторони мають змогу висловитись щодо того, як проходить виконання угоди, чи задоволені вони наслідками медіації, як розвиваються їхні стосунки. За бажанням сторін, може бути призначено ще одну спільну зустріч, для обговорення поточних питань чи безпосереднього відшкодування завданих збитків.

По закінченню роботи по справі, координатор Служби розв’язання конфліктів, згідно інформації, яку було отримано від медіаторів, приймає рішення про закриття справи, про що робиться відповідний запис у реєстраційній картці.

У випадку, коли медіацію було проведено і сторони підписали угоду за результатами зустрічі, до суду (а саме судді, що розглядає дану справу), за згодою учасників медіації, передається інформаційний лист про проведену медіацію та її учасників, до якого також додаються копії Угоди про наміри брати участь у медіації та Угоди за результатами програми по усуненню завданої шкоди. Оригінали цих документів можуть бути приєднані правопорушником (підсудним) чи потерпілим під час судового розгляду справи та враховуватись суддею при постановленні рішення.

Юридичні наслідки медіації по різних категоріях справ та долучення документів до матеріалів справи

У випадку клопотання однією із сторін про долучення договору примирення і документів, які підтверджують його виконання, до матеріалів справи, суддя може прийняти рішення про можливість їх долучення до матеріалів справи.

Суд може використати результати примирення для звільнення підсудного від кримінальної відповідальності на підставі п.1, 2, 3, 4 ст. 7-1 Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) (Закриття кримінальної справи у зв’язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК України), з примиренням підсудного з потерпілим (ст. 46 КК України) із застосуванням до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру у порядку, передбаченому ст. 447 КПК, з передачею особи на поруки колективу підприємства, установи чи організації (ст. 47 КК).

Суддя може використати результати примирення для закриття справи на підставі п.1 ст. 27 КПК у випадку примирення потерпілого і підсудного у справах приватного обвинувачення.

Суддя також може врахувати примирення сторін як обставину, що пом’якшує покарання під час винесення вироку (п.2 ч.1 та ч.2 ст. 66 КК), або призначити більш м’яке покарання, ніж передбачено законом за вчинення особливо тяжкого, тяжкого або середньої тяжкості злочину (ст. 69 КК України).

Суд може врахувати наслідки медіації при призначенні покарання та прийняти рішення про звільнення підсудного від покарання з випробуванням, в залежності від призначеного покарання, особи підсудного та тяжкості вчиненого злочину (ст. 75 КК України).

Юридичні наслідки медіації у справах щодо вчинення злочину неповнолітніми особами

Суд може використати результати примирення і закрити кримінальну справу у випадку вчинення неповнолітньою особою злочину невеликої тяжкості, звільнивши неповнолітнього підсудного від кримінальної відповідальності та застосувавши до нього примусові заходи виховного характеру (ст. 97 КК).

Крім цього, суд може звільнити неповнолітнього підсудного на підстави його дійового каяття (ст. 45 КК) або примирення з потерпілим (ст. 46 КК).

У випадку вчинення неповнолітнім злочину невеликої або середньої тяжкості, суд може врахувати результати медіації та передати неповнолітнього на поруки колективу підприємства, установи чи організації (ст. 47 КК).

Суддя також може врахувати примирення сторін як обставину, що пом’якшує покарання під час винесення вироку (п.2 ч.1 та ч.2 ст. 66 КК) або призначити більш м’яке покарання ніж передбачено законом за вчинення особливо тяжкого, тяжкого або середньої тяжкості злочину (ст. 69 КК).

Суд може врахувати наслідки медіації та прийняти рішення про звільнення підсудного від покарання із застосуванням до нього примусових заходів виховного характеру в разі вчинення неповнолітнім підсудним злочину невеликої або середньої тяжкості (ст. 105 КК).

Крім цього, суд може прийняти рішення про звільнення підсудного від покарання з випробуванням у випадку його засудження до позбавлення волі (ст. 104 КК).

Психологічний аспект дії програми примирення потерпілих та правопорушників

Такі зустрічі можуть стати вирішальною подією у житті обох сторін.

Жертва має право ставити усі хвилюючі запитання, вона може виказати свої почуття та дати зрозуміти злочинцю, що вона пережила внаслідок злочину, як це змінило її життя. Крім цього, жертва має можливість зрозуміти: що значить злочин для того, хто його вчинив. Оскільки жертва зустрічається безпосередньо, її пануючі стереотипи переглядаються, а страх зменшується.

У потерпілого з’являється можливість не тільки одержати компенсацію, а й безпосередньо взяти участь у вирішенні щодо її характеру. Таким чином, програма примирення жертви і правопорушника створює умови для виявлення почуттів, обміну інформацією та відшкодування збитків, повертаючи при цьому жертвам злочину почуття впевненості і відчуття контролю над ситуацією.

Водночас, злочинці мають можливість побачити у жертвах реальних людей. Вони дізнаються про наслідки свого злочину з перших рук, що призводить до нового погляду на попередні стереотипи і спроби самовиправлення. Таким чином, злочинцям надається шанс конкретними діями поновити справедливість, а також, якщо будуть до цього готові, висловити розкаяння і просити вибачення.

Статистика

Станом на 01.01.05. Українським Центром Порозуміння з Дарницького районного суду у м. Києві було отримано інформацію про 175 кримінальні справи, з яких у 59 випадках працювали спеціалісти Українського Центру Порозуміння. За результатами їхньої роботи було надано 102 консультації потерпілим, правопорушникам та їхнім представникам щодо можливостей програми примирення потерпілих та правопорушників у конкретному випадку.

У 8 випадках, завдяки участі потерпілих та правопорушників у програмі примирення, правопорушниками було відшкодовано завдану потерпілим шкоду. При цьому, підписання угоди про усунення завданих збитків між потерпілим та правопорушником відбулось у трьох випадках.

Можливості програми примирення у рамках судового процесу:

1. Результативна учать потерпілого та правопорушника у програмі примирення може зменшити час розгляду справ, в яких заявлено цивільний позов чи клопотання про відшкодування моральних збитків.
2. Дає змогу судді оцінити особистість правопорушника та його дійсне, а не деклароване, ставлення до вчиненого злочину.
3. Справляє виховний вплив на неповнолітніх правопорушників та надає судді можливість застосування ширшого кола альтернативних видів покарання.
Дає змогу значною мірою реалізувати права потерпілих.